logo projektu interreg cz_pl
Strona internetowa wykonana w ramach projektu nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000086 pn „Bolesławiec-Vrchlabí – aktywna transgraniczna współpraca muzeów”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

   bilety  |  kontakt | PL | CZ | EN

Stempelkiem i pędzlem malowane

Danuta Jakubowska

Danuta Jakubowska

„Ceramika Artystyczna”
Spółdzielnia Rękodzieła Artystycznego

Z „Ceramiką Artystyczną” Spółdzielnią Rękodzieła Artystycznego związana od 1997 r. Pracę rozpoczęła w dziale malarni. Nie mając kierunkowego wykształcenia, misternej sztuki dekorowania naczyń uczyła się w spółdzielni. Dzięki zdolnościom manualnym, talentowi artystycznemu i zdobytemu doświadczeniu już w 1998 r. została przeniesiona do działu odtwarzania dekoracji unikatowych. Projektowanie dekoracji autorskich rozpoczęła w 2000 r. Od tego czasu pracuje jako projektantka dekoracji unikatowych i produkcyjnych.

Za największe wyzwanie D. Jakubowska uważa trudną sztukę wycinania stempli. Kiedy stemple są gotowe, następuje ekscytujący czas komponowania z nich nowych wzorów. Szczególną satysfakcję daje jej tworzenie dekoracji unikatowych – projektantka preferuje te o rozbudowanej kolorystyce. W swoich dekoracjach stara się używać zarówno stempli, jak i pędzli. Szczególne miejsce w jej projektach zajmują wielobarwne dekoracje roślinne. Zdobienie naczyń ceramicznych jest dla D. Jakubowskiej przeniesieniem do krainy dzieciństwa, które spędziła na wspaniałej polskiej wsi. W swojej twórczości podkreśla w sposób szczególny inspiracje pięknem przyrody, która niejako „prowokuje” jej artystyczne poczynania.

W dekoracjach D. Jakubowska chętnie wykorzystuje drobne stempelki, dające efekt misternych, koronkowych wzorów. Do tej grupy należą m.in. wielobarwne dekoracje 1389X, 1388X i 981X, składające się z gęsto ułożonych pasm stempelków pokrywających całe naczynia, z wplecionymi stylizowanymi motywami kwiatowymi. Tworzy również wzory, w których główny motyw zdobniczy stanowi wieniec ukwieconych gałązek, podkreślony pasmami geometrycznych stempelków. Przykład stanowią dekoracje unikatowe i produkcyjne, w tym U1578, U1675, U1815, U1017 z motywem błękitnych kwiatków, U1016 z czerwonymi kwiatami, U795 z subtelnymi zielonymi listkami, U1018 z kobaltowymi, pomarańczowymi i czerwonymi kwiatami czy 794X ze stylizowanym motywem winogron.

Projektantka stworzyła również kilka dekoracji, które składają się z rozbudowanych bordiur okalających niczym festony wylewy i krawędzie naczyń, podczas gdy brzuśce naczyń wypełniają pojedyncze, rozrzucone po powierzchni naczynia drobne stempelki. Przykładem tego typu kompozycji jest dekoracja 2516X w odcieniach kobaltu i czerwieni, 768X w odcieniach kobaltu i pomarańczu, 2517X w odcieniach kobaltu i zieleni oraz 766X w odcieniach kobaltu i czerwieni. W swoim dorobku D. Jakubowska posiada również dekoracje typowo geometryczne, np. 769X w odcieniach kobaltu i błękitu.

Naczynia D. Jakubowskiej w dekoracjach unikatowych w latach 2006-2011 były prezentowane w amerykańskim kanale telesprzedażowym QVC.

W czasie wolnym projektantka z ogromną przyjemnością oddaje się odnawianiu różnych mebli i elementów wyposażenia wnętrz, takich jak stoliki, krzesła, fotele czy lampy, które następnie wykorzystuje do aranżacji. Takie przedmioty „z duszą” stanowią niebanalną i niepowtarzalną ozdobę każdego mieszkania i domu.

Skip to content