logo projektu interreg cz_pl
Strona internetowa wykonana w ramach projektu nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000086 pn „Bolesławiec-Vrchlabí – aktywna transgraniczna współpraca muzeów”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

   kontakt | PL | CZ | EN

Gloria Artis dla fotografika Janusza Moniatowicza

*Janusz Moniatowicz wybitny artysta-fotografik związany z Bolesławcem został wyróżniony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prestiżowym Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.*

Artysta zostanie odznaczony przez Kamila Krzysztofa Zielińskiego Wicewojewodę Dolnośląskiego w dniu 20 maja 2017 r. podczas gali organizowanej przez Muzeum Ceramiki przy wsparciu Gminy Miejskiej Bolesławiec w Centrum Integracji Kulturalnej Orzeł w Bolesławcu.

Podczas uroczystości przewidziano wystąpienia: Julity Izabeli Zapruckiej – Dyrektora Wydziału Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, Piotra Romana – Prezydenta Miasta Bolesławiec, Andrzeja Rutyny – Prezesa Zarządu Okręgu Dolnośląskiego Związku Polskich Artystów Fotograficznych, Andrzeja Pytlińskiego – pedagoga, inżyniera fotochemika oraz Anny Bober-Tubaj – Dyrektora Muzeum Ceramiki w Bolesławcu.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie wernisaż wystawy jubileuszowej zdjęć artysty pt. „Kilkadziesiąt fotografii”, który odbędzie się w Muzeum Ceramiki przy ul. Kutuzowa. Prezentowana kolekcja stanowi autorski wybór prac ze stworzonych przez Janusza Moniatowicza cyklów na przestrzeni lat 1985-2016, zatytułowanych: „Nieborów”, „W ciszy atelier Josefa Sudka”, „Grabarka”, a także pejzaży, fotografii portretowych, martwych natur oraz zdjęć obiektów ceramicznych. Ekspozycji towarzyszy katalog.

*Janusz Moniatowicz to uznany w świecie artysta-fotografik, czynny zawodowo od 40 lat. Debiutował w 1976 r. autorską wystawą fotograficzną zaprezentowaną w Bolesławieckim Ośrodku Kultury. W 1986 r. ukończył Wydział Fotografii Artystycznej prestiżowej Filmowej Akademii Sztuk Artystycznych w Pradze (FAMU), jest także absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Doświadczenie zawodowe zdobywał także w Wielkiej Brytanii. Od 1986 r. mieszka w Jeleniej Górze, godzi od 1991 r. pracuje jako niezależny fotograf, wydawca publikacji, głównie o charakterze albumowym.

Jest autorem kilkudziesięciu wystaw indywidualnych i uczestnik wystaw zbiorowych prezentowanych w muzeach i galeriach na całym świecie, m.in. we Francji, Słowacji, Czechach, Niemczech, Danii, Finlandii i Polsce. Uczestnik plenerów fotograficznych, w tym plenerów aktu. Zdobywca nagród i wyróżnień w przeglądach i konkursach fotografii artystycznej o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym, m.in. podczas Salonu Fotografii Artystycznej w Barreiro w Portugalii. Jego prace znajdują się w zbiorach: Victoria & Albert Museum w Londynie (Wielka Brytania), UMPRUM Muzeum w Pradze (Czechy), Institut umĕní – Divadelní ústaw w Pradze, Slovenské národné múzeum – Spišske Muzeum w Lewoczy (Słowacja), Galeria Umelcov Spiša w Spiskiej Nowej Wsi (Słowacja), Muzeum Narodowego w Warszawie – Pałacu Radziwiłłów w Nieborowie, Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze, Muzeum Ceramiki w Bolesławcu, BWA w Jeleniej Górze, Muzeum w Łowiczu oraz w licznych zbiorach prywatnych.

Był uczniem najlepszych fotografów czeskich, m.in. prof. Jána Šmoka, Miroslava Vojtechovskiego, Jaroslava Krejčí, Aleša Krejčego i Pavla Štechy. Współpracował z agencją Landscape Only Charliego Waitea oraz Victoria & Albert Museum w Londynie, a także artystami tzw. „Słowackiej Fali”: Tono Stano, Peterem Župníkiem, Kamilem Varga, Vasilem Stanko, Miro Švolík. Od wielu lat jeden z czołowych polskich fotografów, koordynujących współpracę środowiska polskiego, czeskiego i słowackiego.

Wywarł ogromny wpływ na rozwój ruchu fotograficznego w Bolesławcu i Jeleniej Górze. Związany z pracowniami klubami fotograficznymi (SF SM „Bolesławianka” KFF ZDK „Konrad”, KF ZDK „Chemik”, FKF „Polfa”), początkowo jako uczestnik zajęć, potem jako instruktor fotografii. Od 1978 r. prowadził autorskie zajęcia w Bolesławieckim Ośrodku Kultury. Był współzałożycielem i aktywnym członkiem Bolesławieckiego Towarzystwa Fotograficznego (1981 r.). oraz członkiem Jeleniogórskiego Towarzystwa Fotograficznego. Uczestniczył w działaniach i pracach jeleniogórskich grup twórczych: „RAJ” i „ZADRA-81”. Od 1989 r. członek Związku Polskich Artystów Fotografików, a od 2007 r. kierownik Oddziału Karkonoskiego Okręgu Dolnośląskiego ZPAF w Jeleniej Górze. Aktywnie działa na rzecz podnoszenia poziomu kwalifikacji artystów‒fotografików, zainicjował wiele działań o charakterze wystawienniczym i plenerowym w Polsce, szczególnie zaś na terenie pogranicza polsko-czesko-niemieckiego.

Wydawca i współwydawca kilkudziesięciu publikacji o charakterze artystycznym, autor ponad 2000 wzorów pocztówek, m.in. ujętych w projekcie „Rzeczpospolita Polska na pocztówkach – województwo dolnośląskie”. Autor zdjęć do wydawnictw albumowych i monografii. Zajmuje się artystyczną fotografią wielkoformatową, technikami szlachetnymi (m.in. przy użyciu gumy wielobarwnej i techniki kolodionowej) oraz historią fotografii. Chętnie posługuje się klasyczną techniką czarno-białą przy wykorzystaniu dziewiętnastowiecznych aparatów. Szczególne miejsce w jego twórczości zajmuje górska fotografia pejzażowa. Od wielu lat fotografuje zabytki architektury polskiej. Ponadto wykonuje fotografie portretowe i martwe natury, zajmuje się także fotografią lotniczą oraz dokumentowaniem dzieł sztuki.


Godziny otwarcia
w dni świąteczne
w maju 2024 r.

1 maja (środa)
Święto Pracy

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

3 maja (piątek)
Święto Konstytucji 3 maja

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

19 maja (niedziela)
Zielone Świątki

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

30 maja (czwartek)
Boże Ciało

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

Skip to content