Moduł ceramiczny na EXPO 2020 w Dubaju

Bolesławiecka ceramika na Expo 2020 w Dubaju (cz. I)

W ramach Wystawy Światowej Expo 2020 w Dubaju w Pawilonie Polskim została zaaranżowana interaktywna instalacja „Polski Stół”. Składa się ona z modułów wykonanych z surowców naturalnych charakterystycznych dla naszego kraju: drewna, szkła, aluminium, stali, miedzi, srebra i oczywiście ceramiki. Moduły ceramiczne powstały w Zakładach Ceramicznych „BOLESŁAWIEC” Sp. z o.o. Do udziału w projekcie firmę zaprosiła Polska Agencja Inwestycji i Handlu.

Za koncepcję modułów odpowiada Marta Małoszyc – kierownik działu rozwoju ZC “Bolesławiec”, która na co dzień zajmuje się projektowaniem form i wzornictwem naczyń. Nawiązując do hasła przewodniego promującego Polskę podczas Expo – „Kreatywność inspirowana naturą” –  stworzyła dwa moduły odwołujące się do wielowiekowej tradycji produkcji ceramiki w Bolesławcu, bazującej na lokalnych surowcach. Autorskie obiekty powstały z materiałów używanych w zakładzie do wyrobu naczyń. Zostały uformowane ręcznie, wysuszone, ozdobione i poszkliwione.

Fragmenty jednego z modułów pokryto dekoracją kwiatową składającą się z charakterystycznych dla polskich pól i łąk kwiatów: maków, chabrów i rumianków. Wykonała ją Małgorzata Szewc – projektantka dekoracji od 30 lat związaną z ZC „BOLESŁAWIEC”. Dekorację kwiatową połączono z elementami niezwykle popularnej dekoracji stempelkowej 166A stworzonej przez Danutę Amborską, składającej się z pawich oczek i kobaltowych kwiatków.

Pawilon Polski zajmujący powierzchnię ponad 2 tys. m2 zaprojektowali projektanci z polskiej pracowni architektonicznej WXCA, we współpracy ze szwajcarskim studiem Bellprat Partner. Interaktywna instalacja „Polski Stół” została opracowana przez firmy RAZ i Ejsak Group. Wystawa w ramach Expo 2020 jest prezentowana od 1 października 2021 do 31 marca 2022 r.
Zachęcamy do obejrzenia filmów dokumentujących powstawanie instalacji „Polski Stół”.