Bronisław Wolanin i Edward Roguszczak w 80. i 90. rocznicę urodzin

Dwie drogi

Otwarcie ekspozycji prac Bronisława Wolanina i Edwarda Roguszczaka w dn. 16 lutego 2018 r. stanowiło trzecią odsłonę, odbywających się w Wałbrzychu, Biennale Mistrzów Ceramiki im. Bronisława Wolanina.

Na wystawie zaprezentowano około 80 prac obu artystów pochodzących ze zbiorów: Muzeum Porcelany w Wałbrzychu, Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu, Fundacji Unikat Iwony Siewierskiej, Muzeum Ceramiki w Bolesławcu oraz zbiorów prywatnych rodzin Artystów: Teresy i Anny Wolanin oraz Elżbiety i Moniki Roguszczak. Miękkie i łagodne linie prac Bronisława Wolanina zestawiono z surowymi, monumentalnymi ceramicznymi rzeźbami Edwarda Roguszczaka. Te przeciwieństwa podkreśliły indywidualny, niepowtarzalny styl każdego z artystów, tworząc zgodnie z zasadą stylistycznej dychotomii, harmonijną całość.

Honorowych gości – żony Artystów Teresę Wolanin i Elżbietę Roguszczak – powitali prezydent miasta Bolesławiec – Piotr Roman oraz Anna Bober-Tubaj – dyrektor Muzeum Ceramiki. O idei powstania Biennale Mistrzów Ceramiki im. Bronisława Wolanina i przygotowaniu wystawy opowiedzieli: Iwona Siewierska – prezes zarządu Fundacji Unikat i Jacek Drejer – dyrektor Muzeum Porcelany w Wałbrzychu. O dokonaniach B. Wolanina mówiła też Helena Smoleńska – prezes zarządu Spółdzielni Rękodzieła Artystycznego „Ceramika Artystyczna”, firmy, która wsparła też wydanie katalogu wystawy.

Podczas wernisażu obecni byli liczni goście: Ariadna Sarnowicz, prof. Mirosław Kociński, prof. Krzysztof Rozpondek – wykładowcy wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, Elżbieta Grosseová – zastępca Prezesa Czeskiego Związku Artystów-Ceramików, Elżbieta Woźniewska – artysta grafik, pracownicy Muzeum Porcelany w Wałbrzychu: Jadwiga Kornecka-Cebula – kustosz w Dziale Ceramiki, Maria Solecka – kierownik Działu Historii Miasta i Regionu, Jarosław Graniczny – kustosz w Dziale Historii Miasta i Regionu, Oskar Pawlaczek – Kierownik Działu Technicznego oraz przedstawiciele Spółdzielni Rękodzieła Artystycznego „Ceramika Artystyczna”: Małgorzata Wyspiańska-Gil – członek zarządu i Mariusz Ochocki – główny projektant i kierownik artystyczny, a także Krystyna Gay-Kutschenreiter – artysta ceramik, wieloletni komisarz bolesławieckich Międzynarodowych Plenerów Ceramiczno-Rzeźbiarskich.

Wystawę będzie można oglądać w Dziale Historii Miasta Muzeum Ceramiki w Bolesławcu do końca kwietnia 2018 r.