logo projektu interreg cz_pl
Strona internetowa wykonana w ramach projektu nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000086 pn „Bolesławiec-Vrchlabí – aktywna transgraniczna współpraca muzeów”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

   bilety  |  kontakt | PL | CZ | EN

Karkonosze dawniej i dziś

Wystawa ze zbiorów Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu

Karkonosze dawniej i dziś

We wtorek 22 października 2013 r. w Dziale Historii Miasta przy ul. Kutuzowa 14. odbył się wernisaż wystawy „Karkonosze dawniej i dziś”. O nowo otwartej wystawie, przygotowanej ze zbiorów Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu, opowiadał jego dyrektor Zbigniew Kulik. Na licznie zebranych gości czekały miłe niespodzianki – pocztówka z oryginalnym kamykiem ze Śnieżki, katalog wystawy oraz prospekty – ulotki ze zdjęciami Karkonoszy.

Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu od początku działalności w 1974 r. gromadzi stare grafiki oraz fotografie przedstawiające Karkonosze. Z bogatego zbioru grafik wybrano trzydzieści stuletnich prac, z których na szczególna uwagę zasługuje „Panorama Gór Olbrzymich Hrabiego Schaffgotscha” wykonana przez J.B. Strahowskiego z Wrocławia w 2 poł. XVIII w.

Miedzioryty i litografie ukazują główne atrakcje turystyczne Karkonoszy. Wśród nich: panoramy górskie, szczyty z najwyższym szczytem Karkonoszy i całych Sudetów – Śnieżką, wodospady, kaplice położone wysoko w górach, historyczne zamki, dawne schroniska górskie. Do najciekawszych należą uzdrowisko Cieplice, ruiny zamku na Chojniku, wspaniałe wodospady: Szklarki i Kamieńczyka oraz przepiękny kościół Wang.

Oprócz grafik na wystawie można obejrzeć 30 reprodukcji fotografii, pochodzących z wydawnictwa Kunstdruck Stengel & Co. z Berlina opublikowanych na początku XX w. przez Wydawnictwo Max Leipelt z Cieplic Śląskich Zdroju, w albumie zatytułowanym „Wokół Śnieżki. Obrazy z Karkonoszy”. Mistrzowskie fotografie pochodzące z lat 1902 – 1904 zostały wykonane z wielkoformatowych, szklanych negatywów, a odbitki zrobiono metodą stykową.

Wystawę dopełniają współczesne zdjęcia Karkonoszy wykonane przez Zbigniewa Kulika, fotografika z Karpacza, który fotografuje te góry od wielu lat i prezentuje je na wystawach w kraju i poza jego granicami.

Szczególną atrakcją są również dawne przedmioty związane ze sportem górskim, takie jak narty z bambusowymi kijkami, sanki oraz plecak turystyczny. Na zakończenie przygody z Karkonoszami zwiedzający będą mogli wykonać pamiątkową kartę pocztową i załączyć do niej prawdziwy kamyk ze Śnieżki.

Skip to content