70-lecie Cechu Rzemiosł Różnych i Małej Przedsiębiorczości w Bolesławcu

W dniu 8 października 2016 r. w sali Kina Forum w Bolesławcu odbyła się uroczystość 70-lecia Cechu Rzemiosł Różnych i Małej Przedsiębiorczości w Bolesławcu. Organizacja ta powstała w 1946 r. i skupiała rzemieślników, którzy brali czynny udział w odbudowywaniu miasta i tworzeniu kolejnych kart jego historii. Początkowo najważniejszą rolę odgrywali rzemieślnicy branży spożywczej, na których barkach spoczywało wyżywienie ciągle rosnącej liczby ludności. We wspomnieniach kolejnych pokoleń bolesławian pozostali także: zegarmistrze, fryzjerzy, piekarze czy rzeźnicy, cukiernicy, poważani jako fachowcy i lubiani jako ludzie. Poza aktywnością zawodową, prowadzili intensywną działalność społeczną na wielu płaszczyznach. Przez kolejne dziesięciolecia wspierali dzieci z Domu Dziecka i harcerzy, uczniów bolesławieckich szkół, ofiary klęsk żywiołowych, włączali się w przedsięwzięcia sportowe i kulturalne, m.in. poprzez finansowe wsparcie budowy pomników pamiątkowych.
Z okazji jubileuszu Muzeum Ceramiki w Bolesławcu wydało książkę zatytułowaną „70 lat Cechu Rzemiosł Różnych i Małej Przedsiębiorczości w Bolesławcu 1946-2016”, która zawiera interesujący materiał dotyczący burzliwych początków Cechu w Bolesławcu i kolejnych etapów jego funkcjonowania, a także, a może przede wszystkim informacje o ludziach, którzy go tworzyli i tworzą dziś. Dzięki materiałom pozyskanym ze zbiorów Archiwum Państwowego we Wrocławiu Oddział w Bolesławcu, Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej we Wrocławiu, Cechu Rzemiosł Różnych i Małej Przedsiębiorczości, Muzeum Ceramiki, a także z zasobów prywatnych rzemieślników dawniej i współcześnie działających na terenie miasta, udało się ustalić wiele interesujących faktów oraz pozyskać i zaprezentować interesujący materiał zdjęciowy, w wielu wypadkach publikowany po raz pierwszy.
Sporo miejsca poświęcono współczesnej działalności Cechu oraz ludziom, którzy go tworzą. Można zatem dowiedzieć się o misji jaką postawił przed sobą Cech, przeczytać o realizowanych projektach i konkursach, ale także poznać wszystkie zrzeszone osoby i zakłady. Cennym źródłem do przyszłych badań nad dziejami miasta jest ostatni rozdział książki zawierający wykaz wszystkich starszych cechu, składy kolejnych zarządów, zestawienia liczbowe, a także wartościowy spis rzemieślników i zakładów funkcjonujących na terenie miasta i powiatu bolesławieckiego w 1947 r.
Publikacja powstała na zlecenie Cechu Rzemiosł Różnych i Małej Przedsiębiorczości w Bolesławcu przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, Gminy Miejskiej Bolesławiec, Powiatu Bolesławieckiego, Gminy Bolesławiec, Gminy Gromadka, Miasta i Gminy Nowogrodziec, Gminy Osiecznica, Gminy Warta Bolesławiecka oraz licznych sponsorów prywatnych
Dziś Cech Rzemiosł Różnych i Małej Przedsiębiorczości w Bolesławcu skupia 148 członków, dominują zakłady fryzjerskie, dużą grupę stanowią firmy budowlane i zakłady mechaniki pojazdowej. Cech prowadzi aktywną działalność społeczno – organizacyjną, oświatową i gospodarczą oraz reprezentuje interesy swoich członków. Funkcję Starszego Cechu pełni Marzena Kruk. Uroczystość z okazji jubileuszu była okazją do wspomnień, podziękowań i odznaczeń. Na wniosek Zarządu Cechu Związek Rzemiosła Polskiego pośmiertnie odznaczył Platynowym Medalem im. Jana Kilińskiego pana Jana Bolesława Rybackiego, który od 1956 roku prowadził zakład fryzjerski i przez 60 lat był zrzeszony w Cechu. Odznaczenie odebrała żona – Krystyna Rybacka. Platynowym Medalem im. Jana Kilińskiego Związek Rzemiosła Polskiego (na wniosek Zarządu Cechu) odznaczył: prezydenta Bolesławca Piotra Romana, Bolesława Buryło, Zbigniewa Korczowskiego, Czesława Pawlikowskiego, Stanisława Brzozowskiego, Edmunda Ostrowskiego, Józefa Głowacza, Jana Stawianego, Zbigniewa Łuckiego, Barbarę Łabę. Złotym Medalem im. Jana Kilińskiego zostali odznaczeni: Adolf Stupiec, Henryk Nawrot, Antoni Makowski, Kazimierz Trzebiński, Karolina Dmochowska, Marzena Kruk. Srebrnym Medalem im. Jana Kilińskiego zostali odznaczeni: starosta Dariusz Kwaśniewski, Krystyna Mielnik, Wioletta Sobko-Złotek, Irena Gesner, Marian Jaśkiewicz, Józef Igras, Grażyna Matczak, Matylda Krajak. Honorową Odznakę Rzemiosła otrzymali: Krzysztof Bednarz, Adam Bednarczuk, Czesława Danielewicz, Agnieszka Mancewicz, Teresa Sabadasz, Antonina Kopała-Wdowiak, Kazimierz Zarówny, Mieczysława Żuraw, Lech Stępień, Stanisław Buryło, Rafał Tomczyk, Sławomir Kruk, Janina Kowalik, Angela Kościukiewicz. Dolnośląską Odznakę Rzemiosła otrzymali: Kamila Lubczyńska, Marzena Ostrowska-Drozdek, Halina Pieniądz, Bożena Mucha, Włodzimierz Walkowiak, Andrzej Laudański, Karol Kowalski, Zdzisław Klityński, Przemysław Godek, Zdzisław Berezowski, Przemysław Kotwicz, Joanna Drohomirecka, Dominika Pawlikowska, Ewa Szałatkiewicz. Starszyzna Cechu wręczyła również podziękowania za wsparcie i współpracę przedstawicielom samorządów oraz instytucji. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele m.in. Związku Rzemiosła Polskiego i Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej oraz rodziny przedsiębiorców, gdyż wiele dziś działających firm to zakłady rodzinne, których właściciele kontynuują tradycje rzemieślnicze poprzednich pokoleń.

Agnieszka Gergont (UM Bolesławiec) / Krzysztof Rajczakowski, Agata Bojanowska, Anna Bober-Tubaj (Muzeum Ceramiki)

UM Bolesławiec