Bolesławiec w publikacji „Dziedzictwo kulturowe w rewitalizacji”

W najnowszym wydawnictwie Narodowego Instytutu Dziedzictwa (NID) zaprezentowano działania w zakresie ochrony i rewitalizacji dziedzictwa kulturowego z terenu całej Polski. Jesteśmy dumni, że jako jeden z przykładów wzorcowych rozwiązań i dobrych praktyk przedstawiono aktywność naszego miasta. Bolesławiec, doceniony za swoje działania, znalazł się tym samym w znakomitym gronie wraz z m.in. miastem Kraków, Żyrardowem, Siemianowicami Śląskimi czy Parkiem Kulturowym Miasta Końskie.

Autorzy przedstawili działania Bolesławca począwszy od przygotowania i przyjęcia programu rewitalizacji, poprzez diagnozę i stworzenie wizji, celów oraz kierunków działań, po projektowanie i wdrażanie przedsięwzięć rewitalizacyjnych, wykorzystywanie narzędzi specjalnych czy zarządzanie całym procesem. Wysoko oceniono zastosowany w Bolesławcu proces budowy wskaźników służących wyznaczeniu obszarów zdegradowanych i wymagających rewitalizacji. Za wzorcowe uznano także „Studium ochrony wartości kulturowych dla gminy miejskiej Bolesławiec”, będące przykładem specjalistycznej analizy pomocnej w szczegółowej diagnozie obszaru rewitalizacji. Studium to przygotowane zostało przez Ośrodek Terenowy NID we Wrocławiu we współpracy z pracownikami Muzeum Ceramiki w Bolesławcu. Podkreślono w tym miejscu, jak ważne dla udanego procesu rewitalizacji jest połączenie świadomości władz lokalnych, kompetencji pracowników samorządowych oraz zaangażowania i kreatywności instytucji kultury, odpowiedzialnych za ochronę lokalnego dziedzictwa materialnego. Bolesławiec jest w opinii autorów publikacji dobrym przykładem takiej kooperacji.

Przy omawianiu końcowego etapu – przedsięwzięć rewitalizacyjnych – zaprezentowany został remont i modernizacja zabytkowego założenia „Termy Bolesławiec”. Kompleksowy remont Miejskich Zakładów Kąpielowych przy ul. Zgorzeleckiej 52 z przeznaczeniem na centrum odnowy biologicznej i SPA, przeprowadzona w latach 2013-2015, uznany został za przykład dobrych praktyk adaptacji obiektu zabytkowego na cele rewitalizacyjne.

Wydawnictwo adresowane jest do samorządów, liderów lokalnych oraz organizacji pozarządowych. Ma charakter obszernego (przeszło 250-stronicowego) praktycznego poradnika, dotyczącego wykorzystania materialnych i niematerialnych aspektów dziedzictwa w procesie rewitalizacji. Opisuje relacje między rewitalizacją i dziedzictwem kulturowym oraz proponuje konkretne rozwiązania dla gmin chcących w większym zakresie uwzględnić dziedzictwo w strategii swoich działań. Z jednej strony tłumaczy zawiłości prawne, z drugiej – inspiruje i podaje dobre wzorce, standardy, narzędzia oraz sposoby postępowania z dziedzictwem kulturowym w rewitalizacji. Odpowiada na pytania, jak realizować ustawę o rewitalizacji, jak stworzyć gminny program rewitalizacji, skąd wziąć pieniądze i z jakich programów można skorzystać oraz jakie uwarunkowania prawne ochrony zabytków w Polsce i procedury konserwatorskie są istotne w procesach rewitalizacji.

Poradnik jest dziełem 16-osobowego zespołu ekspertów Narodowego Instytutu Dziedzictwa, koordynatorów Centrów Kompetencji NID ds. Rewitalizacji oraz specjalistów z Instytutu Rozwoju Miast i Regionów. Stanowi podsumowanie doświadczeń płynących z wdrażania Ustawy z dnia 9 października 2015 r. o rewitalizacji, a przede wszystkim – współpracy, jaką NID podjął z gminami w tym zakresie.