Magdalena Gazur

Bolesławieckie środowisko artystyczne – Magdalena Gazur

To ludzie są niewyczerpanym źródłem moich inspiracji. Przyglądam im się, słucham, podpytuję, a emocje, które mi w ten sposób przekazują, staram się oddać w moich ceramicznych wzorach. Nie oglądam się za siebie, szukam świeżości, niepowtarzalności. I to właśnie odnajduję w ręcznie wykonywanej ceramice. Jest bowiem materią zaskakującą, nieprzewidywalną i niepokorną.
Magdalena Gazur

Magdalena Gazur jest absolwentką Wydziału Ceramiki i Szkła wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta – dyplom uzyskała w 2006 r. w I Pracowni Projektowania Ceramiki Użytkowej prowadzonej przez prof. Lidię Kupczyńską-Jankowiak. W latach 2005-2006 studiowała również na University of Wolverhampton (Wlk. Brytania) na Wydziale Ceramiki (2006) i na Wydziale Komunikacji Graficznej (2005-2006). W 2010 roku ukończyła studia podyplomowe “Projektowanie wzornicze w zarządzaniu rozwojem nowego produktu” realizowane przez Instytutu Wzornictwa Przemysłowego we współpracy ze Szkołą Główną Handlową w Warszawie. Od 2013 pracuje w Fabryce Naczyń Kamionkowych “Manufaktura” w Bolesławcu jako główny projektant i członek zespołu odpowiedzialnego za budowanie marki zakładu.

Chociaż po studiach została asystentem w pracowni projektowania ceramiki użytkowej na wrocławskiej ASP, nie zamierzała poświęcić się projektowaniu form przemysłowych. Do Bolesławca po raz pierwszy zawitała w 2009 r. jako uczestniczka 45. Międzynarodowego Pleneru Ceramiczno-Rzeźbiarskiego. W latach 2010-2011 pełniła funkcję komisarza tego pleneru. Podczas plenerów często gościła w “Manufakturze”, dzięki czemu właściciele zakładu dostrzegli jej talent i zaproponowali współpracę. Wkrótce, jeszcze jako projektant zewnętrzny, stworzyła pierwszy zestaw śniadaniowy, który spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem. W efekcie zaproponowano jej stałe zatrudnienie. Od tamtej pory zaprojektowała już kilka wyjątkowych kolekcji łączących poszukiwanie nowych kierunków rozwoju produktu z tradycją ceramiki bolesławieckiej. Największym sentymentem darzy pierwszą z nich, zatytułowaną “Lata 60.”, nie ukrywa bowiem, że pozostaje pod ogromnym wpływem polskiego wzornictwa przemysłowego lat 60. i 70. XX w.

Magdalena Gazur jest również inicjatorką i współautorką projektu “Polski Stół”, w ramach którego trzech dolnośląskich producentów: bolesławiecka “Manufaktura”, “Porcelana Krzysztof” z Wałbrzycha i Huta Szkła Kryształowego “Julia” z Piechowic wspólnie stworzyły trzy zestawy naczyń łączące kamionkę, porcelanę i szkło. Wchodzący w skład tej kolekcji zestaw śniadaniowy nr 1 został wyróżniony znakiem “must have” na Łodź Design Festival w 2016 r.

Za bardzo ważne i najtrudniejsze w swojej pracy uważa przyglądanie się zachowaniom ludzkim przy stole i przekładanie ich w procesie projektowym na formy i kształty. Wtedy dopiero dostrzega, jak wiele jeszcze musi się nauczyć. I choć ma świadomość, że wysiłek projektanta często jest niedostrzegalny dla zwykłego użytkownika, nie zraża się tym, ponieważ w swojej pracy kieruje się mottem: “najlepszy design to taki, którego nie widać”.

Magdalena Gazur pracuje także jako wykładowca w Katedrze Działań Interdyscyplinarnych w Ceramice i Szkle na wrocławskiej ASP. Równolegle zajmuje się grafiką komputerową i działalnością wystawienniczą. Jest kuratorką wielu wystaw poświęconych współczesnemu wzornictwu przemysłowemu. Zaprojektowane przez nią kolekcje naczyń znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie i Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

WAŻNIEJSZE OSIĄGNIĘCIA

2005 Wystawa zbiorowa ”New Designers”, Londyn (Wlk. Brytania)

2007 Wyróżnienie w konkursie na gadżet promujący Wrocław

Wystawa zbiorowa “New Faces – New Work”, The Gallery at Bevere, Worcester (Wlk. Brytania)