logo projektu interreg cz_pl
Strona internetowa wykonana w ramach projektu nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000086 pn „Bolesławiec-Vrchlabí – aktywna transgraniczna współpraca muzeów”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

   bilety  |  kontakt | PL | CZ | EN

Ceramika obca

W zbiorach muzeum znajduje się również gromadzona od lat 60. XX w., licząca kilkaset eksponatów kolekcja ceramiki obcej z wytwórni z terenu Niemiec, Holandii, Belgii, Austrii, Czech, Anglii i Francji. W znacznej części składają się na nią wyroby z ośrodków niemieckich, począwszy od XVIII-wiecznych dzbanów z Łużyc i Altenburga przez zestaw naczyń z Höhr-Grenzhausen po przedmioty powstałe w 1 poł. XX w. w uznanej wytwórni Villeroy & Boch. Warto także wymienić kilka eksponatów ze znaczących ośrodków europejskich: wazon z Sèvres (malowany przez A. Plantarda, 1925 r.), XX-wieczne wazony z Delft i austriackiej „Amphory”, obiekty z angielskiej wytwórni Wedgwooda i holenderskiej Goudy.

Oprócz dzbanów, pater, waz, mis, kasetek, wazonów, osłon na donice, plakiet i zegara zgromadzono też niewielką kolekcję rzeźb figuralnych. Wśród nich warto wymienić „Dziewczynę u źródła” (proj. Bernhard Bloch, Austro-Węgry, ok. 1900 r.), figurkę psa (Alphonse Cytère, Société anonyme des produits céramiques de Rambervillers, Francja, ok. 1906 r.), „Młodą kobietę z bykiem” (Georg Kemper, Monachium, Niemcy, ok. 1920 r.), „Chrystusa na krzyżu” (Walter Rhaue, Groβ Biesnitz, 1 poł. XX w.) i figurę „Caritas” (Kadyny, ok. 1920 r.).

Obecnie zbiory ceramiki europejskiej gromadzone są zgodnie ze strategią rozbudowy kolekcji zakładającą pozyskiwanie przedmiotów z wytwórni, które miały wpływ na rozwój ceramiki bolesławieckiej. Są to zarówno przedmioty wykonane przez znamienitych artystów, których projekty wykonywano w bolesławieckiej Zawodowej Szkole Ceramicznej i współpracujących z nią zakładach ceramicznych, jak i przedmioty wykonane przez absolwentów szkoły tworzących i pracujących w przemyśle ceramicznym niemal na całym świecie.

W zbiorach muzeum znajduje się również gromadzona od lat 60. XX w., licząca kilkaset eksponatów kolekcja ceramiki obcej z wytwórni z terenu Niemiec, Holandii, Belgii, Austrii, Czech, Anglii i Francji. W znacznej części składają się na nią wyroby z ośrodków niemieckich, począwszy od XVIII-wiecznych dzbanów z Łużyc i Altenburga przez zestaw naczyń z Höhr-Grenzhausen po przedmioty powstałe w 1 poł. XX w. w uznanej wytwórni Villeroy & Boch. Warto także wymienić kilka eksponatów ze znaczących ośrodków europejskich: wazon z Sèvres (malowany przez A. Plantarda, 1925 r.), XX-wieczne wazony z Delft i austriackiej „Amphory”, obiekty z angielskiej wytwórni Wedgwooda i holenderskiej Goudy. Oprócz dzbanów, pater, waz, mis, kasetek, wazonów, osłon na donice, plakiet i zegara zgromadzono też niewielką kolekcję rzeźb figuralnych. Wśród nich warto wymienić „Dziewczynę u źródła” (proj. Bernhard Bloch, Austro-Węgry, ok. 1900 r.), figurkę psa (Alphonse Cytère, Société anonyme des produits céramiques de Rambervillers, Francja, ok. 1906 r.), „Młodą kobietę z bykiem” (Georg Kemper, Monachium, Niemcy, ok. 1920 r.), „Chrystusa na krzyżu” (Walter Rhaue, Groβ Biesnitz, 1 poł. XX w.) i figurę „Caritas” (Kadyny, ok. 1920 r.). Obecnie zbiory ceramiki europejskiej gromadzone są zgodnie ze strategią rozbudowy kolekcji zakładającą pozyskiwanie przedmiotów z wytwórni, które miały wpływ na rozwój ceramiki bolesławieckiej. Są to zarówno przedmioty wykonane przez znamienitych artystów, których projekty wykonywano w bolesławieckiej Zawodowej Szkole Ceramicznej i współpracujących z nią zakładach ceramicznych, jak i przedmioty wykonane przez absolwentów szkoły tworzących i pracujących w przemyśle ceramicznym niemal na całym świecie.

 

Godziny otwarcia
w dni świąteczne
w maju 2024 r.

1 maja (środa)
Święto Pracy

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

3 maja (piątek)
Święto Konstytucji 3 maja

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

19 maja (niedziela)
Zielone Świątki

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

30 maja (czwartek)
Boże Ciało

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

Skip to content