logo projektu interreg cz_pl
Strona internetowa wykonana w ramach projektu nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000086 pn „Bolesławiec-Vrchlabí – aktywna transgraniczna współpraca muzeów”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

   bilety  |  kontakt | PL | CZ | EN

Produkcja rzemieślnicza w Jaromierzu

Prezentacja wyrobów ze Szkoły Rzemiosła oraz produktów firmy A. Wenke a syn z czeskiego Jaromierza

Previous slide
Next slide

W środę 27 października 2021 r. w Dziale Historii Miasta Muzeum Ceramiki odbyło się otwarcie wystawy czasowej „Produkcja rzemieślnicza w Jaromierzu”. Uroczystość rozpoczęły dwa wystąpienia. Anna Bober-Tubaj dyrektor muzeum, opowiedziała o idei rozwoju szlaku ginących rzemiosł „Via Fabrilis” oraz o realizowanym aktualnie wraz z czeskim partnerem projekcie. Po niej głos zabrał Rudolf Havelka, dyrektor Muzeum Miejskiego w Jaromierzu, który przybliżył dzieje produkcji rzemieślniczej w tym mieście.

Następnie goście zwiedzili ekspozycję obejmującą dwie grupy eksponatów. Pierwszą, obszerniejszą, tworzą przedmioty powstałe w Szkole Rzemiosła w Jaromierzu. Uruchomiona w 1886 r. placówka funkcjonuje do dnia dzisiejszego, przyuczając młodzież do różnych zawodów oraz doskonaląc umiejętności miejscowych rzemieślników.

 

W drugiej grupie znalazły się wyroby sławnej firmy A. Wenke i Syn, powstałej w 1872 r., która była jednym ze sponsorów wspomnianej szkoły. Są to dekorowane muszelkami przedmioty codziennego użytku, w tym pudełka i ramki do zdjęć, które cieszyły się wielką popularnością m.in. w Anglii, Ameryce Północnej i na wybrzeżu Adriatyku. Tę część wystawy dopełniają plansze przedstawiające historię firmy oraz jej katalogi sprzedażowe i plakaty reklamowe..

Wystawę można zwiedzać bezpłatnie do końca stycznia 2022 r.

Skip to content