logo projektu interreg cz_pl
Strona internetowa wykonana w ramach projektu nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000086 pn „Bolesławiec-Vrchlabí – aktywna transgraniczna współpraca muzeów”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

   bilety  |  kontakt | PL | CZ | EN

Stempelkiem i pędzlem malowane

Monika Smoleńska

Manufaktura w Bolesławcu

Z Manufakturą w Bolesławcu (do 2022 r. Fabryka Naczyń Kamionkowych Manufaktura) związana od 2002 r. Początkowo zatrudniona w sklepie firmowym. Następnie po odbyciu kursu dekorowania ceramiki, który w tym czasie organizowano w Manufakturze zatrudniona w malarni, gdzie od 2004 r. do chwili obecnej pracuje jako zdobnik ceramiki. Zajmuje się nie tylko powielaniem dekoracji, ale również projektuje autorskie wzory unikatowe i superunikatowe

M. Smoleńska projektuje na bazie istniejących stempli, układając z nich kolejne wzory. Impulsem do tworzenia własnych projektów jest ciekawość i chęć zmierzenia się z nowym wyzwaniem. Satysfakcję daje każda zdobina, która trafia do produkcji, a następnie do klientów na całym świecie.

Główną inspirację przy tworzeniu dekoracji stanowi od lat nieodmiennie natura. W swoich projektach wykorzystuje motywy kwiatowe. Regularnie śledzi aktualne trendy. Po wybraniu jednego głównego stempla dokłada kolejne rozbudowując zdobinę. Praca ta wymaga skupienia, cierpliwości i wyciszenia się. Wzór M. Smoleńska nanosi od razu na biskwitowy talerz. Pracuje głównie stemplami, pędzelek wykorzystuje tylko do drobnych uzupełnień dekoracji. Pierwsze zdobiny składały się z trzech – czterech kolorów. Obecnie projektuje wielobarwne dekoracje, korzystając z szerokiej palety farb stosowanej w zakładzie.

M. Smoleńska komponuje dekoracje różnorodnie. Nie powtarza raz użytych rozwiązań. Wykorzystuje klasyczny sposób kompozycji, zestawiając główne pasmo dekoracyjne, umieszczone w górnej części naczynia z gęsto stempelkowanymi pasmami. Przykładem może być dekoracja 0MGG ze stylizowaną dekoracją kwiatową w kobalcie, zieleni i brązie. Oryginalne zestawienie kolorystyczne M. Smoleńska zastosowała w dekoracji 0MGZ, gdzie pasmo kwiatowe umieściła na intensywnie żółtym tle, a całość dopełniła zielonymi drobnymi stempelkami. W dekoracji MS04 projektantka zestawiła kwiatki z błękitnymi płatkami z konturowo zaznaczonymi kobaltowymi stylizowanymi kwiatami, tworząc spójną monochromatyczną całość. Na wzmiankę zasługuje również subtelny wzór 0MGB z pasmem bukietów z drobnych kobaltowych kwiatów, zestawiony z pasmami zielonych stempli. W dekoracji MS01 projektantka pomiędzy symetrycznie rozmieszczone rzędy dekoracji kwiatowej wprowadziła gęste kobaltowe stempelki, tworzące ażurowe tło. Z kolei w wiosennej dekoracji MS02 skomponowała wielobarwną łąkę, wypełniając wolne przestrzenie grupami łezek podkreślającymi “lekkość” dekoru.

W czasie wolnym M. Smoleńska chętnie obcuje z naturą, spaceruje po lesie, wędruje po górach, nieustająco poszukując nowych doznań i pomysłów do pracy twórczej.

Godziny otwarcia
w dni świąteczne
w maju 2024 r.

1 maja (środa)
Święto Pracy

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

3 maja (piątek)
Święto Konstytucji 3 maja

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

19 maja (niedziela)
Zielone Świątki

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

30 maja (czwartek)
Boże Ciało

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

Skip to content