Wystawa została otwarta 14 maja 2022 w ramach bolesławieckiej edycji Europejskiej Nocy Muzeów. Zaprezentowano na niej twórczość dwóch bolesławianek: malarstwo olejne Ireny Braszko oraz mozaiki ze szkła i kamieni półszlachetnych Barbary Macugi.
Mieszkam w Bolesławcu. Jestem malującym inżynierem. Zaczynałam od rysunku i malowania w szkole średniej. Pragnęłam też zajmować projektowaniem ceramiki, jednak plany się nie ziściły. Szczęśliwie ukończyłam Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki Akademii Górniczo-Hutniczej. W przemyśle ceramicznym przepracowałam 25 lat. Byłam związana z Zakładami Ceramicznymi „BOLESŁAWIEC” i „Ceramiką Artystyczną” Spółdzielnią Rękodzieła Artystycznego. Zajmowałam się procesem technologicznym produkcji, jego nadzorowaniem oraz opracowywaniami receptury szkliw, farb i angob.
Miejsce i charakter pracy skonfrontowały mnie ze środowiskiem artystów plastyków. Moja współpraca i przyjaźnie zawarte w tym gronie oraz udział w wernisażach, inspirowały i podsycały moją chęć tworzenia. Korzystając ze sprzyjających okoliczności i zaistniałych możliwości rozwijałam się artystycznie – lepiłam z gliny, malowałam czerepy ceramiczne, tkałam na krosnach.
Malarstwem olejnym na płótnie zajęłam się kilkanaście lat temu. W dorobku mam ponad 100 obrazów o różnej tematyce, począwszy od martwej natury, pejzaży przez tematy marynistyczne, sakralne po botaniczne. Płótno i farby to coś, z czego nie potrafię zrezygnować. Ciekawość zgłębiania tajników sztuki przedstawiania materii nie pozwala mi rozstać się ze sztalugami. Malarstwo jest moją przygodą. W przyszłości zamierzam zgłębić również tajemnice portretu.
Urodziłam się w Bolesławcu. Tu ukończyłam Liceum Pedagogiczne dla Wychowawczyń Przedszkoli. Naukę kontynuowałam w Studium Nauczycielskim w Legnicy na kierunku zajęcia techniczne i wychowanie plastyczne. Ukończyłam również Instytut Plastyki w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie. Przez rok pracowałam w Szkole Podstawowej w Parowej, a następnie przez kolejne 32 lata w Szkole Podstawowej nr 4 w Bolesławcu. Po przejściu na emeryturę przez kolejnych 10 lat uczyłam plastyki w Prywatnym Gimnazjum Żeglarskim.
W mojej pracy pedagogicznej propagowałam wychowanie przez sztukę oraz wszelkie działania plastyczne jako swobodną ekspresję – niezbędne w indywidualnym rozwoju dzieci i młodzieży. Wykorzystywałam w tym celu różnorodne metody i formy m.in. happening i dramę. Jako nauczyciel plastyki brałam udział w różnych formach dokształcania. Uprawiałam grafikę warsztatową i rysunek. Brałam udział w przeglądach twórczości amatorów.
Od kilku lat uczestniczę w zajęciach pracowni witrażu w bolesławieckim Młodzieżowym Domu Kultury, prowadzonych przez artystkę Katarzynę Sas. W ten sposób łączę zdobyte umiejętności techniczne z plastyką. Tematyka moich prac jest inspirowana nieustającym zachwytem wszechświatem i naturą, które stanowią niewyczerpaną skarbnicę motywów i barw.
Dział Historii Miasta, ul. M. Kutuzowa 14
Muzeum Ceramiki
11.00-17.00
Centrum Dawnych Technik Garncarskich
nieczynne
Punkt Informacji Turystycznej
10.00-16.00
Muzeum Ceramiki
11.00-17.00
Centrum Dawnych Technik Garncarskich
nieczynne
Punkt Informacji Turystycznej
10.00-16.00
Muzeum Ceramiki
nieczynne
Centrum Dawnych Technik Garncarskich
nieczynne
Punkt Informacji Turystycznej
nieczynne
Muzeum Ceramiki
nieczynne
Centrum Dawnych Technik Garncarskich
nieczynne
Punkt Informacji Turystycznej
nieczynne