logo projektu interreg cz_pl
Strona internetowa wykonana w ramach projektu nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000086 pn „Bolesławiec-Vrchlabí – aktywna transgraniczna współpraca muzeów”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

   bilety  |  kontakt | PL | CZ | EN

Nie tylko pisanki

Zwyczaje wielkanocne na Śląsku

Nie tylko pisanki

Do końca kwietnia 2016 r. w Dziale Historii Miasta Muzeum Ceramiki w Bolesławcu przy ul. Kutuzowa 14 można zwiedzać wystawę „Nie tylko pisanki. Zwyczaje wielkanocne na Śląsku”.

Na ekspozycji zaprezentowano obiekty związane z tradycjami wielkopostnymi i wielkanocnymi, które przetrwały w różnych regionach Polski.

Nie tylko pisanki
Nie tylko pisanki

Wśród eksponatów znajdują się m.in. malowane na szkle stacje Drogi Krzyżowej, drewniane kołatki używane podczas obrzędów Wielkiego Tygodnia, a także rzeźby, płaskorzeźby, oleodruki oraz obrazy o tematyce pasyjnej.

Na ekspozycji nie mogło zabraknąć jaj wielkanocnych zdobionych rożnymi technikami. Pokazany zostanie zbiór aż 600 barwnych jaj i wydmuszek. Największą grupę stanowią opolskie kroszonki pokryte misterną dekoracją rytą (drapaną).

Na uwagę zasługują także palmy wielkanocne z okolic Bolesławca, zarówno te niewielkich rozmiarów, jak i kilkumetrowe okazy, stanowiące dumę wykonawców.

W jednej z sal wystawienniczych zaaranżowano wnętrze wiejskiej chaty z tradycyjnymi ozdobami świątecznymi wieszanymi u powały – tzw. pająkami. Misterne, ażurowe konstrukcje, wykonane z kolorowych bibuł i słomy powstały na terenie powiatu bolesławieckiego.

Nie tylko pisanki
Nie tylko pisanki

Wystawę dopełniają stroje ludowe noszone do dziś w niektórych regionach podczas świąt kościelnych, również Wielkiej Nocy, stanowiące wyraz przywiązania do tradycji. Ceramiczny akcent aranżacji stanowią bolesławieckie formy do ciast wielkanocnych oraz dzbany z motywem Baranka Bożego. Wystawę zamykają eksponaty o tematyce związanej z Lanym Poniedziałkiem i Śmigusem – Dyngusem: korwacze – rózgi używane w niekiedy zamiast wody, „ku przestrodze” oraz wózek z kogucikiem – atrybut chłopców chodzących „z dyngusem”.

Wystawa została przygotowana we współpracy z Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu, Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze, Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu oraz Zespołem Pieśni i Tańca Ziemi Bolesławieckiej.

Przez cały okres prezentacji wystawy wstęp dla dzieci i młodzieży szkolnej jest bezpłatny.

Nie tylko pisanki
Skip to content