Artysta. Plastyk. Pedagog. Miłośnik tworzenia zarówno w plenerze, jak i w zaciszu domowego atelier. Od lat zafascynowany historią sztuki, fotografią, liternictwem i literaturą. Jego sposób myślenia o sztuce zdefiniowały przede wszystkim prace Cezanne’a, Mondriana, Kandinsky’ego i Moholy-Nagy’a. Uprawia głównie malarstwo olejne i akwarelę. Najważniejszym elementem w jego kompozycjach malarskich jest kolor budujący wizję realnego bądź odrealnionego świata, najczęściej z elementami abstrakcji geometrycznej. W pracach M. Twerda widoczne jest łączenie emocjonalnego przeżycia artystycznego i intelektualnej pracy koncepcyjnej nad układem kompozycyjnym i kolorystycznym.
Artysta wielokrotnie podkreślał jednak, że uważa siebie przede wszystkim za nauczyciela wyzwalającego w innych pragnienie tworzenia i ukazywania własnego sposobu postrzegania świata. Należy do grona nauczycieli, którzy konsekwentnie łączą pracę twórczą z pedagogiczną. Pytany w jednym z wywiadów, czy wrażliwość na sztukę jest wrodzona, odpowiedział: “Człowiek z natury swojej jest wrażliwy na piękno, natomiast wrażliwości na sztukę trzeba się nauczyć, zdobywamy ją stopniowo, a potem trzeba kształtować ją w sobie. Dotyczy to także muzyki, poezji, nie tylko sztuk plastycznych. Nie jest to łatwe zadanie i tego nie nauczymy się w szkole. Wiąże się to także z chęcią chodzenia do galerii, muzeów, pokazywania dzieciom i młodzieży różnorodności sztuki. Bo żeby w kimś wyrobić wrażliwość na piękno, trzeba mu pokazać świat poprzez sztukę”.
Michał Twerd urodził się w 1938 r. w powiecie tarnopolskim. Ukończył Liceum Pedagogiczne w Lubomierzu, a następnie studia pedagogiczne na kierunku wychowanie plastyczne w Opolu. Pracę zawodową rozpoczął w latach 60. w bolesławieckich szkołach podstawowych i średnich. Angażował się także w działania społeczne. Wraz ze Stanisławem Opałą założył w 1972 r. pierwszą w Bolesławcu pracownię fotograficzną, działającą przy Spółdzielni Mieszkaniowej “Bolesławianka”. Prowadził także wyróżniające się w całym okręgu jeleniogórskim cykliczne szkolenia dla nauczycieli z zakresu plastyki, podczas których współpracował m.in. z Izabelą Zdrzałką, Zofią Łysoń i Pawłem Śliwką.
Od 1981 r. pracował jako nauczyciel plastyki i metodyki wychowania plastycznego w Studium Nauczycielskim, a od 1993 r. – w Kolegium Nauczycielskim. Był związany również z II LO im. J. Korczaka w Bolesławcu, w którym pracował do 2000 r. Od 1991 r. organizował coroczne wystawy pod tytułem ”Jesienne spotkania z barwą”, prezentujące prace nauczycieli z Bolesławca i regionu. Był pomysłodawcą i kuratorem szkolnej galerii malarstwa w II LO w Bolesławcu – jedynej tego typu galerii w mieście i jednej z nielicznych w województwie, w której prezentowano prace uczniów i absolwentów placówki. Z czasem powstała w niej stała ekspozycja. W 2011 r. z inicjatywy dyrektora Mirosława Sakowskiego nadano galerii imię Michała Twerda.
M. Twerd prezentował swoje prace na ponad 40 wystawach zbiorowych i indywidualnych m.in. w Radomiu, Warszawie, Legnicy, Bieczu, Lubaniu, Bolesławcu, Lwówku Śląskim, Żaganiu, Przytoku, Lewinie Brzeskim, Zgorzelcu, Firleju, Wojcieszowie, Przysiece i Płakowicach. Jego prace znajdują się w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą oraz w zbiorach wielu instytucji. Ostatnia duża wystawa jego prac miała miejsce w 2015 r. w Bolesławcu z okazji 50-lecia II Liceum Ogólnokształcącego.
M. Twerda uhonorowano m.in. Nagrodą Specjalną Ministra Edukacji za wybitne osiągnięcia w pracy pedagogicznej oraz Złotym Krzyżem Zasługi Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
Post z cyklu „Bolesławieckie środowisko artystyczne” został przygotowany w ramach projektu „Bolesławiec – 30 lat samorządu” realizowanego przez Muzeum Ceramiki i Bolesławiecki Ośrodek Kultury – Międzynarodowe Centrum Ceramiki
1963 I Nagroda na Okręgowej Wystawie Prac Nauczycieli Plastyków we Wrocławiu
1966 Wyróżnienie na Okręgowej Wystawie Prac Nauczycieli Plastyków we Wrocławiu
1967 I Nagroda na Centralnej Wystawie Nauczycieli ZG ZNP w Warszawie
Wyróżnienie na Okręgowej Wystawie Metalowców we Wrocławiu
1977 Nagroda publiczności na ogólnopolskim plenerze malarskim w Przytoku
1988 Dyplom uznania Kuratora Oświaty i Wychowania w Jeleniej Górze
1989 Odznaka Zasłużony dla Miasta Bolesławiec
1991 Nagroda Specjalna Ministra Edukacji za wybitne osiągnięcia w pracy pedagogicznej
1993 Złoty Krzyż Zasługi Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
2011 Dyplom Uznania Prezydenta Miasta Bolesławiec w uznaniu zasług za wkład, rozwój i propagowanie bolesławieckiej fotografii Rzeszów
Muzeum Ceramiki
11.00-17.00
Centrum Dawnych Technik Garncarskich
nieczynne
Punkt Informacji Turystycznej
10.00-16.00
Muzeum Ceramiki
11.00-17.00
Centrum Dawnych Technik Garncarskich
nieczynne
Punkt Informacji Turystycznej
10.00-16.00
Muzeum Ceramiki
nieczynne
Centrum Dawnych Technik Garncarskich
nieczynne
Punkt Informacji Turystycznej
nieczynne
Muzeum Ceramiki
nieczynne
Centrum Dawnych Technik Garncarskich
nieczynne
Punkt Informacji Turystycznej
nieczynne