logo projektu interreg cz_pl
Strona internetowa wykonana w ramach projektu nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000086 pn „Bolesławiec-Vrchlabí – aktywna transgraniczna współpraca muzeów”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

   bilety  |  kontakt | PL | CZ | EN

Pasjans z samych serc

Pocztówki ze zbiorów prof. dr. hab. Pawła Banasia

Pasjans z samych serc

We wtorek 26 stycznia o godz. 17.00. w Dziale Historii Miasta przy ul. Kutuzowa 14 odbył się wernisaż wystawy dawnych pocztówek z motywami miłosnymi zatytułowanej „Pasjans z samych serc – pocztówki ze zbiorów prof. dr hab. Pawła Banasia”. Na wystawie zaprezentowano niemal 300 pocztówek, głównie z przełomu XIX i XX wieku.

Pasjans z samych serc
Pasjans z samych serc

Ekspozycja została podzielona na 3 części. W pierwszej pokazano kartki z motywami miłosnymi. Często stanowią one serie, które układają się w narracyjną opowieść o szczęściu i cierpieniu zakochanych. Pocztówki te łączy wspólna forma, kształt pola obrazowego, dekoracja obramienia, czy stylistyka motywu głównego. Wiele z nich zawiera sentencje, które miały stanowić uzupełnienie sceny głównej.

W drugiej części ekspozycji zaprezentowano zbiór „Pasjans z samych serc”. To zespół kart z przełomu XIX i XX w., będący wymianą korespondencji miłosnej pomiędzy parą kochanków z Jablonca nad Nysą.

W trzeciej części wystawy pokazano reprinty dawnych kart z różnych krajów, m.in. ze Stanów Zjednoczonych. Widokówki ułożone na poszczególnych planszach łączą wspólne motywy i symbole miłosne. Na kartach, poza główną sceną, na której najczęściej przedstawiono parę kochanków, występują nie tylko oczywiste motywy serca i amorka z łukiem i strzałą, ale także cała gama innych symboli: m.in., ławeczka, płotek, Pierrot, podkowa, księżyc czy motyw dziecka. Pojawiają się także widokówki zawierające elementy związane z kulturą poszczególnych krajów – m.in. Japonii czy Holandii. Dużą grupę stanowią karty zdobione motywem rożnego gatunku kwiatów.

Pasjans z samych serc
Pasjans z samych serc

W czasie wernisażu krótki wykład o historii kart pocztowych oraz powstawaniu kolekcji prezentowanej w Muzeum Ceramiki opowiedział prof. Paweł Banaś, wybitny wrocławski historyk sztuki, badacz i kolekcjoner.

Skip to content