logo projektu interreg cz_pl
Strona internetowa wykonana w ramach projektu nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000086 pn „Bolesławiec-Vrchlabí – aktywna transgraniczna współpraca muzeów”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

   kontakt | PL | CZ | EN

Żegnamy Danutę Maślicką (1941-2022)

Danuta Maślicka

Z głębokim żalem informujemy, że 15 września (czwartek) o godz. 12.00 na cmentarzu komunalnym w Bolesławcu odbędzie się ostatnie pożegnanie Danuty Maślickiej, wieloletniej dyrektor Bolesławieckiego Ośrodka Kultury, działaczki lokalnych struktur Solidarności, radnej Rady Miasta I kadencji, doktora nauk humanistycznych, nauczycielki, organizatorki lokalnej telewizji, poetki i pisarki, działaczki Bolesławieckiego Stowarzyszenia Kobiet „in Gremio” i Zasłużonej dla Miasta Bolesławiec.

Danuta Maślicka po maturze kontynuowała naukę w Studium Nauczycielskim we Wrocławiu, studiując filologię polską, a następnie w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Opolu na kierunku pedagogika. Pracę magisterską napisała z socjologii. Ukończyła również studia doktoranckie w Instytucie Badań Pedagogicznych w Warszawie. W 1988 r. uzyskała stopień doktora nauk humanistycznych. Promotorem jej pracy był prof. Mikołaj Kozakiewicz.

Z Bolesławcem była związana od lat 60., pracując przez wiele lat jako nauczycielka języka polskiego i przysposobienia do życia w rodzinie: początkowo w SP nr 6, następnie w Zespole Szkół Zawodowych (ZSZ) i SP nr 9, aby ostatecznie w 1989 r. dołączyć do grona pedagogicznego bolesławieckiego I LO. Pracując w ZSZ w latach 70., zorganizowała jedyną w Polsce izbę pamięci poświęconą kobietom czasów II wojny światowej. W izbie pamięci prowadziła zajęcia dla uczniów z bolesławieckich szkół.

Danuta Maślicka
Danuta Maślicka z prof. Joanną Pensową
D. Maślicka była również działaczką opozycji demokratycznej, a na początku lat 80. wraz z mężem organizowała NSZZ „Solidarność” w oświacie. Współorganizowała Tygodnie Kultury Chrześcijańskiej. Za swoją działalność opozycyjną została aresztowana 15 czerwca 1984 r. i osadzona w więzieniu. Opuściła je na mocy amnestii, a w ramach represji próbowano jej odebrać prawo do wykonywania zawodu. Działała w komitecie wyborczym Jana Kisiliczyka i prof. Jerzego Regulskiego. Współtworzyła Komitet Obywatelski przy pośle J. Kisiliczyku. Została radną Rady Miasta I kadencji (1990-1994). Osobisty zapis doświadczeń wyniesionych z okresu działalności antykomunistycznej zawarła w książce „Znikopis. Pamiętasz, była solidarność” (Ostrów Wielkopolski 2009), która dotyczy środowiska bolesławieckiego lat 80. XX w.

W latach 1990-2001 D. Maślicka pełniła funkcję dyrektora Bolesławieckiego Ośrodka Kultury. Rozwijała jego sztandarowe imprezy, takie jak Blues nad Bobrem oraz Ogólnopolski Plener Ceramiczno-Rzeźbiarski. Była autorką dwóch opracowań dotyczących tego ostatniego: „Ogólnopolskie plenery ceramiczno-rzeźbiarskie w Bolesławcu w latach 1964–1994. Uczestnicy” (Bolesławiec 1994) oraz „40 lat bolesławieckich plenerów ceramiczno-rzeźbiarskich” (Bolesławiec 2004). Wraz z zespołem pracowników BOK zrealizowała wiele wystaw tematycznych, m.in. poświęconych malarstwu, rzeźbie, ceramice, tkaninie, szkłu artystycznemu, fotografii, plakatom, scenografiom filmowym.

