logo projektu interreg cz_pl
Strona internetowa wykonana w ramach projektu nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000086 pn „Bolesławiec-Vrchlabí – aktywna transgraniczna współpraca muzeów”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

   kontakt | PL | CZ | EN

Bolesławiec w publikacji „Dziedzictwo kulturowe w rewitalizacji”

W najnowszym wydawnictwie Narodowego Instytutu Dziedzictwa (NID) zaprezentowano działania w zakresie ochrony i rewitalizacji dziedzictwa kulturowego z terenu całej Polski. Jesteśmy dumni, że jako jeden z przykładów wzorcowych rozwiązań i dobrych praktyk przedstawiono aktywność naszego miasta. Bolesławiec, doceniony za swoje działania, znalazł się tym samym w znakomitym gronie wraz z m.in. miastem Kraków, Żyrardowem, Siemianowicami Śląskimi czy Parkiem Kulturowym Miasta Końskie.

Autorzy przedstawili działania Bolesławca począwszy od przygotowania i przyjęcia programu rewitalizacji, poprzez diagnozę i stworzenie wizji, celów oraz kierunków działań, po projektowanie i wdrażanie przedsięwzięć rewitalizacyjnych, wykorzystywanie narzędzi specjalnych czy zarządzanie całym procesem. Wysoko oceniono zastosowany w Bolesławcu proces budowy wskaźników służących wyznaczeniu obszarów zdegradowanych i wymagających rewitalizacji. Za wzorcowe uznano także „Studium ochrony wartości kulturowych dla gminy miejskiej Bolesławiec”, będące przykładem specjalistycznej analizy pomocnej w szczegółowej diagnozie obszaru rewitalizacji. Studium to przygotowane zostało przez Ośrodek Terenowy NID we Wrocławiu we współpracy z pracownikami Muzeum Ceramiki w Bolesławcu. Podkreślono w tym miejscu, jak ważne dla udanego procesu rewitalizacji jest połączenie świadomości władz lokalnych, kompetencji pracowników samorządowych oraz zaangażowania i kreatywności instytucji kultury, odpowiedzialnych za ochronę lokalnego dziedzictwa materialnego. Bolesławiec jest w opinii autorów publikacji dobrym przykładem takiej kooperacji.

Przy omawianiu końcowego etapu – przedsięwzięć rewitalizacyjnych – zaprezentowany został remont i modernizacja zabytkowego założenia „Termy Bolesławiec”. Kompleksowy remont Miejskich Zakładów Kąpielowych przy ul. Zgorzeleckiej 52 z przeznaczeniem na centrum odnowy biologicznej i SPA, przeprowadzona w latach 2013-2015, uznany został za przykład dobrych praktyk adaptacji obiektu zabytkowego na cele rewitalizacyjne.

Wydawnictwo adresowane jest do samorządów, liderów lokalnych oraz organizacji pozarządowych. Ma charakter obszernego (przeszło 250-stronicowego) praktycznego poradnika, dotyczącego wykorzystania materialnych i niematerialnych aspektów dziedzictwa w procesie rewitalizacji. Opisuje relacje między rewitalizacją i dziedzictwem kulturowym oraz proponuje konkretne rozwiązania dla gmin chcących w większym zakresie uwzględnić dziedzictwo w strategii swoich działań. Z jednej strony tłumaczy zawiłości prawne, z drugiej – inspiruje i podaje dobre wzorce, standardy, narzędzia oraz sposoby postępowania z dziedzictwem kulturowym w rewitalizacji. Odpowiada na pytania, jak realizować ustawę o rewitalizacji, jak stworzyć gminny program rewitalizacji, skąd wziąć pieniądze i z jakich programów można skorzystać oraz jakie uwarunkowania prawne ochrony zabytków w Polsce i procedury konserwatorskie są istotne w procesach rewitalizacji.

Poradnik jest dziełem 16-osobowego zespołu ekspertów Narodowego Instytutu Dziedzictwa, koordynatorów Centrów Kompetencji NID ds. Rewitalizacji oraz specjalistów z Instytutu Rozwoju Miast i Regionów. Stanowi podsumowanie doświadczeń płynących z wdrażania Ustawy z dnia 9 października 2015 r. o rewitalizacji, a przede wszystkim – współpracy, jaką NID podjął z gminami w tym zakresie.

Godziny otwarcia
w dni świąteczne
w maju 2024 r.

1 maja (środa)
Święto Pracy

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

3 maja (piątek)
Święto Konstytucji 3 maja

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

19 maja (niedziela)
Zielone Świątki

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

30 maja (czwartek)
Boże Ciało

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

Skip to content