logo projektu interreg cz_pl
Strona internetowa wykonana w ramach projektu nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000086 pn „Bolesławiec-Vrchlabí – aktywna transgraniczna współpraca muzeów”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

   bilety  |  kontakt | PL | CZ | EN

Dwusetna rocznica kampanii napoleońskiej na Śląsku 1813 r.

200 rocznica kampanii napoleońskiej

W dniach 6-7 września 2013 r. odbyły się w Bolesławcu obchody 200. rocznicy śląskiej kampanii Napoleona. Jednym z głównych wydarzeń było otwarcie wystawy historycznej poświęconej temu zagadnieniu. Ekspozycja przygotowana została przez Muzeum Ceramiki z wykorzystaniem zbiorów własnych oraz wielu cennych i interesujących obiektów wypożyczonych z innych muzeów w Polsce, Rosji i Niemczech oraz z kolekcji prywatnych.

Obok elementów uzbrojenia i umundurowania zaprezentowano także dzieła sztuki – obrazy, grafiki, a także figurki upamiętniające najważniejsze osobistości i wydarzenia z tamtego czasu. Ponadto można było zapoznać się z oryginalnymi dokumentami, numizmatami i innymi obiektami kultury materialnej.

 

Do najcenniejszych eksponatów należą: monumentalny obraz „Biwak nad Berezyną” pędzla Wojciecha Kossaka, wypożyczony z Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu, oraz ręcznie haftowana teka – aktówka cesarza Napoleona ze zbiorów Muzeum Romantyzmu w Opinogórze. Ciekawy jest również zbiór przedmiotów upamiętniających 100-lecie kampanii 1813 r. ze zbiorów Schlesisches Museum zu Görlitz. Zainteresowanie zwiedzających zwróci zapewne duża makieta z fragmentem bitwy pod Waterloo, przedstawiającym atak kawalerii napoleońskiej z Muzeum Napoleońskiego w Witaszycach.

Podczas wernisażu obecni byli goście reprezentujący instytucje i muzea współpracujące i biorące udział w organizacji obchodów. Wśród zaproszonych znaleźli się: Władimir Tkaczew – Konsul Generalny Federacji Rosyjskiej w Poznaniu, Bartłomiej Ostrowski – Dyrektor Wydziału Współpracy z Zagranicą i Projektów Międzynarodowych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, przedstawiciele Muzeum Artylerii w Sankt Petersburgu, Historyczno-Artystycznego Muzeum Obwodu Kalingradzkiego, Muzeum w Smoleńsku, Rosyjskiego Ośrodka Nauki i Kultury w Warszawie, Haus Schlesien w Königswinter – Heisterbacherrott oraz rekonstruktorzy z Polski i Niemiec. Wystawa prezentowana będzie do połowy października.

Tego samego dnia w sali konferencyjnej Bolesławieckiego Ośrodka Kultury – Międzynarodowego Centrum Ceramiki zorganizowano międzynarodową konferencję naukową ,,200 lat epopei napoleońskiej”. Miłośnicy historii mieli rzadką sposobność wysłuchania prelekcji dotyczących różnych aspektów epoki napoleońskiej, wygłaszanych przez naukowców z Polski, Rosji i Niemiec.

W sobotę na brzegu Bobru odbyła się rekonstrukcja bitwy o Bolesławiec między wojskami francuskimi a oddziałami koalicji antynapoleońskiej, która miała miejsce w sierpniu 1813 roku. Militarny spektakl historyczny przy użyciu broni czarnoprochowej i armat przygotowano z udziałem grup rekonstrukcyjnych z różnych miast Polski. Widzowie mogli również zwiedzić obozowisko wojskowe i zobaczyć, jak wyglądało ówczesne żołnierskie życie, a także zapoznać z elementami ekwipunku żołnierskiego.

Pokaz poprzedzono promocją publikacji „Opowieści napoleońskie Bolesławca”, przybliżającej w atrakcyjny i przystępny sposób najważniejsze dla miasta epizody i wydarzenia epoki napoleońskiej. 

Obchody zorganizowano w ramach dwóch projektów realizowanych przez Gminę Miejską Bolesławiec i Parafię Rzymsko-Katolicką pw. Wniebowzięcia NMP w Leutersdorf (Niemcy). Oba przedsięwzięcia współfinansowane są ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz środków budżetu państwa przy wsparciu Euroregionu Nysa.

Godziny otwarcia
w dni świąteczne
w maju 2024 r.

1 maja (środa)
Święto Pracy

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

3 maja (piątek)
Święto Konstytucji 3 maja

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

19 maja (niedziela)
Zielone Świątki

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

30 maja (czwartek)
Boże Ciało

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

Skip to content