Dobiegło końca 28. Bolesławieckie Święto Ceramiki, w którym uczestniczyły tysiące gości z całego świata. W telegraficznym skrócie przedstawiamy działania przygotowane przez bolesławieckich muzealników. Od piątku do niedzieli (19.-21.08.2022 r.) w obydwu działach muzeum odbywały się tematyczne warsztaty i pokazy, w których chętnie uczestniczyli nasi goście.
W Dziale Ceramiki, obok interaktywnych ekspozycji ukazujących dzieje bolesławieckiej kamionki, w muzealnym ogrodzie odbywały się pokazy oraz warsztaty. Artysta-ceramik Mateusz Grobelny prezentował trudną sztukę toczenia na kole dużych form naczyniowych. Chętni do poznawania tradycyjnego bolesławieckiego rzemiosła w praktyce mogli spróbować swoich sił tocząc na kole pod okiem Jarosława Sawickiego oraz ozdabiać biskwity stempelkami z Heleną Cieślukowską i Michałem Karpińskim.
Dziedzińcem Działu Historii Miasta z kolei zawładnęli rycerze z Bractwo św. Michała Archanioła z Bolesławca, którzy zaprosili w pasjonującą podróż do czasów średniowiecza. Śmiałkowie próbowali strzelania z łuku i odbywali pojedynki, a po trudach walki oglądali pokazy tańców z epoki. Warsztaty inspirowane nietypowym rzemiosłem prowadzili u nas gościnnie również pracownicy Městské muzeum v Jaroměři, przygotowując wraz z uczestnikami ceramiczne ramki dekorowane muszlami i koralikami.
Podczas BŚC otwarto dwie wystawy czasowe. W sobotni wieczór w Dziale Historii Miasta odbył się uroczysty wernisaż wystawy „Rzemiosło w kolorze. 30 lat działalności Manufaktury w Bolesławcu”, której kuratorem jest dr Magdalena Gazur. Wystawie towarzyszy prezentacja prac Mateusza Grobelnego oraz Jacka Opały. W Punkcie Informacji Turystycznej w rynku można było oglądać pierwszą odsłonę cyklicznej wystawy promującej bolesławieckie zakłady ceramiczne. Wystawę przygotowano w kooperacji ze Stowarzyszeniem Gmin Ceramicznych Rzeczypospolitej Polskiej.
W drugim dniu BŚC odbyło się „Szkolenie z zakresu współpracy sektora przedsiębiorczości i kultury”, które zgromadziło liczne grono słuchaczy. Wykłady wygłosili specjaliści związani z branżą ceramiczną, ochroną i promocją dziedzictwa oraz pracownicy z następujących jednostek samorządu, stowarzyszeń i instytucji z Polski, Włoch i Norwegii: European Route of Ceramics (Faenza), Telemark Museum (Skien), Contemporary Italian Ceramics (Rzym), Narodowy Instytut Dziedzictwa (Wrocław), Muzeum Karkonoskie (Jelenia Góra), Gmina Miejska Bolesławiec, Muzeum Ceramiki (Bolesławiec). Przedsięwzięcie zrealizowano w ramach projektu „Polska i Norwegia na Europejskim Szlaku Ceramiki: włączenie Bolesławca i Porsgrunn do międzynarodowej sieci współpracy miast o tradycjach ceramicznych” realizowanego w kooperacji Gminy Miejskiej Bolesławiec, Telemark Museum i Muzeum Ceramiki w Bolesławcu.
Spotkała nas również wspaniała niespodzianka. Bolesławieckie Bractwo Ceramiczne, zrzeszające działające w powiecie firmy, przyznało tytuł honorowego członka Muzeum Ceramiki w Bolesławcu oraz dyrektor instytucji – Annie Bober-Tubaj. Jesteśmy dumni z tego wyróżnienia.
Dziękujemy, że byliście z nami! Do zobaczenia za rok podczas 29. Bolesławieckiego Święta Ceramiki!
Muzeum Ceramiki
11.00-17.00
Centrum Dawnych Technik Garncarskich
nieczynne
Punkt Informacji Turystycznej
10.00-16.00
Muzeum Ceramiki
11.00-17.00
Centrum Dawnych Technik Garncarskich
nieczynne
Punkt Informacji Turystycznej
10.00-16.00
Muzeum Ceramiki
nieczynne
Centrum Dawnych Technik Garncarskich
nieczynne
Punkt Informacji Turystycznej
nieczynne
Muzeum Ceramiki
nieczynne
Centrum Dawnych Technik Garncarskich
nieczynne
Punkt Informacji Turystycznej
nieczynne