logo projektu interreg cz_pl
Strona internetowa wykonana w ramach projektu nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000086 pn „Bolesławiec-Vrchlabí – aktywna transgraniczna współpraca muzeów”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

   bilety  |  kontakt | PL | CZ | EN

Stempelkiem i pędzlem malowane

Beata Duchnik

Beata Duchnik

Manufaktura w Bolesławcu

Z wykształcenia ceramik o specjalizacji produkcja wyrobów technicznych i użytkowych. Absolwentka bolesławieckiej Zasadniczej Szkoły Ceramicznej. W latach 2009-2014 pracowała w Zakładach Ceramicznych “BOLESŁAWIEC”, gdzie wcześniej odbywała również praktyki zawodowe. Z Manufakturą w Bolesławcu (do 2022 r. Fabryka Naczyń Kamionkowych Manufaktura) związała się zawodowo w 2014 r. Zatrudniona na stanowisku zdobnik ceramiki, zajmuje się nie tylko powielaniem dekoracji, ale również projektowaniem autorskich wzorów.

B. Duchnik rysuje i maluje od dziecka. Za dużą wartość bolesławieckiej ceramiki uważa jej ręczne zdobienie, które wymaga cierpliwości, wprawy i dokładności. W projektowaniu pomaga jej fotograficzna pamięć, która podsuwa różne obrazy, przekładane na kolejne motywy zdobnicze. Pomysły na dekoracje czasami przychodzą niespodziewanie. Niejednokrotnie inspiracji dostarcza jeden, konkretny stempelek i dekoracja sama układa się w głowie. Pozostaje tylko ją “zmaterializować” i przenieść na biskwit. Swoją pierwszą autorską dekorację przyjętą do produkcji wymyśliła i wykonała dosłownie w ciągu pięciu minut.

Ze względów technologiczno-produkcyjnych w większości swoich dekoracji B. Duchnik wykorzystuje wyłącznie stempelki. Jednak bardzo lubi pracować pędzlami i dlatego ma w dorobku dwie dekoracje wykonane techniką łączoną.

Ulubiony kolor czarny zastosowała w ażurowej, koronkowej dekoracji BL03 składającej się ze stylizowanych ukwieconych gałązek. Tego samego motywu, w połączeniu z czerwonymi akcentami, użyła w dekoracji BL02. Zdobienia te idealnie ze sobą współgrają.

Projektuje również wielobarwne wzory kwiatowe. W dekoracji BL01 zestawiła wielobarwne stempelki kwiatowe, pokrywając naczynia ukwieconą łąką. Nie stroni od bolesławieckiej tradycji. Kobaltowe kółka i kropeczki w zestawieniu z kwiatowymi bukietami zastosowała w dekoracji BL04. B. Duchnik stworzyła również interesujące dekoracje bożonarodzeniowe – BL07 i CH01 – bazujące na motywach reniferów, choinek i śnieżynek oraz wzór BL08 z motywem piernikowych ludzików, świątecznych skarpet i bombek.

W wolnym czasie B. Duchnik realizuje swoje pasje artystyczne. Dzięki pracy przy dekorowaniu naczyń polubiła farby. Obecnie nie tylko rysuje, ale równie chętnie maluje. Jej hobby to również cukiernictwo, z przyjemnością piecze torty i ciasta.

Skip to content