*Janusz Moniatowicz wybitny artysta-fotografik związany z Bolesławcem został wyróżniony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prestiżowym Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.*
Artysta zostanie odznaczony przez Kamila Krzysztofa Zielińskiego Wicewojewodę Dolnośląskiego w dniu 20 maja 2017 r. podczas gali organizowanej przez Muzeum Ceramiki przy wsparciu Gminy Miejskiej Bolesławiec w Centrum Integracji Kulturalnej Orzeł w Bolesławcu.
Podczas uroczystości przewidziano wystąpienia: Julity Izabeli Zapruckiej – Dyrektora Wydziału Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, Piotra Romana – Prezydenta Miasta Bolesławiec, Andrzeja Rutyny – Prezesa Zarządu Okręgu Dolnośląskiego Związku Polskich Artystów Fotograficznych, Andrzeja Pytlińskiego – pedagoga, inżyniera fotochemika oraz Anny Bober-Tubaj – Dyrektora Muzeum Ceramiki w Bolesławcu.
Wydarzeniu towarzyszyć będzie wernisaż wystawy jubileuszowej zdjęć artysty pt. „Kilkadziesiąt fotografii”, który odbędzie się w Muzeum Ceramiki przy ul. Kutuzowa. Prezentowana kolekcja stanowi autorski wybór prac ze stworzonych przez Janusza Moniatowicza cyklów na przestrzeni lat 1985-2016, zatytułowanych: „Nieborów”, „W ciszy atelier Josefa Sudka”, „Grabarka”, a także pejzaży, fotografii portretowych, martwych natur oraz zdjęć obiektów ceramicznych. Ekspozycji towarzyszy katalog.
*Janusz Moniatowicz to uznany w świecie artysta-fotografik, czynny zawodowo od 40 lat. Debiutował w 1976 r. autorską wystawą fotograficzną zaprezentowaną w Bolesławieckim Ośrodku Kultury. W 1986 r. ukończył Wydział Fotografii Artystycznej prestiżowej Filmowej Akademii Sztuk Artystycznych w Pradze (FAMU), jest także absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Doświadczenie zawodowe zdobywał także w Wielkiej Brytanii. Od 1986 r. mieszka w Jeleniej Górze, godzi od 1991 r. pracuje jako niezależny fotograf, wydawca publikacji, głównie o charakterze albumowym.
Jest autorem kilkudziesięciu wystaw indywidualnych i uczestnik wystaw zbiorowych prezentowanych w muzeach i galeriach na całym świecie, m.in. we Francji, Słowacji, Czechach, Niemczech, Danii, Finlandii i Polsce. Uczestnik plenerów fotograficznych, w tym plenerów aktu. Zdobywca nagród i wyróżnień w przeglądach i konkursach fotografii artystycznej o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym, m.in. podczas Salonu Fotografii Artystycznej w Barreiro w Portugalii. Jego prace znajdują się w zbiorach: Victoria & Albert Museum w Londynie (Wielka Brytania), UMPRUM Muzeum w Pradze (Czechy), Institut umĕní – Divadelní ústaw w Pradze, Slovenské národné múzeum – Spišske Muzeum w Lewoczy (Słowacja), Galeria Umelcov Spiša w Spiskiej Nowej Wsi (Słowacja), Muzeum Narodowego w Warszawie – Pałacu Radziwiłłów w Nieborowie, Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze, Muzeum Ceramiki w Bolesławcu, BWA w Jeleniej Górze, Muzeum w Łowiczu oraz w licznych zbiorach prywatnych.
Był uczniem najlepszych fotografów czeskich, m.in. prof. Jána Šmoka, Miroslava Vojtechovskiego, Jaroslava Krejčí, Aleša Krejčego i Pavla Štechy. Współpracował z agencją Landscape Only Charliego Waitea oraz Victoria & Albert Museum w Londynie, a także artystami tzw. „Słowackiej Fali”: Tono Stano, Peterem Župníkiem, Kamilem Varga, Vasilem Stanko, Miro Švolík. Od wielu lat jeden z czołowych polskich fotografów, koordynujących współpracę środowiska polskiego, czeskiego i słowackiego.
Wywarł ogromny wpływ na rozwój ruchu fotograficznego w Bolesławcu i Jeleniej Górze. Związany z pracowniami klubami fotograficznymi (SF SM „Bolesławianka” KFF ZDK „Konrad”, KF ZDK „Chemik”, FKF „Polfa”), początkowo jako uczestnik zajęć, potem jako instruktor fotografii. Od 1978 r. prowadził autorskie zajęcia w Bolesławieckim Ośrodku Kultury. Był współzałożycielem i aktywnym członkiem Bolesławieckiego Towarzystwa Fotograficznego (1981 r.). oraz członkiem Jeleniogórskiego Towarzystwa Fotograficznego. Uczestniczył w działaniach i pracach jeleniogórskich grup twórczych: „RAJ” i „ZADRA-81”. Od 1989 r. członek Związku Polskich Artystów Fotografików, a od 2007 r. kierownik Oddziału Karkonoskiego Okręgu Dolnośląskiego ZPAF w Jeleniej Górze. Aktywnie działa na rzecz podnoszenia poziomu kwalifikacji artystów‒fotografików, zainicjował wiele działań o charakterze wystawienniczym i plenerowym w Polsce, szczególnie zaś na terenie pogranicza polsko-czesko-niemieckiego.
Wydawca i współwydawca kilkudziesięciu publikacji o charakterze artystycznym, autor ponad 2000 wzorów pocztówek, m.in. ujętych w projekcie „Rzeczpospolita Polska na pocztówkach – województwo dolnośląskie”. Autor zdjęć do wydawnictw albumowych i monografii. Zajmuje się artystyczną fotografią wielkoformatową, technikami szlachetnymi (m.in. przy użyciu gumy wielobarwnej i techniki kolodionowej) oraz historią fotografii. Chętnie posługuje się klasyczną techniką czarno-białą przy wykorzystaniu dziewiętnastowiecznych aparatów. Szczególne miejsce w jego twórczości zajmuje górska fotografia pejzażowa. Od wielu lat fotografuje zabytki architektury polskiej. Ponadto wykonuje fotografie portretowe i martwe natury, zajmuje się także fotografią lotniczą oraz dokumentowaniem dzieł sztuki.