Janusz Moniatowicz. Kilkadziesiąt fotografii

Janusz Moniatowicz

Muzeum Ceramiki zaprasza na wystawę prac Janusza Moniatowicza, związanego z Bolesławcem fotografika pt. „Kilkadziesiąt Fotografii”. Ekspozycja przygotowana została z okazji nadania artyście przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Brązowego Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Wernisaż odbędzie się 20 maja 2017 r. w Muzeum Ceramiki przy ul. Kutuzowa, bezpośrednio po gali wręczenia medalu, która rozpocznie się w Centrum Integracji Kulturalnej „Orzeł” o godz. 17.00.

Zaprezentowana kolekcja stanowi autorski wybór prac Janusza Moniatowicza i ma charakter przekrojowy. Prace pochodzą z cyklów zatytułowanych: „Nieborów”, „W ciszy atelier Josefa Sudka”, „Grabarka”, artysta prezentuje także pejzaże, fotografie portretowe, martwe natury oraz zdjęcia obiektów ceramicznych. Zdjęcia powstały na przestrzeni lat 1985-2016.

Janusz Moniatowicz zaprasza na wyjątkową fotograficzną podróż, odkrywając niezwykły świat wypełniony urzekającą codziennością, spotkaniami z niezwykłymi ludźmi i poetyckim zachwytem nad krajobrazem. Wystawa stanowi zamkniętą w kadrach opowieść, której poszczególne wątki łączy artystyczna wizja, tematyka, subtelne wyczucie estetyki. Artysta daje możliwość odbioru fotografii na różnych poziomach percepcji. Pozwala odkrywać, przeżywać i doświadczać, dostarcza emocji, czasem wzrusza, czasem przynosi ukojenie i wyzwala nostalgię.

Ekspozycji towarzyszy katalog pt. „Janusz Moniatowicz. Kilkadziesiąt Fotografii” wydany przez Muzeum Ceramiki przy wsparciu finansowym „Ceramiki Artystycznej” Spółdzielni Rękodzieła Artystycznego, Ekoceramiki Sp. z o.o. oraz Stowarzyszenia Ziemia Bolesławiecka. Wystawa będzie prezentowana także w: Muzeum Przyrodniczym w Jeleniej Górze, Muzeum Łużyckim w Zgorzelcu, Muzeum Miejskim Domu Gerharta Hauptmanna w Jeleniej Górze oraz Muzeum Karkonoskiego Parku Narodowego we Vrchlabí.

Janusz Moniatowicz. Kilkadziesiąt fotografii