Wokół "Polskiego stołu"

Wokół "Polskiego Stołu"

Muzeum Ceramiki zaprasza na wystawę szklanych i kamionkowych wyrobów zatytułowaną „Wokół Polskiego Stołu”, która zostanie uruchomiona 20 maja 2017 r. w ramach Nocy Muzeów w Dziale Ceramiki przy ul. A. Mickiewicza.

Na ekspozycji zaprezentowane zostanie kilkaset wyrobów szklanych z Huty Szkła Kryształowego „Julia” w Piechowicach oraz Leśnej Huty w Szklarskiej Porębie, a także wyroby ceramiczne z Fabryki Naczyń Kamionkowych Manufaktura Sp. J. Smoleński & Zwierz w Bolesławcu oraz elementy porcelanowe marki Porcelana Krzysztof z Wałbrzycha. Łącznie wyeksponowanych zostanie kilkaset różnorodnych obiektów: elementy zastawy stołowej, w tym patery, kieliszki, puszki, karafki, popielnice oraz wyroby dekoracyjne: wazony, świeczniki, figurki. Są to zarówno eleganckie zestawy ze szkła kryształowego, jak i dekoracyjne wyroby wykonane ze szkła barwionego w masie. Na wystawie pokazane zostaną także zestawy z kolekcji „Polski Stół”, wykonanej w ramach wspólnego projektu trzech zakładów: Huty Szkła Kryształowego „Julia” w Piechowicach, Fabryki Naczyń Kamionkowych Manufaktura w Bolesławcu oraz Porcelany Krzysztof z Wałbrzycha. Kolekcja ta otrzymała prestiżową nagrodę Must Have na targach Łódź Design Festival w2016 r.

Wokół polskiego stołu
Wokół "Polskiego Stołu"

Ekspozycję uzupełnią przyrządy związane z produkcją szkła, m.in. formy i strój topiarza. Podczas Nocy Muzeów o godz. 19.00 i 20.00 odbywać się będą także warsztaty tworzenia mozaiki szklanej. W czasie trwania wystawy będzie można również dokonać zakupu szklanych wyrobów.