„Na dolnośląskim stole”, XXX Forum Ekonomiczne w Karpaczu

Wystawa „Na dolnośląskim stole” na XXX Forum Ekonomicznym

W dniach 7-9 września 2021 r. w Karpaczu odbyło się XXX Forum Ekonomiczne, podczas którego można było zobaczyć wystawę „Na dolnośląskim stole. Ceramika z Bolesławca, szkło z Piechowic i porcelana z Wałbrzycha”. Spotkała się ona z dużym zainteresowaniem uczestników Forum, będąc jednym z najczęściej odwiedzanych stanowisk w sali poświęconej Dolnemu Śląskowi. Zwiedzający mogli się zapoznać nie tylko z regionalnym rzemiosłem artystycznym, ale także przedsięwzięciami kulturalnymi organizowanymi w Bolesławcu i lokalnymi atrakcjami turystycznymi. Nasza obecność na XXX Forum Ekonomicznym zaowocowało nawiązaniem wielu nowych kontaktów, zwłaszcza w krajowej i międzynarodowej branży turystycznej.

Ekspozycja została przygotowana przez Muzeum Ceramiki w Bolesławcu we współpracy z Gminą Miejską Bolesławiec, Gminą Bolesławiec, Gminą Warta Bolesławiecka, Stowarzyszeniem Gmin Ceramicznych Rzeczypospolitej Polskiej oraz Hutą Szkła Kryształowego „Julia” w Piechowicach. Honorowy patronat nad wystawą i katalogiem objął marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski.

Zaprezentowane na wystawie wyroby kamionkowe pochodziły z sześciu zakładów działających w powiecie bolesławieckim. W tym gronie znalazły się: Zakłady Ceramiczne „BOLESŁAWIEC”, „Ceramika Artystyczna” Spółdzielnia Rękodzieła Artystycznego, „Manufaktura w Bolesławcu”, Ceramika Bolesławiecka „Kalich”, „WR Ceramika” i Ceramika Użytkowa „Galia”. Wystawę uzupełniała kolekcja „Polski stół”, która powstała w ramach współpracy “Manufaktury w Bolesławcu”, Porcelany „Krzysztof” w Wałbrzychu oraz Huty Szkła Kryształowego „Julia” w Piechowicach. Ta ostatnia firma przygotowała dodatkowo ekspozycję wyrobów kryształowych.

Wystawie towarzyszył polsko-angielski katalog, w którym oprócz wyżej wymienionych zakładów zaprezentowali się także producenci biorący udział w projekcie „Z bolesławieckiej gliny – prezentacja współczesnych zakładów ceramicznych działających na terenie Ziemi Bolesławieckiej”: Ceramika Artystyczna „Kaola”, Ceramika „Czaja-Sobieraj”, „Moja Faktoria”, Ceramika „Zebra”, Ceramika „Tyrcz”, Pracownia Ceramiczna „Lapis Lazuli”, „VRS Ceramics”, Ceramika Artystyczna “Dalia”, Ceramika Artystyczna „Maldur”, Pracownia Ceramiki „Bolesławiec”, Ceramika „Anna”, Ceramika „ARKADIA”, Ceramika „Cerkaz”, Zakład Ceramiczny „Andar”, Ceramika „Rose”, Zakład Ceramiczny „Cer-Gor”, Pracownia Ceramiczna „Cer-A-Niela”, Ceramika „Czerniak”, Ceramika „Millena”, Ceramika „Rutpol”, Ceramika „Tryni”, „Manufaktura Ceramiczna” Andrzej Kowalczyk, Ceramika Artystyczna „Wiza” oraz Ceramika „Freska”.

Uprzejmie informujemy,

że w dniach 30-31 marca i 1 kwietnia 2024 r.

wszystkie nasze placówki są nieczynne