logo projektu interreg cz_pl
Strona internetowa wykonana w ramach projektu nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000086 pn „Bolesławiec-Vrchlabí – aktywna transgraniczna współpraca muzeów”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

   bilety  |  kontakt | PL | CZ | EN

Stempelkiem i pędzlem malowane

Danuta Jakubowska

Danuta Jakubowska

„Ceramika Artystyczna”
Spółdzielnia Rękodzieła Artystycznego

Z „Ceramiką Artystyczną” Spółdzielnią Rękodzieła Artystycznego związana od 1997 r. Pracę rozpoczęła w dziale malarni. Nie mając kierunkowego wykształcenia, misternej sztuki dekorowania naczyń uczyła się w spółdzielni. Dzięki zdolnościom manualnym, talentowi artystycznemu i zdobytemu doświadczeniu już w 1998 r. została przeniesiona do działu odtwarzania dekoracji unikatowych. Projektowanie dekoracji autorskich rozpoczęła w 2000 r. Od tego czasu pracuje jako projektantka dekoracji unikatowych i produkcyjnych.

Za największe wyzwanie D. Jakubowska uważa trudną sztukę wycinania stempli. Kiedy stemple są gotowe, następuje ekscytujący czas komponowania z nich nowych wzorów. Szczególną satysfakcję daje jej tworzenie dekoracji unikatowych – projektantka preferuje te o rozbudowanej kolorystyce. W swoich dekoracjach stara się używać zarówno stempli, jak i pędzli. Szczególne miejsce w jej projektach zajmują wielobarwne dekoracje roślinne. Zdobienie naczyń ceramicznych jest dla D. Jakubowskiej przeniesieniem do krainy dzieciństwa, które spędziła na wspaniałej polskiej wsi. W swojej twórczości podkreśla w sposób szczególny inspiracje pięknem przyrody, która niejako „prowokuje” jej artystyczne poczynania.

W dekoracjach D. Jakubowska chętnie wykorzystuje drobne stempelki, dające efekt misternych, koronkowych wzorów. Do tej grupy należą m.in. wielobarwne dekoracje 1389X, 1388X i 981X, składające się z gęsto ułożonych pasm stempelków pokrywających całe naczynia, z wplecionymi stylizowanymi motywami kwiatowymi. Tworzy również wzory, w których główny motyw zdobniczy stanowi wieniec ukwieconych gałązek, podkreślony pasmami geometrycznych stempelków. Przykład stanowią dekoracje unikatowe i produkcyjne, w tym U1578, U1675, U1815, U1017 z motywem błękitnych kwiatków, U1016 z czerwonymi kwiatami, U795 z subtelnymi zielonymi listkami, U1018 z kobaltowymi, pomarańczowymi i czerwonymi kwiatami czy 794X ze stylizowanym motywem winogron.

Projektantka stworzyła również kilka dekoracji, które składają się z rozbudowanych bordiur okalających niczym festony wylewy i krawędzie naczyń, podczas gdy brzuśce naczyń wypełniają pojedyncze, rozrzucone po powierzchni naczynia drobne stempelki. Przykładem tego typu kompozycji jest dekoracja 2516X w odcieniach kobaltu i czerwieni, 768X w odcieniach kobaltu i pomarańczu, 2517X w odcieniach kobaltu i zieleni oraz 766X w odcieniach kobaltu i czerwieni. W swoim dorobku D. Jakubowska posiada również dekoracje typowo geometryczne, np. 769X w odcieniach kobaltu i błękitu.

Naczynia D. Jakubowskiej w dekoracjach unikatowych w latach 2006-2011 były prezentowane w amerykańskim kanale telesprzedażowym QVC.

W czasie wolnym projektantka z ogromną przyjemnością oddaje się odnawianiu różnych mebli i elementów wyposażenia wnętrz, takich jak stoliki, krzesła, fotele czy lampy, które następnie wykorzystuje do aranżacji. Takie przedmioty „z duszą” stanowią niebanalną i niepowtarzalną ozdobę każdego mieszkania i domu.

Godziny otwarcia
w dni świąteczne
w maju 2024 r.

1 maja (środa)
Święto Pracy

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

3 maja (piątek)
Święto Konstytucji 3 maja

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

19 maja (niedziela)
Zielone Świątki

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

30 maja (czwartek)
Boże Ciało

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

Skip to content