70 lat harcerstwa w Bolesławcu

W Dziale Historii Miasta przy ul. Kutuzowa 14 prezentowana jest ekspozycja czasowa „70-lecie działalności harcerskiej w Bolesławcu”. Jej uroczyste otwarcie 30 września 2017 r. było elementem obchodów jubileuszu 70-lecia Harcerstwa w Bolesławcu, z okazji którego m.in. wydano publikację „70 lat Harcerstwa w Bolesławcu”.

Ekspozycja została przygotowana przez Muzeum Ceramiki we współpracy z Hufcem ZHP Bolesławiec. Jej główny element stanowi zaaranżowane obozowisko harcerskie, wraz z całym wyposażeniem. Podkreślono też znaczenie retmanatu w dziejach bolesławieckiej chorągwi poprzez akcenty wodniackie, w tym łódkę żaglową. Dużą wartość historyczną mają z kolei dawne kroniki pierwszej bolesławieckiej drużyny, tzw. Jedynki, bogato ilustrowane m.in. przez samego Huberta Bonina. Ekspozycję uzupełniają fotografie, dokumentujące 7 dekad działalności harcerstwa.

Wernisaż wystawy, połączony z uroczystą galą jubileuszową, zorganizowany został w Centrum Integracji Kulturalnej „Orzeł”. Na uroczystość przybyli liczni goście, zaproszeni przez Hufiec ZHP Bolesławiec, m.in. Starosta Powiatu Bolesławieckiego Karol Stasik, Zastępca Prezydenta Miasta Bolesławiec Kornel Filipowicz, Sekretarz Miasta Bolesławiec Jerzy Zieliński, a także komendanci zaprzyjaźnionych hufców. Większość gości stanowili dawni działacze harcerstwa lub ich rodziny (m.in. syn Huberta Bonina, córka Zofii Kłosowskiej). W gali tłumnie udział wzięli także bolesławieccy harcerze.

Początki powojennego harcerstwa w Bolesławcu wiążą się z działalnością przedwojennego podharcmistrza Huberta Bonina. Zorganizowana przez niego w 1946 r. pierwsza drużyna harcerska działała przy Szkole Podstawowej nr 1 i przyjęła nazwę 97 Drużyny Harcerzy im. księcia Józefa Poniatowskiego. Po rozwiązaniu w 1948 r. „Jedynka” wznowiła działalność w 1957 r. 20 lat później, w 1977 r. bolesławieckiemu Hufcowi ZHP nadano imię Szarych Szeregów. Obecnie na terenie Bolesławca działają 4 jednostki (w tym jednostka wodna) oraz 2 drużyny samodzielne.

Ekspozycja będzie czynna do końca października 2017 r. W muzealnym sklepiku można również nabyć jubileuszową publikację.

70 lat harcerstwa w Bolesławcu

Uprzejmie informujemy,

że w dniach 30-31 marca i 1 kwietnia 2024 r.

wszystkie nasze placówki są nieczynne