Dożynki w bolesławieckim Muzeum Ceramiki

Muzeum Ceramiki w Bolesławcu oraz Muzeum Karkonoskie we Vrchlabí zapraszają *20.09.2013 r.* w godz. *12.00-14.00* do ogrodu Muzeum Ceramiki przy ul. A. Mickiewicza 13 na działania popularyzujące tradycje świętowania żniw na pograniczu polsko-czeskim „Dożynki 2013”.

Wydarzenie rozpoczęte zostanie prezentacją na temat największego symbolu święta zbiorów – wieńca dożynkowego, przygotowaną przez Anettę Kamińską, współautorkę wieńca, który w ubiegłym roku wygrał konkurs o nagrodę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Podczas prelekcji przedstawiona zostanie symbolika wieńca, różne metody jego formowania, tajniki doboru zbóż, kwiatów i dodatków. Wykładowi będzie towarzyszyć demonstracja tegorocznego wieńca dożynkowego z Kraśnika Dolnego. Po prelekcji na ogrodowej scenie pojawią się zespoły folklorystyczne z Polski i z Czech. W spektaklu taneczno-muzycznym młodzi tancerze zaprezentują tradycyjne na pograniczu polsko-czeskim tańce i obrzędy związane z czasem żniw. Działaniom towarzyszyć będzie prezentacja wystawy fotograficznej „Dożynkowe tradycje Polski i Czech” w muzealnym ogrodzie.

Wydarzenie „Dożynki 2013” jest jednym z elementów projektu _„Ogrody żywej tradycji – ochrona wspólnego dziedzictwa pogranicza polsko-czeskiego”_, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska 2007-2013.