Dawne zakłady tekstylne „Concordia”

ul. Orla 3

Na początku lat 70-tych XIX w. Samuel Woller, właściciel przędzalni wełny czesankowej i tkalni w Leśnej, zakupił w Bolesławcu pod budowę fabryki tereny Górnych Młynów. Przędzalnia, która rozpoczęła działalność w roku 1873, powstała i została wyposażona według wzorów angielskich, również materiały (wełnę) sprowadzano z Anglii bądź jej kolonii. Na początku pracowało w niej 150 robotników. Po I wojnie światowej fabrykę rozbudowano – w 1921 r. wzniesiono budynek z wysoką wieżą z napisem „Concordia”, a sam zakład należał do najbardziej dynamicznie rozwijających się bolesławieckich przedsiębiorstw. Przędzalnia zaprzestała produkcji w 1943 r., a na jej terenie uruchomiono zakład produkujący części lotnicze dla „Weser – Flug AG”. Od 2 października 1944 r. mieścił się tu podobóz pracy przymusowej AL Bunzlau II, jedna z filii obozu koncentracyjnego Gross-Rosen. Zlokalizowano go na III i V piętrze budynku fabrycznego zakładów „Concordia”. Więźniowie pracowali m.in. przy produkcji skrzydeł do samolotu myśliwskiego Focke-Wulf 190. Ewakuacja obozu rozpoczęła się 11 lutego 1945 r. Po wojnie mieściła się tu filia Zakładów Przemysłu Dziewiarskiego „Hanka” z Legnicy, a od 1990 r. Zakłady Przemysłu Dziewiarskiego „Sława”.