Żegnamy Danutę Maślicką (1941-2022)

Danuta Maślicka

Z głębokim żalem informujemy, że 15 września (czwartek) o godz. 12.00 na cmentarzu komunalnym w Bolesławcu odbędzie się ostatnie pożegnanie Danuty Maślickiej, wieloletniej dyrektor Bolesławieckiego Ośrodka Kultury, działaczki lokalnych struktur Solidarności, radnej Rady Miasta I kadencji, doktora nauk humanistycznych, nauczycielki, organizatorki lokalnej telewizji, poetki i pisarki, działaczki Bolesławieckiego Stowarzyszenia Kobiet „in Gremio” i Zasłużonej dla Miasta Bolesławiec.

Danuta Maślicka po maturze kontynuowała naukę w Studium Nauczycielskim we Wrocławiu, studiując filologię polską, a następnie w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Opolu na kierunku pedagogika. Pracę magisterską napisała z socjologii. Ukończyła również studia doktoranckie w Instytucie Badań Pedagogicznych w Warszawie. W 1988 r. uzyskała stopień doktora nauk humanistycznych. Promotorem jej pracy był prof. Mikołaj Kozakiewicz.

Z Bolesławcem była związana od lat 60., pracując przez wiele lat jako nauczycielka języka polskiego i przysposobienia do życia w rodzinie: początkowo w SP nr 6, następnie w Zespole Szkół Zawodowych (ZSZ) i SP nr 9, aby ostatecznie w 1989 r. dołączyć do grona pedagogicznego bolesławieckiego I LO. Pracując w ZSZ w latach 70., zorganizowała jedyną w Polsce izbę pamięci poświęconą kobietom czasów II wojny światowej. W izbie pamięci prowadziła zajęcia dla uczniów z bolesławieckich szkół.

Danuta Maślicka
Danuta Maślicka z prof. Joanną Pensową
D. Maślicka była również działaczką opozycji demokratycznej, a na początku lat 80. wraz z mężem organizowała NSZZ „Solidarność” w oświacie. Współorganizowała Tygodnie Kultury Chrześcijańskiej. Za swoją działalność opozycyjną została aresztowana 15 czerwca 1984 r. i osadzona w więzieniu. Opuściła je na mocy amnestii, a w ramach represji próbowano jej odebrać prawo do wykonywania zawodu. Działała w komitecie wyborczym Jana Kisiliczyka i prof. Jerzego Regulskiego. Współtworzyła Komitet Obywatelski przy pośle J. Kisiliczyku. Została radną Rady Miasta I kadencji (1990-1994). Osobisty zapis doświadczeń wyniesionych z okresu działalności antykomunistycznej zawarła w książce „Znikopis. Pamiętasz, była solidarność” (Ostrów Wielkopolski 2009), która dotyczy środowiska bolesławieckiego lat 80. XX w.

W latach 1990-2001 D. Maślicka pełniła funkcję dyrektora Bolesławieckiego Ośrodka Kultury. Rozwijała jego sztandarowe imprezy, takie jak Blues nad Bobrem oraz Ogólnopolski Plener Ceramiczno-Rzeźbiarski. Była autorką dwóch opracowań dotyczących tego ostatniego: „Ogólnopolskie plenery ceramiczno-rzeźbiarskie w Bolesławcu w latach 1964–1994. Uczestnicy” (Bolesławiec 1994) oraz „40 lat bolesławieckich plenerów ceramiczno-rzeźbiarskich” (Bolesławiec 2004). Wraz z zespołem pracowników BOK zrealizowała wiele wystaw tematycznych, m.in. poświęconych malarstwu, rzeźbie, ceramice, tkaninie, szkłu artystycznemu, fotografii, plakatom, scenografiom filmowym.

Danuta Maślicka prowadzi spotkanie z ks. Wł. Rączką
Danuta Maślicka prowadzi spotkanie z ks. J. Tischnerem

Współpracowała też z reemigrantami i ich potomkami, angażując ich do wspólnej realizacji przedsięwzięć kulturalnych. Zapoczątkowała cykl przedświątecznych spotkań z mieszkańcami miasta pt. „Misterium chleba” oraz cieszący się ogromnym uznaniem cykl rozmów z osobistościami świata kultury, sztuki i nauki, który kontynuowała również w ostatnim czasie. W ramach tego drugiego w Bolesławcu gościli m.in. ks. Józef Tischner, Ryszard Kapuściński, Andrzej Szczypiorski, Marek Kotański, ks. Arkadiusz Nowak, Krzysztof Zanussi, Mariusz Szczygieł czy późniejsza noblistka Olga Tokarczuk.

W 1994 r. w czasie Dni Bolesławca D. Maślicka wraz z zespołem pracowników BOK zorganizowała I Targi Ceramiki Bolesławieckiej, które dały początek odbywającemu się do dnia dzisiejszego Bolesławieckiemu Świętu Ceramiki. W 1989 r. wraz z Bohdanem Pielińskim, Czesławem Maślickim, Janem Samerdakiem, Andrzejem Czarcińskim, Janą Trawniczek, Jerzym Piaseckim, Stanisławem Broniszewskim, Zygmuntem Brusiło, Andrzejem Gołębiowskim, Zbigniewem Kacprzakiem i Dariuszem Wędziną, przy wsparciu Leszka Burchardta, właściciela Azart-Sat, zaangażowała się również w powstanie lokalnej telewizji. Początkowo Bolesławiecka Telewizja Lokalna działała przy BOK. D. Maślicka powołała w tym celu zespół ds. telewizji lokalnej, później radę programową, która posiadała rangę komisji rady miejskiej. Jeden z pierwszych wywiadów został przeprowadzony z Tadeuszem Mazowieckim.

D. Maślicka pasjonowała się sztuką. Wraz z mężem Czesławem tworzyła artystyczne parawany, które prezentowane były podczas wystaw indywidualnych w Bolesławcu (2005) i Malmö (2007), a także w ramach wystaw zbiorowych – ostatnia z nich, zatytułowana „Bolesławianki, bolesławianie, pokażcie się!” (2022) odbyła się w Miejskiej Bibliotece Publicznej – Centrum Wiedzy. Chętnie fotografowała. Zrealizowała autorski projekt „Bolesławianki Anno Domini 2011 i 2012. Przeciwko rutynie codzienności”, przedstawiając kobiety w stylizacjach zaczerpniętych z obrazów malarstwa polskiego i światowego. Wcześniej w bolesławieckiej Concordii przygotowała również wystawę „Kobieta retro w prasie dawnej”.

Wydała cztery tomiki poezji: „Tomik wierszy” (2005), ilustrowane zdjęciami rzeźb gdańskiej artystki Janiny Karczewskiej-Koniecznej z cyklu „Chór aniołów” „Rozmowy z niebem” (2008) oraz opatrzony komentarzem Barbary Rejwerskiej „Spektakl” (2014), a także „To nie iluzja” (2019). Od początku była związana z redakcją wydawanego od 2008 r. „Rocznika Bolesławieckiego”, dla którego napisała wiele artykułów oraz przeprowadziła szereg wywiadów.

Z swoją działalność i zaangażowanie w 2015 r została odznaczona przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.