logo projektu interreg cz_pl
Strona internetowa wykonana w ramach projektu nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000086 pn „Bolesławiec-Vrchlabí – aktywna transgraniczna współpraca muzeów”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

   bilety  |  kontakt | PL | CZ | EN

Z bolesławieckiej gliny - 2021

Zakłady Ceramiczne "BOLESŁAWIEC"

Zakłady Ceramiczne „BOLESŁAWIEC” są najstarszym powojennym zakładem produkującym ceramikę bolesławiecką na terenie miasta – początki jego działalności sięgają 1946 r. Firma, zlokalizowana przy ul. Kościuszki 11, zatrudnia kilkaset osób i należy obecnie do największych przedsiębiorstw tej branży w regionie. W ofercie zakładów znajdują się przede wszystkim naczynia użytkowe, nawiązujące zarówno do klasycznych wzorów, jak i współczesnych trendów. Asortyment uzupełniają akcesoria kuchenne i elementy wystroju wnętrz.

Janina Bany-Kozłowska
Danuta Amborska

Bogata oferta wyrobów firmy jest dziełem uznanych projektantów: Janiny Bany-Kozłowskiej, Danuty Amborskiej, Barbary Kozłowskiej-Trojnar i Marty Małoszyc. W ciągu roku powstaje od 100 do 150 nowych propozycji zdobin, dzięki czemu ZC „BOLESŁAWIEC” dysponują ponad 1800 wzorami dekoracji, w tym także unikatowymi i ekskluzywnymi, reprezentującymi najwyższy poziom artystyczny. Najbardziej charakterystyczny dla zakładu jest wzór 166A w kolorze kobaltu, wykonywany przy pomocy stempli z motywem kółka i kwiatka, a wizytówką firmy są m.in. zestaw kawowo-herbaciany i obiadowy „Alicja” oraz komplety półmisków i misek.

Wyroby ZC „BOLESŁAWIEC” były prezentowane na prestiżowych przeglądach w kraju i za granicą, zdobywając wiele nagród i wyróżnień. Znajdują się w zbiorach muzeów polskich i zagranicznych. Są obecne na rynkach niemal całej Europy, a także Ameryki Północnej, Azji, Australii i Nowej Zelandii.

Barbara Kozłowska-Trojnar
Marta Małoszyc

Uprzejmie informujemy,

że w dniach 30-31 marca i 1 kwietnia 2024 r.

wszystkie nasze placówki są nieczynne

Skip to content