logo projektu interreg cz_pl
Strona internetowa wykonana w ramach projektu nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000086 pn „Bolesławiec-Vrchlabí – aktywna transgraniczna współpraca muzeów”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

   bilety  |  kontakt | PL | CZ | EN

Polak - Artysta - Ceramik

Triennale Bolesławiec 2018
Polak-Artysta-Ceramik

“Polak-Artysta-Ceramik” to wystawa prezentująca prace stu polskich artystów ceramików, przygotowana z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Na ekspozycji znalazły się prace artystów zajmujących się rzeźbą ceramiczną, garncarstwem, ceramiką współczesną i unikatowym wzornictwem przemysłowym; artystów związanych z Bolesławcem oraz takich, którzy mieszkają z dala od Ojczyzny, jednak tworzą, nie zapominając o swoich korzeniach. Wśród tej setki twórczych osobowości znaleźli się autorzy , których dzieli nie tylko miejsce zamieszkania, ale także wiek – od studentów piątego roku przez czynnych profesorów po legendy polskiej ceramiki, także te już nieżyjące – i wykorzystywana w pracy technika. Są twórcy, którzy lepią z ręki, toczą swoje prace na kole, odlewają z form, tworzą instalacje ceramiczne, unikatowe rzeźby oraz naczynia, projektują na potrzeby architektury, wzornictwa. Prace, które znalazły się na wystawie, nie były tworzone specjalnie z myślą o niej. Chodziło o pokazanie prac reprezentatywnych dla danego artysty.

Organizatorem wystawy, prezentowanej w miejskich instytucjach kultury jest Bolesławiecki Ośrodek Kultury – Międzynarodowe Centrum Ceramiki. Kuratorem artystycznym wystawy jest wieloletni komisarz Międzynarodowych Plenerów Ceramiczno-Rzeźbiarskich – Mateusz Grobelny.

W budynku Muzeum Ceramiki przy ul. Kutuzowa 14 prezentowane są prace następujących artystów:

Sylwester Ambroziak

Marita Benke-Gajda

Alicja Buławka-Fankidejska

Monika Dąbrowska-Picewicz

Krystyna Gay-Kutschenreiter

Natalia Gruszecka

Maciej Kasperski

Katarzyna Koczyńska-Kielan

Barbara Kozłowska-Trojnar

Maria Kuczyńska

Pola Kurcewicz-Krystyniak

Irena Lipska-Zworska

Marta Małoszyc

Małgorzata Maternik

Andrzej Mędrek

Olga Milczyńska

Eugeniusz Molski

Leri Papidze

Monika Patuszyńska

Agata Radomska

Anna Specylak-Skrzypecka

Bronisław Wolanin

Agata Zworska-Story

Dawid Żynda

W Punkcie Informacji Turystycznej, Rynek 19/21, prezentowane są prace następujących artystów:

Krystyna Cybińska

Michał Gdak

Malwina Grześkiewicz

Mariusz Ochocki

Edyta Orlińska

Alicja Podgórska-Brikner

Weronika Surma

Karolina Szeląg

Skip to content