Gra miejska dla harcerzy w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa

Muzeum Ceramiki w Bolesławcu, jak co roku, brało udział w Europejskich Dniach Dziedzictwa, które w obecnej 23. edycji przebiegły pod hasłem „Utracone dziedzictwo”. Tegoroczny temat miał za zadanie uświadomienie uczestnikom różnych elementów dziedzictwa, które tracimy na skutek rozmaitych zawirowań historycznych. Ostatnia wojna szczególnie mocno doświadczyła Polaków, którzy w wyniku decyzji wielkich mocarstw o zmianie granic, zostali zmuszeni do porzucenia swoich rodzinnych stron. Tysiące ludzi musiało pozostawić dziedzictwo pokoleń na rzecz osiedlenia się na nowej ziemi i tam budowania nowego życia. Co więcej, podczas minionej wojny utracono ogromną ilość dzieł kultury materialnej, które zostały zniszczone, zagrabione lub po prostu zapomniane.
Muzeum Ceramiki przygotowało grę miejską „Utracone dziedzictwo? Dawny Bolesławiec oczami współczesnej młodzieży” dla harcerzy z Hufca im. Szarych Szeregów w Bolesławcu, która odbyła się 19 września 2015 r. Hufiec ZHP, od lat w szczególny sposób wpisuje się w krajobraz miasta, jako przede wszystkim znakomity wychowawca dzieci i młodzieży, ale też organizator wielu przedsięwzięć mających na celu budowanie świadomości historycznej mieszkańców miasta. Chcieliśmy pokazać harcerzom mniej znane fragmenty historii, różnego rodzaju ciekawostki, które zwiększyłyby ich wiedzę na temat przeszłości miasta. Jest także ważne, aby młodzież miała świadomość o konieczności opieki nad zabytkami, które niestety w wielu przypadkach giną na naszych oczach. Mamy nadzieję, że tego typu akcje przyczynią się do zwiększenia wrażliwości młodych ludzi na historię i zabytki, które są jej niemymi świadkami. Grę miejską prowadził Krzysztof Rajczakowski historyk z Muzeum Ceramiki w Bolesławcu.