Danuta Maślicka prowadzi spotkanie z ks. Wł. Rączką
Danuta Maślicka prowadzi spotkanie z ks. J. Tischnerem

Współpracowała też z reemigrantami i ich potomkami, angażując ich do wspólnej realizacji przedsięwzięć kulturalnych. Zapoczątkowała cykl przedświątecznych spotkań z mieszkańcami miasta pt. „Misterium chleba” oraz cieszący się ogromnym uznaniem cykl rozmów z osobistościami świata kultury, sztuki i nauki, który kontynuowała również w ostatnim czasie. W ramach tego drugiego w Bolesławcu gościli m.in. ks. Józef Tischner, Ryszard Kapuściński, Andrzej Szczypiorski, Marek Kotański, ks. Arkadiusz Nowak, Krzysztof Zanussi, Mariusz Szczygieł czy późniejsza noblistka Olga Tokarczuk.

W 1994 r. w czasie Dni Bolesławca D. Maślicka wraz z zespołem pracowników BOK zorganizowała I Targi Ceramiki Bolesławieckiej, które dały początek odbywającemu się do dnia dzisiejszego Bolesławieckiemu Świętu Ceramiki. W 1989 r. wraz z Bohdanem Pielińskim, Czesławem Maślickim, Janem Samerdakiem, Andrzejem Czarcińskim, Janą Trawniczek, Jerzym Piaseckim, Stanisławem Broniszewskim, Zygmuntem Brusiło, Andrzejem Gołębiowskim, Zbigniewem Kacprzakiem i Dariuszem Wędziną, przy wsparciu Leszka Burchardta, właściciela Azart-Sat, zaangażowała się również w powstanie lokalnej telewizji. Początkowo Bolesławiecka Telewizja Lokalna działała przy BOK. D. Maślicka powołała w tym celu zespół ds. telewizji lokalnej, później radę programową, która posiadała rangę komisji rady miejskiej. Jeden z pierwszych wywiadów został przeprowadzony z Tadeuszem Mazowieckim.

D. Maślicka pasjonowała się sztuką. Wraz z mężem Czesławem tworzyła artystyczne parawany, które prezentowane były podczas wystaw indywidualnych w Bolesławcu (2005) i Malmö (2007), a także w ramach wystaw zbiorowych – ostatnia z nich, zatytułowana „Bolesławianki, bolesławianie, pokażcie się!” (2022) odbyła się w Miejskiej Bibliotece Publicznej – Centrum Wiedzy. Chętnie fotografowała. Zrealizowała autorski projekt „Bolesławianki Anno Domini 2011 i 2012. Przeciwko rutynie codzienności”, przedstawiając kobiety w stylizacjach zaczerpniętych z obrazów malarstwa polskiego i światowego. Wcześniej w bolesławieckiej Concordii przygotowała również wystawę „Kobieta retro w prasie dawnej”.

Wydała cztery tomiki poezji: „Tomik wierszy” (2005), ilustrowane zdjęciami rzeźb gdańskiej artystki Janiny Karczewskiej-Koniecznej z cyklu „Chór aniołów” „Rozmowy z niebem” (2008) oraz opatrzony komentarzem Barbary Rejwerskiej „Spektakl” (2014), a także „To nie iluzja” (2019). Od początku była związana z redakcją wydawanego od 2008 r. „Rocznika Bolesławieckiego”, dla którego napisała wiele artykułów oraz przeprowadziła szereg wywiadów.

Z swoją działalność i zaangażowanie w 2015 r została odznaczona przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Godziny otwarcia
w dni świąteczne
w maju 2024 r.

1 maja (środa)
Święto Pracy

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

3 maja (piątek)
Święto Konstytucji 3 maja

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

19 maja (niedziela)
Zielone Świątki

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

30 maja (czwartek)
Boże Ciało

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

Skip to content