logo projektu interreg cz_pl
Strona internetowa wykonana w ramach projektu nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000086 pn „Bolesławiec-Vrchlabí – aktywna transgraniczna współpraca muzeów”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

   bilety  |  kontakt | PL | CZ | EN

Kamienice wokół Rynku

W wyniku II wojny światowej, głównie wskutek podpaleń dokonanych przez stacjonujących w mieście żołnierzy sowieckich, znaczna część zabudowy miasta została zniszczona, część obiektów trzeba było zaś rozebrać ze względu na zły stan techniczny. Dzisiejszy wygląd kamienic rynkowych jest wynikiem odbudowy dokonanej według planów wrocławskich architektów K. Maciejewskiego i F. Skomorowskiego w latach 1955–1960. W stanie sprzed wojny zachowały się jedynie budynki nr 6 i 28.

Kamienica, Rynek 6

Prawdopodobnie w tym domu w dniu 18 listopada 1611 r. przyszedł na świat znany poeta Andreas Tscherning. Reprezentacyjny barokowy budynek nazywany jest kamienicą Tscherningów, gdyż kartusz herbowy usytuowany nad portalem przypisuje się właśnie temu znanemu rodowi. Reprezentacyjny charakter obiektu wzniesionego na dwóch połączonych parcelach podkreśla zastosowanie w fasadzie tzw. wielkiego porządku (pilastry przeprowadzone przez dwie kondygnacje) i dekoracyjne rzeźby, m.in. alegoryczne przedstawienia tkactwa i urodzajności w portalu.

Kamienica, Rynek 28

Obecnie na parterze mieści się restauracja “Stara księgarnia”, co nawiązuje do wcześniejszej funkcji obiektu. W miejscu tym, w barokowym jeszcze domu, gdzie urodził się znany badacz i podróżnik K.F. Appun, przez wiele lat mieściła się księgarnia i wydawnictwo Appunów. Obecny swój kształt kamienica uzyskała w 1902 r., zostając jednym z najbardziej eleganckich i najnowocześniejszych domów handlowych w mieście. Elewacje ukształtowano w nawiązaniu do obowiązującej ówcześnie mody na style historyzujące z wykorzystaniem elementów neogotyckich i neorenesansowych.

Kamienica, Rynek 29

Kamienica nr 29 mieszcząca restaurację „Pod Złotym Aniołem” – jedną z trzech legendarnych bolesławieckich karczm. Jej elewację do dziś zdobi płaskorzeźba przedstawiająca anioła z wykutą datą 1776, umieszczona nad gotyckim portalem,

Kamienica, Rynek 36

Kamienica nr 36 mieszcząca restaurację „Oleńka na Starówce”, na fasadzie której umieszczone są płaskorzeźby w formie trzech wieńców, co nawiązywać ma do funkcjonującej tu przed wojną restauracji „Pod Trzema Wieńcami”.

Brama Piastowska

Interesująca jest także Brama Piastowska – sklepione przejście prowadzące w stronę ul. Kutuzowa. Po dwóch stronach umieszczono tu sporych rozmiarów tarcze z przedstawieniami dawnych pieczęci książąt śląskich wykonane przez M. Żołądzia

Uprzejmie informujemy,

że w dniach 30-31 marca i 1 kwietnia 2024 r.

wszystkie nasze placówki są nieczynne

Skip to content