logo projektu interreg cz_pl
Strona internetowa wykonana w ramach projektu nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000086 pn „Bolesławiec-Vrchlabí – aktywna transgraniczna współpraca muzeów”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

   bilety  |  kontakt | PL | CZ | EN

Stempelkiem i pędzlem malowane

Ewa Oko-Napieralska

Ewa Oko-Napieralska

Manufaktura w Bolesławcu

Absolwentka Technikum Ceramicznego i Chemicznego w Żarach. Po ukończeniu szkoły podjęła pracę w Zakładach Ceramicznych “BOLESŁAWIEC”. Od 1992 r. związana z Manufakturą w Bolesławcu Sp. z o.o. sp. k. (do 2022 r. Fabryka Naczyń Kamionkowych Manufaktura Sp. J. Smoleński i Zwierz) gdzie nieprzerwanie pracuje do dziś. Manufaktura na jej oczach z niewielkiej rodzinnej firmy przeistoczyła się w trzeci co do wielkości, nowoczesny zakład produkujący kamionkę. W tajniki dekoracji stempelkowej wprowadziła E. Oko-Napieralską zajmująca się wzornictwem Danuta Poremska.

Na początku pracy E. Oko-Napieralska powielała głównie wzory stempelkowe. Znacznie rzadziej były to malatury wykonywane pędzlami. Wraz ze zdobywanym doświadczeniem i wprawą przyszedł czas na pierwsze próby tworzenia autorskich dekoracji. Pierwsze wzory, przygotowane na potrzeby wewnątrzzakładowych konkursów były dość proste, składały się z niewielkiej ilości stempli i miały skromną paletę barw. Większość z nich znajduje się nadal w ofercie Manufaktury. Z czasem projektantka zaczęła tworzyć bardziej rozbudowane dekoracje z wykorzystaniem wielu stempli i różnych kolorów, które były sukcesywnie wprowadzane do palety stosowanej w zakładzie. Jej zdaniem dekoracje powinny być wyraziste, tak by wyróżniały się spośród innych chociażby gamą kolorystyczną.

Niewyczerpane źródło inspiracji dla E. Oko-Napieralskiej stanowi natura, która jest w jej odczuciu wręcz współtwórcą dekoracji. Projektowanie to proces spontaniczny – np. podczas obserwacji kwitnących kwiatów dekoracja sama „układa się” w głowie. Następnie projektantka rysuje wzory stempli i tworzy z nich spójną całość. Korzysta również z gotowych stempli, które łączy w kolejne wzory. Dostrzega między nimi zależności, nieustająco poszukuje nowych rozwiązań, a detale uzupełnia pędzelkiem. Pracuje z pasją, żywiołowo. Praca dekoratora wymaga cierpliwości i konsekwencji, a także wyobraźni i zacięcia artystycznego. E. Oko-Napieralska od najmłodszych lat rysowała i malowała, brała udział w konkursach plastycznych. Jako doświadczona malarka chętnie dzieli się swoją wiedzą. Uczy malarki jak unikać błędów, podpowiada rozwiązania ułatwiające pracę.

E. Oko-Napieralska obserwuje aktualne trendy wzornicze w ceramice i stara się je uwzględniać w swoich projektach. W swoim dorobku ma różne wzory, zarówno floralne, jak i geometryczne. Jednak najbliższe jej sercu są wielobarwne dekoracje roślinne. Jej najnowsze wzory składają się nawet z 10-11 kolorów, wśród nich najczęściej pojawia się ulubiona intensywna czerwień. Jej dekoracje mają zróżnicowaną kompozycję. Czasami całe powierzchnie naczyń projektantka pokrywa kobiercem ukwieconej łąki.

Do części wzorów używa stonowanych kolorów z wyrazistymi, przykuwającymi wzrok pojedynczymi stempelkami kwiatów (EO35, EO36). Innym razem kwietny kobierzec składa się ze stempelków w mocnych, jaskrawych kolorach, przywodzących na myśl słoneczny letni dzień (EO34). W części swoich dekoracji projektantka zestawia kwiatowe bordiury z pasmami składającymi się z gęstych stempelków. Kontrast pomiędzy intensywnymi w barwie kobaltowymi polami z subtelnymi kwiatowymi motywami daje bardzo ciekawe efekty. Jako przykład mogą posłużyć dekoracje z czerwonymi stylizowanymi kwiatami, uzupełniane zielonymi listkami (EO32 i EO33). Szczególnym przypadkiem kompozycji tego typu jest utrzymana w stonowanych barwach błękitu, kobaltu i szarości klasyczna dekoracja EO39. Czasami motyw kwiatowy jest mocno rozbudowany i obejmuje dużą część naczynia, a stempelkowe pasmo akcentuje tylko krawędzie (EO38).

E. Oko-Napieralska projektuje również tradycyjne dekoracje geometryczne, składające się z gęsto rozmieszczonych pasm stempelków o różnej kolorystyce i kształcie, np. 0EOS. W dekoracjach geometrycznych dominuje kobalt. Większość z nich składa się z powtarzalnych, przeplatających się pasm stempelków (EO31 i EOK). Do tej kategorii zalicza się również kobaltowo-błękitno-szara dekoracja wykorzystująca powtarzalny motyw stylizowanych kwiatuszków (EO37).

Projektantka podkreśla, że ilu ludzi, tyle upodobań, tak więc każdy wzór znajdzie swojego klienta. Przyszły użytkownik powinien jednak zawsze wiedzieć, że w powstanie każdego naczynia zaangażowanych jest kilkanaście osób. Ta świadomość procesu powstawania produktu jest bardzo ważna, ponieważ podkreśla rzemieślniczy, a tym samym unikatowy charakter naczyń.

Godziny otwarcia
w dni świąteczne
w maju 2024 r.

1 maja (środa)
Święto Pracy

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

3 maja (piątek)
Święto Konstytucji 3 maja

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

19 maja (niedziela)
Zielone Świątki

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

30 maja (czwartek)
Boże Ciało

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

Skip to content