Zadaniem uczestników konkursu była poprawna identyfikacja 3 bolesławieckich budynków na podstawie zamieszczonych zdjęć detali ceramicznych. Cieszy nas duże zainteresowanie wydarzeniem. Prawidłową lokalizację detali architektonicznych wskazało 8 osób.  Nagrodzeni zostali: Joanna Wojtowicz, Arkadiusz Wojtowicz, Dawid Ruciński, Beata Łuczkowska, Małgorzata Bakalarz, Krzysztof Stanisław Skop, Grażyna Lelek i Ida Paluszczyszyn.

Nagrody w postaci najnowszej publikacji „Ceramika bolesławiecka w kolekcjach muzealnych”, wydanej przez Muzeum Ceramiki, można odbierać od 1 września 2021 r. w Dziale Historii Miasta przy ul. M. Kutuzowa 14 (od poniedziałku do soboty w godz. 10.00- 16.00, w niedziele w godz. 11.00-16.00).

Serdecznie gratulujemy wszystkim nagrodzonym!

ozwiązanie konkursu:

1. Medalion przedstawiający głowę anioła ze skrzydłami pochodzi z elewacji Szkoły Podstawowej nr 4 im. Jana Matejki w Bolesławcu mieszczącej się przy ul. Mikołaja Brody 12, wzniesionej w 1898 r. jako ewangelicka szkoła dla chłopców.

2. Detal pochodzi z budynku Miejskiego Przedszkola Publicznego nr 2 im. Marii Konopnickiej w Bolesławcu zlokalizowanego przy ul. Mikołaja Brody 17, wybudowanego w 1885 r. jako siedziba loży masońskiej „Pod Złotym Łańcuchem” („Zur goldenen Kette”). Obiekt zaprojektowany został przez architekta Ernsta Hotopa, który przez wiele lat pełnił funkcję dyrektora fabryki Siegersdorfer Werke w Zebrzydowej, w tychże zakładach wykonano zespół bogatych detali architektonicznych zdobiących budynek.

3. Detal pochodzi z kamienicy usytuowanej przy ul. Adama Mickiewicza 1, wzniesionej przez bolesławiecką firmę budowlaną Petera Gansela w 1906 r. dla miejscowego rzeźnika Josefa Junga.

Zdjęcia detali konkursowych:

Informacje oraz materiały uzupełniające:

Ewangelicka szkoła dla chłopców, obecnie Szkoła Podstawowa nr 4 im. Jana Matejki w Bolesławcu przy ul. Mikołaja Brody 12, pocztówka z I ćw. XX w.

Siedziba loży masońskiej „Pod Złotym Łańcuchem”, obecnie Miejskie Przedszkole Publiczne nr 2 im. Marii Konopnickiej w Bolesławcu przy ul. Mikołaja Brody 17, pocztówka z I ćw. XX w.

Projekt kamienicy rzeźnika Josefa Junga przy ul. Adama Mickiewicza 1,
ok. 1906 r.

Detale z budynku Miejskiego Przedszkola Publicznego nr 2 oraz wzór dekoracji z katalogu fabryki Siegersdorfer Werke w Zebrzydowej