logo projektu interreg cz_pl
Strona internetowa wykonana w ramach projektu nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000086 pn „Bolesławiec-Vrchlabí – aktywna transgraniczna współpraca muzeów”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

   kontakt | PL | CZ | EN

ks. Edward Bober

14 sierpnia 2021 r. zmarł ks. mgr Edward Bober – założyciel i wieloletni proboszcz parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy, wieloletni dziekan Dekanatu Bolesławiec Zachód, kanonik gremialny Legnickiej Kapituły Katedralnej, prałat domowy Jego Świątobliwości Jana Pawła II. Był postacią o wielkim autorytecie i niekwestionowanych zasługach dla naszego miasta, za które otrzymał w 2000 r. tytuł Honorowego Obywatela Miasta Bolesławiec.

Ksiądz Edward Bober urodził się 12 czerwca 1930 roku w Domaradzu, wsi leżącej w powiecie brzozowskim, wówczas w województwie lwowskim (obecnie województwo podkarpackie). W 1937 r. podjął naukę w tamtejszej szkole podstawowej, jednak jego edukację przerwał wybuch II wojny światowej. Tuż po wojnie ukończył szkołę podstawową, a po niej – gimnazjum. W 1948 r. wyjechał do Wrocławia, gdzie uczył się w katolickim liceum klasycznym, a następnie podjął studia w Wyższym Seminarium Duchownym. Święcenia kapłańskie otrzymał 19 maja 1955 r. we Wrocławiu z rąk biskupa Antoniego Pawłowskiego. Zanim trafił do Bolesławca, odbywał posługę w innych miastach dolnośląskich. Pierwszym miejscem, do którego został skierowany jako młody wikary, była parafia pw. św. św. Apostołów Piotra i Pawła w Sycowie. Po roku, za odmowę współpracy z ówczesnymi władzami (nie zgodził się donosić o tym, co się dzieje w kurii biskupiej i seminarium duchownym), został zmuszony do wyjazdu do Kamiennej Góry, gdzie był wikarym w parafii pw. św. św. Piotra i Pawła. Kolejnym miejscem jego posługi była parafia w Marciszowie, gdzie powierzono mu funkcję proboszcza.

 

W połowie 1969 r. został skierowany do Bolesławca, gdzie otrzymał zadanie kompleksowego remontu dawnego kościoła ewangelickiego na Placu Zamkowym z przeznaczeniem na świątynię nowo tworzonej wspólnoty. Obiekt ten po 1945 r. przestał pełnić funkcje religijne. W 1966 r. władze Bolesławca przeznaczyły go na magazyn Bolesławieckiej Fabryki Fiolek i Ampułek „Polfa”, a 31 lipca 1968 r. wydział ds. wyznań Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej we Wrocławiu wydał zgodę na wydzierżawienie go kościołowi rzymskokatolickiemu. W momencie przejęcia przez kurię świątynia była zniszczona w 70%. Konieczny był remont dachu wraz z wymianą więźby, wstawienie nowych okien, całościowy remont wieży, usunięcie jednej kondygnacji empor, wymiana drewnianych podpór empor na murowane, wymiana posadzek, remont elewacji, wykonanie nowych instalacji i tynków wewnątrz. Ponadto zaplanowano prace adaptujące obiekt do nowych funkcji: część empor postanowiono przebudować na sale katechetyczne, a partię południową za ścianą ołtarzową zamierzano podzielić na trzy kondygnacje i urządzić w niej plebanię, zakrystię, kancelarię parafialną, bibliotekę parafialną oraz mieszkania dla księży. Niezbędne było także nabycie całego wyposażenia i sprzętów liturgicznych. Prace, realizowane przez ekipę budowlaną kierowaną przez brata księdza Edwarda – Mieczysława Bobera, posuwały się bardzo szybko. W czerwcu 1969 r. rozpoczęto odgruzowywanie obiektu, a już w nocy z 24 na 25 grudnia tego roku w częściowo odnowionym wnętrzu odprawione została pierwsza msza św. – uroczysta pasterka. Z dniem 1 stycznia 1970 r. ks. E. Bober został mianowany rektorem nowego kościoła, a następnie uzyskał funkcję dziekana nowego dekanatu – Bolesławiec Zachód (1 maja 1971 r.) oraz godność prałata (15 października 1971 r.). Wyremontowana świątynia została konsekrowana przez ks. abp. Bolesława Kominka 18 kwietnia 1971 r., a nowa bolesławiecka parafia została erygowana 1 lipca 1972 r. Ks. E. Bober, którego ustanowiono jej proboszczem, przez kolejne lata nieustannie wyposażał kościół w niezbędne sprzęty i przedmioty liturgiczne.

