Białe złoto - fabryki porcelany z Parowej

Z okazji Nocy Muzeów, która odbyła się 19 maja 2012 r. w Dziale Ceramiki otwarto wystawę „Białe złoto – fabryki porcelany z Parowej” z kolekcji Ireny i Romana Gatysów oraz Stowarzyszenia Miłośników Śląskiej Porcelany i Widokówki. Na ekspozycji prezentowane są nie tylko bogato zdobione wyroby o klasycznych formach miśnieńskich, ale również zestawy Art déco o prostych geometrycznych wzorach.

O godzinie 18.00 Roman Gatys wygłosił niezwykle interesujący wykład, poświęcony wyrobom trzech fabryk z Parowej: Donatha, Steinmanna i Tuppacka. Niezwykle ciekawym elementem była prezentacja reklam prasowych i plakatów tej ostatniej. Do zdjęć reklamowych z wyrobami z wytwórni Tuppacka pozowali bowiem sławni aktorzy i aktorki przedwojennego kina. Po prelekcji kolekcjoner chętnie odpowiadał na, niejednokrotnie bardzo szczegółowe, pytania zwiedzających.

W związku z ekspozycją w Muzeum Ceramiki wystawiono do sprzedaży serwisy, zestawy śniadaniowe, wazony, filiżanki do kawy i herbaty, cukierniczki i inne porcelanowe wyroby wykonane jeszcze przed II wojną światową w Parowej, Wałbrzychu i Miśni.