Biżuteria i kamienie szlachetne ze zbiorów Muzeum Czeskiego Raju w Turnovie

W dniu 18 maja 2019 r. w Dziale Historii Miasta otwarto wystawę „Biżuteria i kamienie szlachetne ze zbiorów Muzeum Czeskiego Raju w Turnovie”. Prezentowany w bolesławieckim muzeum fragment kolekcji ukazuje proces niezwykłej przemiany surowego kamienia w unikatową biżuterię. Ekspozycja prezentuje XIX-wieczną tradycyjną biżuterię z granatów, prace powstałe w szkole rzemieślniczej oraz współczesną biżuterię autorską, powstałą w ramach międzynarodowych plenerów jubilerskich, odbywających się w Turnovie od 1984 r.

Muzeum Českého ráje v Turnově od 30 lat gromadzi biżuterię historyczną i współczesną. Specyfika zbiorów podyktowana jest wielowiekowymi lokalnymi tradycjami dotyczącymi obróbki kamieni szlachetnych. Pobliskie Góry Izerskie i Karkonosze słyną z wydobycia kamieni szlachetnych: agatów, jaspisów, ametystów, karneoli, czeskich granatów oraz oliwinów. W Turnovie od przełomu XVI i XVII w. rozwijało się szlifierstwo kamieni szlachetnych, osiągając przed II wojną światową renomę światową. W 1884 r. założono tu pierwszą w Europie szkołę zawodową, specjalizującą się w szlifowaniu i osadzaniu kamieni szlachetnych.

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 30 czerwca 2019 r. Wstęp na wystawę jest bezpłatny. Zapraszamy do zwiedzania!