Ferie 2015 w Muzeum Ceramiki

Muzeum Ceramiki, Dział Historii Miasta, ul. Kutuzowa 14:

22.01.2015 (czwartek), godz. 10.00 – 12.00
29.01.2015 (czwartek), godz. 10.00 – 12.00
Mój nowy dom…
Praktyczne warsztaty plastyczne, w czasie których będzie można samodzielnie wykonać domek dla swojego pupila – psa lub kota. Prowadzący zajęcia – Adam Faltyn z Muzeum Ceramiki pokaże, w jaki sposób można przerobić zwyczajne kartonowe pudełko w wygodne, a zarazem estetyczne legowisko dla zwierząt domowych. Zajęcia przeznaczone są dla wszystkich chętnych, niezależnie od wieku. Najbardziej pomysłowe prace zostaną nagrodzone.

Muzeum Ceramiki, Dział Ceramiki, ul. Mickiewicza 13:

20.01.2015 (wtorek), godz. 10.00 – 12.00
27.01.2015 (wtorek), godz. 10.00 – 12.00
Niech żyje bal!
Warsztaty plastyczne tworzenia masek oraz karnawałowych nakryć głowy, przeznaczone dla przedszkolaków i dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Do tradycji przeszły już organizowane co roku zajęcia, w czasie których najmłodsi mogą samodzielnie wykonać z papieru i bibuły kolorowe maski oraz ciekawe nakrycia głowy, idealne na bal przebierańców oraz ozdobić je według własnego pomysłu kolorowymi cekinami, farbkami czy brokatem. Pod koniec zajęć przewidziano konkurs, w którym wybrane zostaną i nagrodzone najlepsze prace. Warsztaty poprowadzi Bożena Jędrzejczyk.

21.01.2015 (środa), godz. 11.00 – 12.30
28.01.2015 (środa), godz. 11.00 – 12.30
Kolorowy korowód – tradycje zapustów dziś
Kreatywne warsztaty plastyczne z elementami edukacyjnymi przeznaczone są głównie dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym. W czasie zajęć uczestnicy poznają ciekawe tradycje wiązane z noworocznym kolędowaniem. W oparciu o zdobyte wiadomości i przedstawione przykłady oraz własną wyobraźnię będą mogli sami zaprojektować współczesny strój kolędnika lub element ubioru. Najciekawsze prace zostaną nagrodzone. Dzieci będą mogły także zaprezentować scenkę z własnym udziałem w roli kolędników. Warsztaty poprowadzi etnografka – Beata Tymińska.
Warsztaty Kolorowy korowód – tradycje zapustów dziś oraz Niech żyje bal! towarzyszą wystawie „Był bal – moda na karnawał”.
Na ekspozycji zaprezentowane zostaną oryginalne stroje i akcesoria balowe z różnych epok oraz ryciny pokazujące ciekawe propozycje XIX-wiecznych kostiumów maskaradowych.
Bale kostiumowe, organizowane w karnawale przeznaczone były początkowo wyłącznie dla przedstawicieli arystokracji. W XIX w. stały się popularne w szerszych kręgach społecznych, dzięki czemu w modzie karnawałowej pojawiły się nowe trendy.
Szyciu kostiumów poświęcano wiele czasu i uwagi, wystąpienie w oryginalnym stroju stawiano sobie za punkt honoru. W prasie modowej publikowano liczne propozycje, które mogły stanowić inspirację dla uczestników maskarad, pojawił się także na rynku specjalne broszury i poradniki.
W strojach nierzadko pojawiały się motywy tureckie, weneckie, elementy dawnej mody dworskiej czy stroje pastoralne. Nowe elementy w modzie karnawałowej pojawiły się po okresie wzmożonych wypraw badawczych i odkryć archeologicznych oraz w miarę poznawania odległych cywilizacji, np. starożytnej Mezopotamii, Indii, Japonii. Kostiumy nierzadko odzwierciedlały fascynację postaciami historycznymi oraz bohaterami utworów literackich i scenicznych. Inspiracji dostarczały także bieżące wydarzenia, a nawet wynalazki i osiągnięcia techniki, co można zaobserwować na przykładach prezentowanych w Muzeum Ceramiki.

Wystawę przygotowano ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu

Wszystkie zajęcia, a także zwiedzanie wystawa stałych i czasowych w okresie ferii zimowych jest bezpłatne, materiały plastyczne zapewnia Muzeum Ceramiki. Osoby chętne proszone są o wcześniejsze zgłoszenie pod nr tel: 75 644 22 00 lub drogą mailową na adres: poczta@muzeum.boleslawiec.net.