Z bolesławieckiej gliny - 2021

“Cer-Gor” to obecnie najstarsza działająca firma ceramiczna na terenie Nowogrodźca, założona w 1973 r. Początkowo wytwarzała ceramikę zdobioną reliefami, następnie wprowadziła dekoracje z kalki i malatury podszkliwne. Od 1998 r. zakład skupia się na produkcji ceramiki użytkowej, stale poszerzając swój asortyment, także o artykuły dekoracyjne, w tym skarbonki, dewocjonalia, figurki, rączki na biżuterię, wazony, a nawet ceramiczne zwierzęce trofea na ścianę.

Szczególną popularnością cieszą się serwisy obiadowe i kawowe, kubki, owocarki, patery, miski, maselnice o wymyślnych kształtach oraz akcesoria kuchenne. Wyroby zakładu zdobione są metodami tradycyjnymi przy użyciu stempelków i pędzla. W asortymencie znajduje się niemal 60 wzorów dekoracji. Oprócz motywów charakterystycznych dla bolesławieckiej ceramiki firma oferuje również wzory artystyczne i unikatowe. Jedną z najbardziej rozpoznawalnych malatur jest dekoracja nr 17 – “łączka” z wielobarwnymi motywami kwiatowymi.

Wyroby “Cer-Gor” były wielokrotnie prezentowane na targach i wystawach na terenie kraju; większość produkcji jest eksportowana m.in. do Stanów Zjednoczonych, Kanady, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji i Korei Południowej.