Dar ceramiki z Holandii

Muzeum Ceramiki w Bolesławcu swoją budowaną od kilkudziesięciu lat kolekcję opiera głównie na eksponatach kupowanych regularnie w kraju, Europie i krajach pozaeuropejskich. Wspaniałym uzupełnieniem zbiorów są dary przekazywane przez osoby prywatne. Najczęściej są to pojedyncze przedmioty. Jednak czasami do bolesławieckiego muzeum trafiają kolekcje gromadzone latami przez pasjonatów i miłośników ceramiki.

W końcu ubiegłego roku Muzeum Ceramiki zostało obdarowane interesującym zbiorem ceramiki stempelkowej. Dar przekazany przez zamieszkałego w Holandii Everta Schaeffera stanowi interesujący wybór bolesławieckiej kamionki z 1. połowy XX w. Kolekcja zawierająca ponad 100 naczyń powstała dzięki pasji Anny Schaeffer – żony Everta Schaeffera, która była miłośniczką ceramiki. Podczas służbowych wyjazdów zainteresowała się ceramiką europejską. Małżonkowie od lat 80. XX w. zgromadzili bogatą kolekcję tradycyjnej kamionki holenderskiej i niemieckiej. Z czasem Anna Schaeffer poszerzyła zbiory o ceramikę rosyjską, węgierską i bułgarską. W 1970 r. zainteresowała ją również ceramika bolesławiecka, której poszukiwała w Holandii w sklepach, na targach, giełdach staroci, a z czasem również na aukcjach internetowych. Swoją kolekcję gromadziła konsekwentnie do śmierci (2017 r.). Zbiory ceramiki zgodnie z życzeniem Anny Schaeffer zostały podzielone i jako dar trafiły do kilku europejskich muzeów.

Eksponaty przekazane do bolesławieckiego muzeum po opracowaniu i poddaniu zabiegom konserwatorskim zostaną zaprezentowane na wystawie stałej, a także na wystawach czasowych organizowanych w innych ośrodkach.

Muzeum Ceramiki składa serdeczne podziękowania na ręce Darczyńców za przekazanie interesującego i wyjątkowego zbioru bolesławieckiej ceramiki.