Bolesławieckie środowisko fotograficzne

Jarosław Cembrowicz

Dla mnie fotografia to sztuka obserwacji. Chodzi o znalezienie czegoś interesującego w zwykłym miejscu, często mającym niewiele wspólnego z tym, co się widzi, a wszystko ze sposobem, w jaki się je widzi.

Jarosław Cembrowicz fotografowaniem zajmuje się od dawna. Pierwsze doświadczenia w tej dziedzinie zdobywał pod okiem ojca jeszcze w epoce analogowej, tworząc głównie zdjęcia o tematyce rodzinnej oraz dokumentację wycieczek szkolnych i wyjazdów wakacyjnych.

W latach 80. należał do Klubu Fotograficznego “Zapis” działającego przy Spółdzielni Mieszkaniowej “Bolesławianka”. Zajęcia prowadzone w “Zapisie” m.in. przez Andrzeja Pytlińskiego rozwinęły jego spojrzenie na świat fotografii, którym fascynuje się do dziś. Jest laureatem licznych nagród i wyróżnień. W 1991 r. jego prace zostały wyróżnione dyplomem Rady Artystycznej ZPAF i znalazły się na łamach pisma artystycznego „Format”.

Później J. Cembrowicz rozwijał pasję fotograficzną m.in. jako członek Bolesławieckiego Towarzystwa Fotograficznego i SF Camera, w którym działa od momentu jego założenia. Regularnie uczestniczy w projektach i wystawach międzynarodowych poświęconych fotografii.

Wystawy oraz konkursy (wybór):

2011 1. Doroczna Wystawa Fotograficzna SF Camera, Galeria Długa, BOK-MCC, Bolesławiec, Polska

2012 2. Doroczna Wystawa Fotograficzna stowarzyszeń „Camera” i „Obiektywni”, Galeria Długa, BOK-MCC, Bolesławiec

2013 3. Doroczna Wystawa Fotograficzna SF „Camera”, Galeria BOK-MCC, Bolesławiec

2014 4. Doroczna Wystawa Fotograficzna SF „Camera”, Galeria BOK-MCC, Bolesławiec

2015 5. Doroczna Wystawa Fotograficzna SF „Camera”, Muzeum Ceramiki, Bolesławiec

2017 „Polsko – czeskie impresje fotograficzne. Bolesławiec – Trutnov 2017”, Kino VESMÍR, Trutnov (Czechy) / Centrum Integracji Kulturalnej “Orzeł”, Bolesławiec

6. i 7. Wystawa Fotograficzna SF Camera”, Muzeum Ceramiki, Bolesławiec

2018 „Dwa miasta – fotografia kreatywna” – Bolesławiec, Zittau, wystawa pokonkursowa

8. Doroczna Wystawa Fotograficzna SF „Camera”, Muzeum Ceramiki, Bolesławiec

Wystawa zbiorowa fotografii w ramach projektu „Ceramika – europejskie dziedzictwo kulturowe w fotografii”, Urząd Miejski, Trutnov (Czechy)

2019 „Camera w delegacji”, Galeria Klatka, LOK, Lwówek Śląski