logo projektu interreg cz_pl
Strona internetowa wykonana w ramach projektu nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000086 pn „Bolesławiec-Vrchlabí – aktywna transgraniczna współpraca muzeów”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

   bilety  |  kontakt | PL | CZ | EN

Z fascynacji naturą

Twórczość Ireny Braszko i Barbary Macugi

Wystawa została otwarta 14 maja 2022 w ramach bolesławieckiej edycji Europejskiej Nocy Muzeów. Zaprezentowano na niej twórczość dwóch bolesławianek: malarstwo olejne Ireny Braszko oraz mozaiki ze szkła i kamieni półszlachetnych Barbary Macugi. 

Irena Braszko o sobie:

Mieszkam w Bolesławcu. Jestem malującym inżynierem. Zaczynałam od rysunku i malowania w szkole średniej. Pragnęłam też zajmować projektowaniem ceramiki, jednak plany się nie ziściły. Szczęśliwie ukończyłam Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki Akademii Górniczo-Hutniczej. W przemyśle ceramicznym przepracowałam 25 lat. Byłam związana z Zakładami Ceramicznymi „BOLESŁAWIEC” i „Ceramiką Artystyczną” Spółdzielnią Rękodzieła Artystycznego. Zajmowałam się procesem technologicznym produkcji, jego nadzorowaniem oraz opracowywaniami receptury szkliw, farb i angob.

Miejsce i charakter pracy skonfrontowały mnie ze środowiskiem artystów plastyków. Moja współpraca i przyjaźnie zawarte w tym gronie oraz udział w wernisażach, inspirowały i podsycały moją chęć tworzenia. Korzystając ze sprzyjających okoliczności i zaistniałych możliwości rozwijałam się artystycznie – lepiłam z gliny, malowałam czerepy ceramiczne, tkałam na krosnach.

Malarstwem olejnym na płótnie zajęłam się kilkanaście lat temu. W dorobku mam ponad 100 obrazów o różnej tematyce, począwszy od martwej natury, pejzaży przez tematy marynistyczne, sakralne po botaniczne. Płótno i farby to coś, z czego nie potrafię zrezygnować. Ciekawość zgłębiania tajników sztuki przedstawiania materii nie pozwala mi rozstać się ze sztalugami. Malarstwo jest moją przygodą. W przyszłości zamierzam zgłębić również tajemnice portretu.

Barbara Macuga o sobie:

Urodziłam się w Bolesławcu. Tu ukończyłam Liceum Pedagogiczne dla Wychowawczyń Przedszkoli. Naukę kontynuowałam w Studium Nauczycielskim w Legnicy na kierunku zajęcia techniczne i wychowanie plastyczne. Ukończyłam również Instytut Plastyki w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie. Przez rok pracowałam w Szkole Podstawowej w Parowej, a następnie przez kolejne 32 lata w Szkole Podstawowej nr 4 w Bolesławcu. Po przejściu na emeryturę przez kolejnych 10 lat uczyłam plastyki w Prywatnym Gimnazjum Żeglarskim.

W mojej pracy pedagogicznej propagowałam wychowanie przez sztukę oraz wszelkie działania plastyczne jako swobodną ekspresję – niezbędne w indywidualnym rozwoju dzieci i młodzieży. Wykorzystywałam w tym celu różnorodne metody i formy m.in. happening i dramę. Jako nauczyciel plastyki brałam udział w różnych formach dokształcania. Uprawiałam grafikę warsztatową i rysunek. Brałam udział w przeglądach twórczości amatorów.

Od kilku lat uczestniczę w zajęciach pracowni witrażu w bolesławieckim Młodzieżowym Domu Kultury, prowadzonych przez artystkę Katarzynę Sas. W ten sposób łączę zdobyte umiejętności techniczne z plastyką. Tematyka moich prac jest inspirowana nieustającym zachwytem wszechświatem i naturą, które stanowią niewyczerpaną skarbnicę motywów i barw.

Wystawę można zwiedzać do 30 czerwca 2022 r.

Dział Historii Miasta, ul. M. Kutuzowa 14

Godziny otwarcia
w dni świąteczne
w maju 2024 r.

1 maja (środa)
Święto Pracy

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

3 maja (piątek)
Święto Konstytucji 3 maja

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

19 maja (niedziela)
Zielone Świątki

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

30 maja (czwartek)
Boże Ciało

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

Skip to content