logo projektu interreg cz_pl
Strona internetowa wykonana w ramach projektu nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000086 pn „Bolesławiec-Vrchlabí – aktywna transgraniczna współpraca muzeów”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

   bilety  |  kontakt | PL | CZ | EN

Kraszowice

Śladami Leona Piątkowskiego
w 100. rocznicę urodzin

 

26 czerwca 2022 r. minęła setna rocznica urodzin Leona PIątkowskiego, wybitnego bolesławieckiego regionalisty, krajoznawcy i propagatora turystyki pieszej, kajakowej i rowerowej. Leon Piątkowski był bowiem jednym z pierwszych powojennych badaczy lokalnej historii i zabytków, a pozostawiona przez niego spuścizna stanowi bezcenne źródło wiedzy o naszym regionie. Pozostawił po sobie 24 tomy albumów ze szczegółowymi opisami, mapami i zdjęciami. Wykonał m.in. inwentaryzację krzyży pokutnych, głazów narzutowych, parków wiejskich i drzew pomnikowych w okolicach Bolesławca.

Korzystając z wakacyjnej pory, chcielibyśmy w cyklu postów zaproponować Państwu kilka pomysłów na krótkie wycieczki śladami Leona Piątkowskiego.

Nowogrodziec - L. Piątkowski przy studiowaniu dokumentów znalezionych w klasztorze

Zdjęcia archiwalne pochodzą z albumu Leona Piątkowskiego, udostępnionego przez Zenona Piątkowskiego. Zdjęcia współczesne (2022 r.) pochodzą ze zbiorów Muzeum Ceramiki.

Jesienią 1962 r. L. Piątkowski w ramach działalności lokalnego oddziału PTTK zorganizował i poprowadził trzy piesze wycieczki dla młodzieży szkolnej celem zapoznania uczestników z „techniką chodzenia, higieną, ekwipunkiem turystycznym, terenoznawstwem itp.”. Ich przebieg opisał w albumie „W słońcu, deszczu i we mgle”. Jedna z tras wiodła przez Kraszowice, położoną nad Bobrem wieś, należącą do najstarszych w regionie.

Pierwszym obiektem, który odwiedziła wędrująca od strony Lasu Miejskiego w Bolesławcu grupa, były pozostałości renesansowego dworu, położone na skraju wsi. Budowla została wzniesiona około 1578 r. przez rodzinę von Bibran. W 1945 r. dwór został splądrowany oraz częściowo zniszczony i od tamtej pory popada w ruinę. W relacji z wycieczki L. Piątkowski zapisał: „Dłuższą chwilę zatrzymujemy się pod ruinami pałacu, gdzie udzielam krótkiej lekcji na temat budownictwa i architektury. Pokazuję młodzieży renesansowy pałac, portal kamienny oraz grożące zawaleniem ruiny. Całe otoczenie pałacu porosłe chaszczami i krzewami nie czyni miłego wrażenia”.

Portal, o którym wspomina L. Piątkowski, był prawdziwą ozdobą dworu. Zamknięte półkoliście wejście ujęto pilastrami o kompozytowych głowicach, których trzony zdobiły płyciny wypełnione ornamentem kandelabrowym. Węgary dekorowane były motywami rozet, a przyłucza archiwolty, pokrytej ażurową wicią roślinną, wypełniały motywy głów puttów ze skrzydłami. Całość wieńczyło wysokie belkowanie z fryzem wypełnionym inskrypcją erekcyjną:

„15 BV 78 DU-HEILIGE-DREI-FALDIGKET-SICH-DISES-HAUS // EINGANG-UND-AUSGANG-AN-MIT-DEN-AUGEN-DEINER-BARMHERTZKEIT”
(„O Święta Trójco, spójrz na wejście i wyjście tego domu z miłosierdziem Twoimi oczami”).

Prócz daty budowy dworu podaje ona inicjały jego fundatora: Valentina Ladislausa von Bibran Młodszego, który przejął dobra w Kraszowicach po śmierci swojego ojca w 1574 r. W 1994 r. portal został skradziony. Udało się odzyskać jego część: węgary oraz dolną część belkowania z inskrypcją. Fragmenty te, jako depozyt Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, przechowywane są obecnie w Dziale Historii Miasta bolesławieckiego muzeum.

Na tyłach dworu znajduje się kilka pomnikowych drzew. Na dwóch z nich zachowały się pozostałości tabliczki. Lipa szerokolistna nosi nazwę „Haneczka”. Dąb nosi imię Juliana Malingi. Julian Malinga urodził się w 1908 r. w Krasnymstawie. Rozpoczął studia na krakowskiej ASP w pracowni W. Kossaka, które jednak przerwał. Ukończył kurs handlowy oraz szkołę podchorążych, po której rozpoczął służbę wojskową w Zamościu. W 1935 r. został komendantem Urzędu Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Wojskowego. W 1939 r. uniknął niewoli sowieckiej, przedostał się do Rumunii, a następnie do Syrii. Wstąpił do Brygady Strzelców Karpackich, włączonej w 1942 r. do 3 Dywizji Strzelców Karpackich, która weszła w skład Armii Polskiej na Wschodzie, a następnie, w 1943 r., stała się częścią 2 Korpusu Polskiego pod dowództwem gen. Wł. Andersa. J. Malinga brał udział w bitwie o Tobruk oraz w kampanii włoskiej, walcząc m.in. o Monte Cassino i Ankonę. Po rozformowaniu polskich oddziałów w 1947 r. powrócił do Krasnegostawu. Uciekając przed prześladowaniami aparatu bezpieczeństwa wyjechał do Bolesławca, gdzie zmarł w 1952 r.

Po krótkim odpoczynku na dziedzińcu dworu grupa L. PIątkowskiego dotarła przez wieś do kościoła pw. św. Jadwigi. Pomimo przebudowy, przeprowadzonej na pocz. XIX w., w świątyni zachowały się późnogotyckie elementy architektoniczne i barokowe wyposażenie, a także XVI- i XVII-wieczne płyty nagrobne i epitafia właścicieli kraszowickich dóbr: „Wzdłuż rzeki Bóbr schodzimy pod kościółek wiejski (…). Po obejrzeniu grobowców byłych właścicieli pałacu z bardzo ciekawymi herbami przeprawiamy się na drugą stronę rzeki (…)”. Jednak zanim młodzi krajoznawcy wkroczyli na stalowy kratownicowy most na Bobrze, wybudowany w 1900 r., wykonali pamiątkowe zdjęcia pod kolejnym pomnikiem przyrody – „Dębem Akcji Siewnej”. Rośnie przy głównej drodze na posesji nr 20. Stamtąd, przez kolonię Śliszów, Mierzwin i Zabobrze, wycieczka powróciła do Bolesławca.

100-lecie urodzin wielkiego regionalisty

Dowiedz się więcej o Leonie PIątkowskim

Godziny otwarcia
w dni świąteczne
w maju 2024 r.

1 maja (środa)
Święto Pracy

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

3 maja (piątek)
Święto Konstytucji 3 maja

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

19 maja (niedziela)
Zielone Świątki

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

30 maja (czwartek)
Boże Ciało

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

Skip to content