logo projektu interreg cz_pl
Strona internetowa wykonana w ramach projektu nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000086 pn „Bolesławiec-Vrchlabí – aktywna transgraniczna współpraca muzeów”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

   kontakt | PL | CZ | EN

Wyniki konkursu „Bolesławiec. Do trzech razy detal. Kobieta ukryta w mieście”

Konkurs spotkał się z dużym zainteresowaniem. Mimo, że fotograficzne zagadki nie były proste, prawidłową lokalizację wszystkich trzech detali architektonicznych wskazało 10 osób. Pierwsza odpowiedź wpłynęła godzinę po ogłoszenia quizu, a ostatnia 20 minut przed zakończeniem konkursu. Cieszy nas liczba kompletnych prawidłowych odpowiedzi.

Uczestnicy, którzy odpowiedzieli prawidłowo na wszystkie pytania,  otrzymają wydaną przez Muzeum Ceramiki publikację „Przedwojenny obraz Bolesławca w zbiorach muzeów i archiwów”, prezentującą unikalne archiwalne zdjęcia Bolesławca z czasów przedwojennych. Publikację można odbierać od 15 marca w Dziale Historii Miasta bolesławieckiego Muzeum przy ul. M. Kutuzowa 14 (od poniedziałku do soboty w godz. 10.00-16.00 oraz w niedziele w godz. 11.00-16.00).

Lista osób nagrodzonych w kolejności nadesłania odpowiedzi: Joanna Stankiewicz-Witek, Radek Makówka, Kamil Rzepecki, Monika Zarzecka, Łukasz Sadleja, Jarosław Cembrowicz, Józef  Jabłoński, Zbigniew Glinicki, Józefa Turek, Ewa Hałka.

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie. W niedługiej przyszłości planujemy następne konkursy o podobnym charakterze, które będą kolejną okazją do sprawdzenia swojej wiedzy na temat dziejów naszego miasta oraz do zdobycia publikacji wydawanych przez Muzeum Ceramiki.

Rozwiązanie konkursu:

Kamienica (Rynek 6)

Prawdopodobnie w tym miejscu w dniu 18.11.1611 r. przyszedł na świat znany poeta Andreas Tscherning. Powstała około połowy XVIII wieku kamienica nazywana jest kamienicą Tscherningów, gdyż kartusz herbowy usytuowany nad portalem przypisuje się właśnie temu rodowi. Reprezentacyjny charakter wzniesionego na dwóch połączonych parcelach okazałego barokowego budynku podkreśla zastosowanie w fasadzie tzw. wielkiego porządku (pilastry przeprowadzone przez dwie kondygnacje) i dekoracyjne figury kobiece – alegoryczne przedstawienia tkactwa i urodzajności w portalu.

Kamienica (ul. A. Mickiewicza 6)

Narożny trzykondygnacyjny budynek o reprezentacyjnej boniowanej fasadzie wybudowano na przełomie 3. i 4. ćw. XIX w. (przed 1882 r.). Elewacje obiega dekoracyjny fryz i profilowany gzyms wieńczący. Budynek jeszcze w 1913 r. należał do rodziny Fernbachów, właścicieli wydawnictwa i drukarni, wydającej m.in. lokalny dziennik „Bunzlauer Stadtblatt”.

Kamienica (Plac Zamkowy 1)

Działka przy Placu Zamkowym 1 w 1903 r. należała do właściciela kamienicy Maxa Weißa – bankiera i destylatora, który siedzibę firmy zlokalizował pod adresem Rynek 11. Natomiast w budynku gospodarczym prowadzono sprzedaż węgla kamiennego. W latach 1903-1908 firma należała do Auguste Kühn, a w latach 1925-1936 do Gustava Kühna. W 1936 r. oprócz węgla sprzedawano tam również drewno opałowe. W 1926 r. w budynku mieściła się również siedziba mistrza zduńskiego Oskara Vettera.

Godziny otwarcia
w dni świąteczne
w maju 2024 r.

1 maja (środa)
Święto Pracy

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

3 maja (piątek)
Święto Konstytucji 3 maja

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

19 maja (niedziela)
Zielone Świątki

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

30 maja (czwartek)
Boże Ciało

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

Skip to content