logo projektu interreg cz_pl
Strona internetowa wykonana w ramach projektu nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000086 pn „Bolesławiec-Vrchlabí – aktywna transgraniczna współpraca muzeów”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

   bilety  |  kontakt | PL | CZ | EN

Wielokulturowa kuchnia bolesławian

Słoneczna i pogodna aura złotej polskiej jesieni zachęca do spacerów. W trakcie jesiennych wędrówek warto zajrzeć na bolesławiecki rynek, gdzie prezentowana jest wystawa planszowa „Smaki dziedzictwa – wielonarodowa kuchnia bolesławian”, przygotowana przez Muzeum Ceramiki w Bolesławcu.

Przybliża ona tradycje i zwyczaje kulinarne polskich osadników, którzy tuż po wojnie przyjechali do Bolesławca z różnych stron świata: z terenów byłej Jugosławii, Kresów Wschodnich, Francji i Polski centralnej. Przywozili tu ze sobą kulturę regionów, w których się wychowali. Ich odrębność przejawiała się w mowie, ubiorze, przedmiotach codziennego użytku, a także w potrawach spożywanych na co dzień i od święta. W nowej, wielokulturowej rzeczywistości te różnice szybko zaczęły się zacierać, a wiele oryginalnych zwyczajów i tradycji odeszło w niepamięć.

Nieocenione dla zachowania wiedzy o obyczajowości pierwszych polskich mieszkańców naszego regionu są zwłaszcza kroniki i publikacje pioniera powojennych badań nad kulturą materialna i niematerialną regionu, krajoznawcy i propagatora turystyki Leona Piątkowskiego. Dzięki wystawie można także zapoznać się z przepisami na dania charakterystyczne dla poszczególnych grup osadników, przekazanymi przez ich potomków: barszcz ukraiński (Kresy Wschodnie), pyry z gzikiem (Wielkopolska), pitę (tereny byłej Jugosławii) czy pain perdu (tost z Francji).

Wystawę, zorganizowaną w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa i Dnia Osadnika, można oglądać do końca października.

Smacznego!

Uprzejmie informujemy,

że w dniach 30-31 marca i 1 kwietnia 2024 r.

wszystkie nasze placówki są nieczynne

Skip to content