logo projektu interreg cz_pl
Strona internetowa wykonana w ramach projektu nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000086 pn „Bolesławiec-Vrchlabí – aktywna transgraniczna współpraca muzeów”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

   kontakt | PL | CZ | EN

Stempelkiem i pędzlem malowane

Beata Duchnik

Beata Duchnik

Manufaktura w Bolesławcu

Z wykształcenia ceramik o specjalizacji produkcja wyrobów technicznych i użytkowych. Absolwentka bolesławieckiej Zasadniczej Szkoły Ceramicznej. W latach 2009-2014 pracowała w Zakładach Ceramicznych “BOLESŁAWIEC”, gdzie wcześniej odbywała również praktyki zawodowe. Z Manufakturą w Bolesławcu (do 2022 r. Fabryka Naczyń Kamionkowych Manufaktura) związała się zawodowo w 2014 r. Zatrudniona na stanowisku zdobnik ceramiki, zajmuje się nie tylko powielaniem dekoracji, ale również projektowaniem autorskich wzorów.

B. Duchnik rysuje i maluje od dziecka. Za dużą wartość bolesławieckiej ceramiki uważa jej ręczne zdobienie, które wymaga cierpliwości, wprawy i dokładności. W projektowaniu pomaga jej fotograficzna pamięć, która podsuwa różne obrazy, przekładane na kolejne motywy zdobnicze. Pomysły na dekoracje czasami przychodzą niespodziewanie. Niejednokrotnie inspiracji dostarcza jeden, konkretny stempelek i dekoracja sama układa się w głowie. Pozostaje tylko ją “zmaterializować” i przenieść na biskwit. Swoją pierwszą autorską dekorację przyjętą do produkcji wymyśliła i wykonała dosłownie w ciągu pięciu minut.

Ze względów technologiczno-produkcyjnych w większości swoich dekoracji B. Duchnik wykorzystuje wyłącznie stempelki. Jednak bardzo lubi pracować pędzlami i dlatego ma w dorobku dwie dekoracje wykonane techniką łączoną.

Ulubiony kolor czarny zastosowała w ażurowej, koronkowej dekoracji BL03 składającej się ze stylizowanych ukwieconych gałązek. Tego samego motywu, w połączeniu z czerwonymi akcentami, użyła w dekoracji BL02. Zdobienia te idealnie ze sobą współgrają.

Projektuje również wielobarwne wzory kwiatowe. W dekoracji BL01 zestawiła wielobarwne stempelki kwiatowe, pokrywając naczynia ukwieconą łąką. Nie stroni od bolesławieckiej tradycji. Kobaltowe kółka i kropeczki w zestawieniu z kwiatowymi bukietami zastosowała w dekoracji BL04. B. Duchnik stworzyła również interesujące dekoracje bożonarodzeniowe – BL07 i CH01 – bazujące na motywach reniferów, choinek i śnieżynek oraz wzór BL08 z motywem piernikowych ludzików, świątecznych skarpet i bombek.

W wolnym czasie B. Duchnik realizuje swoje pasje artystyczne. Dzięki pracy przy dekorowaniu naczyń polubiła farby. Obecnie nie tylko rysuje, ale równie chętnie maluje. Jej hobby to również cukiernictwo, z przyjemnością piecze torty i ciasta.

Godziny otwarcia
w dni świąteczne
w maju 2024 r.

1 maja (środa)
Święto Pracy

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

3 maja (piątek)
Święto Konstytucji 3 maja

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

19 maja (niedziela)
Zielone Świątki

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

30 maja (czwartek)
Boże Ciało

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

Skip to content