Kościół pw._Matki Bożej Nieustającej Pomocy
kościół w bożejowicach
krzyż milenijny

W 1981 r. ks. E. Bober pozyskał dla parafii zabytkowy budynek dawnej pastorówki przy placu Zamkowym 2/3. W kolejnych latach przeszedł on gruntowny remont połączony z rozbudową. Nadbudowano drugą kondygnację i zmieniono dach, wzmocniono fundamenty oraz wymieniono wszystkie stropy, stolarkę okienną i instalacje wraz z tynkami. W obiekcie powstała nie tylko plebania, ale także kancelaria parafialna, sala duszpasterska, dwie sale katechetyczne oraz kuchnia dla ubogich i potrzebujących.

Po zakończeniu prac w kościele parafialnym ks. E. Bober przeprowadził kapitalny remont kościoła filialnego pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Bożejowicach. Wymieniona została część krokwi dachowych, wykonano nowe posadzki i sufit oraz dodano nowe wyposażenie. Do bocznej świątyni dobudowano również dużą salę katechetyczną, która służy obecnie jako zakrystia. Następnie rozpoczęła się budowa kościoła filialnego pw. Matki Bożej Różańcowej w Otoku, którą ukończono w 1987 r. W latach późniejszych oba kościoły filialne zostały odłączone od parafii MBNP w Bolesławcu w celu stworzenia nowej parafii w Bożejowicach z kościołem filialnym w Otoku. W 1987 r. roku ks. E. Bober rozpoczął budowę kolejnego kościoła filialnego – pw. św. Stanisława Kostki – w Łące. W późniejszym okresie i ten kościół zmienił swoją przynależność i został włączony do nowo powstałej parafii pw. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, wydzielonej z parafii MBNP w Bolesławcu. Teren pod budowę nowej świątyni parafialnej przy ul. Orzeszkowej w Bolesławcu uzyskano także dzięki staraniom ks. E. Bobera. On także przyczynił się do przeniesienia z cmentarza przy ul. Śluzowej na plac Zamkowy pomnika „Jezus, przyjaciel dzieci”, wykonanego w 1902 r. przez berlińskiego rzeźbiarza Petera Breuera i ustawionego pierwotnie przy budynku Królewskiego Sierocińca, mieszczącym (obecnie oddział Archiwum Państwowego. Ponadto był głównym inicjatorem budowy nieopodal ul. Willowej (obecnie plac Świętego Krzyża) Krzyża Milenijnego o wysokości 27 m, odsłoniętego i poświęconego w 2003 r.

Ksiądz E. Bober dał się także poznać jako aktywny duszpasterz, dzięki któremu powstało wiele ugrupowań formacji religijnej – od Liturgicznej Służby Ołtarza po Stowarzyszenie Rodzin Katolickich. Założył Międzyparafialny Klub Sportowy, łączący ewangelizację młodzieży z zaszczepianiem pasji sportowych i turystycznych. Co roku z okazji święta patrona młodzieży – św. Stanisława Kostki organizował piesze pielgrzymki do kościoła w Bożejowicach. W czasie jego duszpasterzowania do seminarium duchownego wstąpiło dziesięciu młodych mieszkańców parafii. Aktywnie działały liczne formacje lektorów i ministrantów, chór parafialny oraz schola dziecięca i młodzieżowa. Ponadto przy kościele funkcjonowała kuchnia dla ubogich, utrzymywana z dotacji parafii i Caritasu. Codziennie rozdawano posiłki dla wszystkich parafian potrzebujących wsparcia.

Po przejściu na emeryturę w 2006 r. ks. E. Bober został rezydentem parafii MBNP w Bolesławcu.

Msza Święta za duszę Zmarłego odbyła się w kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy we wtorek 17 sierpnia, a pogrzeb – 18 sierpnia 2021 r. w jego rodzinnej miejscowości – Domaradzu.

ks. Edward Bober

Godziny otwarcia
w dni świąteczne
w maju 2024 r.

1 maja (środa)
Święto Pracy

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

3 maja (piątek)
Święto Konstytucji 3 maja

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

19 maja (niedziela)
Zielone Świątki

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

30 maja (czwartek)
Boże Ciało

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

Skip to content