Bolesławieckie statuetki na egipskim „czarnym rynku”

Zapraszamy wspólnie z Miejską Biblioteką Publiczną – Centrum Wiedzy do odkrywania nieznanej historii naszego miasta na kartach książek znajdujących się w zbiorach obu instytucji. Jedną z najbardziej intrygujących historii związanych z bolesławiecką ceramiką z I poł. XX w. można odnaleźć w niezwykle popularnej książce C. W. Cerama Bogowie, groby i uczeni. Powieść o archeologii. Opisano w niej przypadki oszustw, których ofiarami padali podróżnicy w Egipcie, znajdujący w „przypadkowy” sposób „egipskie” statuetki. Nie były to oryginalne figurki, lecz repliki produkowane w ówczesnym Bunzlau. Po wielu latach udało się pozyskać do zbiorów bolesławieckiego muzeum taką właśnie statuetkę, zwaną uszebti. Tego typu figurki w kształcie mumii wkładano do grobów, aby – jak wierzyli starożytni Egipcjanie – pracowały za zmarłych w krainie Ozyrysa. Nie wiemy, które z bolesławieckich zakładów wytwarzały „egipskie” statuetki – ich produkcja była nielegalna. Udało się natomiast ustalić, skąd lokalni garncarze znali recepturę na efektowne niebiesko-turkusowe „egipskie” szkliwo. Jego skład został odkryty przez nauczyciela bolesławieckiej szkoły ceramicznej Wilhelma Pukalla, który przez kilkanaście lat prowadził badania nad egipską ceramiką. Wyniki prac opublikowane w 1912 r. zostały wykorzystane, niewątpliwie wbrew woli tego niezwykle szanowanego naukowca, w procederze produkcji fałszywych statuetek. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o oszustwie związanym z „egipskimi” figurkami produkowanymi w naszym mieście, kliknij tutaj:

link MBP-CW