logo projektu interreg cz_pl
Strona internetowa wykonana w ramach projektu nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000086 pn „Bolesławiec-Vrchlabí – aktywna transgraniczna współpraca muzeów”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

   bilety  |  kontakt | PL | CZ | EN

Malowane meble z regionu Karkonoszy

Malowane meble z regionu Karkonoszy

Ekspozycja „Malowane meble z regionu Karkonoszy“ została przygotowana ze zbiorów Krkonošského muzeum Správy KRNAP we Vrchlabí. Na wystawie zaprezentowano wyjątkowy wybór kilkudziesięciu tradycyjnych drewnianych mebli, powstałych w okresie od lat 70. XVIII w. do lat 50. XIX w., które po przeprowadzonych pracach konserwatorskich po raz pierwszy zostaną zaprezentowane polskiej publiczności. Malowane meble należały do najcenniejszych sprzętów domowych. W górskich lub podgórskich chatach w izbie zazwyczaj stały zaledwie 1–3 sztuki, resztę wyposażenia stanowiły proste meble, pozbawione zdobień. Zakup nowych mebli malowanych był kosztowny i łączył się zazwyczaj z wyjątkowym wydarzeniem rodzinnym – szczególnym przypadkiem było kompletowanie posagu dla panny młodej. Ważną częścią uroczystości ślubnych było przenoszenie posagu panny młodej do domu pana młodego. Jedną trzecią do połowy posagu panny stanowiły niezbędne dla domostwa przedmioty: kołdry, zapas lnu, naczynia oraz meble. Zwyczaj obdarowywania panny młodej przez ojca malowanymi meblami – jednym lub kilkoma – przyjął się od końca XVIII w. Zdobioną skrzynię, szafę, czy kredens wraz z pozostałym wyposażeniem uroczyście przewożono na otwartym wozie drabiniastym. Wartość posagu stawała się przedmiotem dyskusji mieszkańców wsi, którzy porównywali ją z posagiem pozostałych panien w okolicy.

Bogata dekoracja malarska ukazuje różnorodność tradycyjnych motywów dekoracyjnych typowych dla regionu Karkonoszy i Podkarkonoszy. Malowane motywy najczęściej nanoszono na skrzynie i szafy, rzadziej zdobiły one innego rodzaju meble, takie jak łóżka, kołyski, szafy zegarowe, czy krzesła. Znakiem rozpoznawczym mebli ludowych z prezentowanego regionu jest jaskrawoniebieskie tło, na które nanoszono białe wzory imitujące marmur. Na przygotowanym tle symetrycznie rozmieszczano pola, w których malowano podobizny mieszczan i szlachty, postacie świętych, bukiety kwiatów, ptaki, konie oraz pejzaże z kapliczkami i krzyżami przydrożnymi. Na wystawie można również zapoznać się z dziejami karkonoskiego stolarstwa, obejrzeć archiwalne zdjęcia wnętrz izb karkonoskich domostw oraz tradycyjne malarstwo na szkle.

Wernisaż odbył się w dn. 21.06.2018 r. z udziałem gości z Muzeum Karkonoskiego we Vrchlabi: Libor Dušek, Jana Skálová, Jana Antošová. Kuratorami wystawy ze strony czeskiej był Libor Dušek, ze strony polskiej – Barbara Glinkowska.

Wystawa została zrealizowana w ramach projektu „Współpraca muzeów na rzecz rozwoju edukacji muzealnej na pograniczu polsko-czeskim” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Godziny otwarcia
w dni świąteczne
w maju 2024 r.

1 maja (środa)
Święto Pracy

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

3 maja (piątek)
Święto Konstytucji 3 maja

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

19 maja (niedziela)
Zielone Świątki

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

30 maja (czwartek)
Boże Ciało

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

Skip to content