logo projektu interreg cz_pl
Strona internetowa wykonana w ramach projektu nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000086 pn „Bolesławiec-Vrchlabí – aktywna transgraniczna współpraca muzeów”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

   kontakt | PL | CZ | EN

Michał Twerd

Bolesławieckie środowisko artystyczne – Michał Twerd

Artysta. Plastyk. Pedagog. Miłośnik tworzenia zarówno w plenerze, jak i w zaciszu domowego atelier. Od lat zafascynowany historią sztuki, fotografią, liternictwem i literaturą. Jego sposób myślenia o sztuce zdefiniowały przede wszystkim prace Cezanne’a, Mondriana, Kandinsky’ego i Moholy-Nagy’a. Uprawia głównie malarstwo olejne i akwarelę. Najważniejszym elementem w jego kompozycjach malarskich jest kolor budujący wizję realnego bądź odrealnionego świata, najczęściej z elementami abstrakcji geometrycznej. W pracach M. Twerda widoczne jest łączenie emocjonalnego przeżycia artystycznego i intelektualnej pracy koncepcyjnej nad układem kompozycyjnym i kolorystycznym.

Artysta wielokrotnie podkreślał jednak, że uważa siebie przede wszystkim za nauczyciela wyzwalającego w innych pragnienie tworzenia i ukazywania własnego sposobu postrzegania świata. Należy do grona nauczycieli, którzy konsekwentnie łączą pracę twórczą z pedagogiczną. Pytany w jednym z wywiadów, czy wrażliwość na sztukę jest wrodzona, odpowiedział: “Człowiek z natury swojej jest wrażliwy na piękno, natomiast wrażliwości na sztukę trzeba się nauczyć, zdobywamy ją stopniowo, a potem trzeba kształtować ją w sobie. Dotyczy to także muzyki, poezji, nie tylko sztuk plastycznych. Nie jest to łatwe zadanie i tego nie nauczymy się w szkole. Wiąże się to także z chęcią chodzenia do galerii, muzeów, pokazywania dzieciom i młodzieży różnorodności sztuki. Bo żeby w kimś wyrobić wrażliwość na piękno, trzeba mu pokazać świat poprzez sztukę”.

Michał Twerd urodził się w 1938 r. w powiecie tarnopolskim. Ukończył Liceum Pedagogiczne w Lubomierzu, a następnie studia pedagogiczne na kierunku wychowanie plastyczne w Opolu. Pracę zawodową rozpoczął w latach 60. w bolesławieckich szkołach podstawowych i średnich. Angażował się także w działania społeczne. Wraz ze Stanisławem Opałą założył w 1972 r. pierwszą w Bolesławcu pracownię fotograficzną, działającą przy Spółdzielni Mieszkaniowej “Bolesławianka”. Prowadził także wyróżniające się w całym okręgu jeleniogórskim cykliczne szkolenia dla nauczycieli z zakresu plastyki, podczas których współpracował m.in. z Izabelą Zdrzałką, Zofią Łysoń i Pawłem Śliwką.

Od 1981 r. pracował jako nauczyciel plastyki i metodyki wychowania plastycznego w Studium Nauczycielskim, a od 1993 r. – w Kolegium Nauczycielskim. Był związany również z II LO im. J. Korczaka w Bolesławcu, w którym pracował do 2000 r. Od 1991 r. organizował coroczne wystawy pod tytułem ”Jesienne spotkania z barwą”, prezentujące prace nauczycieli z Bolesławca i regionu. Był pomysłodawcą i kuratorem szkolnej galerii malarstwa w II LO w Bolesławcu – jedynej tego typu galerii w mieście i jednej z nielicznych w województwie, w której prezentowano prace uczniów i absolwentów placówki. Z czasem powstała w niej stała ekspozycja. W 2011 r. z inicjatywy dyrektora Mirosława Sakowskiego nadano galerii imię Michała Twerda.

M. Twerd prezentował swoje prace na ponad 40 wystawach zbiorowych i indywidualnych m.in. w Radomiu, Warszawie, Legnicy, Bieczu, Lubaniu, Bolesławcu, Lwówku Śląskim, Żaganiu, Przytoku, Lewinie Brzeskim, Zgorzelcu, Firleju, Wojcieszowie, Przysiece i Płakowicach. Jego prace znajdują się w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą oraz w zbiorach wielu instytucji. Ostatnia duża wystawa jego prac miała miejsce w 2015 r. w Bolesławcu z okazji 50-lecia II Liceum Ogólnokształcącego.

M. Twerda uhonorowano m.in. Nagrodą Specjalną Ministra Edukacji za wybitne osiągnięcia w pracy pedagogicznej oraz Złotym Krzyżem Zasługi Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Post z cyklu „Bolesławieckie środowisko artystyczne” został przygotowany w ramach projektu „Bolesławiec – 30 lat samorządu” realizowanego przez Muzeum Ceramiki i Bolesławiecki Ośrodek Kultury – Międzynarodowe Centrum Ceramiki

NAGRODY I WYRÓŻNIENIA

1963 I Nagroda na Okręgowej Wystawie Prac Nauczycieli Plastyków we Wrocławiu

1966 Wyróżnienie na Okręgowej Wystawie Prac Nauczycieli Plastyków we Wrocławiu

1967 I Nagroda na Centralnej Wystawie Nauczycieli ZG ZNP w Warszawie

Wyróżnienie na Okręgowej Wystawie Metalowców we Wrocławiu

1977 Nagroda publiczności na ogólnopolskim plenerze malarskim w Przytoku

1988 Dyplom uznania Kuratora Oświaty i Wychowania w Jeleniej Górze

1989 Odznaka Zasłużony dla Miasta Bolesławiec

1991 Nagroda Specjalna Ministra Edukacji za wybitne osiągnięcia w pracy pedagogicznej

1993 Złoty Krzyż Zasługi Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

2011 Dyplom Uznania Prezydenta Miasta Bolesławiec w uznaniu zasług za wkład, rozwój i propagowanie bolesławieckiej fotografii Rzeszów

Godziny otwarcia
w dni świąteczne
w maju 2024 r.

1 maja (środa)
Święto Pracy

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

3 maja (piątek)
Święto Konstytucji 3 maja

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

19 maja (niedziela)
Zielone Świątki

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

30 maja (czwartek)
Boże Ciało

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

Skip to content