Konferencja „Wspomnienia osobiste – wspólne dziedzictwo kulturowe”

W muzeum Haus Schlesien w nadreńskim Königswinter (Niemcy) odbyła się międzynarodowa konferencja „Wspomnienia osobiste – wspólne dziedzictwo kulturowe”, która miała na celu przybliżenie przedwojennego dziedzictwa materialnego regionu bolesławieckiego oraz polsko-niemieckich działań służących jego zachowaniu i popularyzacji. Zorganizowało ją stowarzyszenie Bundesheimatgruppe Bunzlau zu Siegburg, zrzeszające byłych mieszkańców regionu bolesławieckiego przesiedlonych po 1945 r. na teren Niemiec. Konferencja stanowiła jednocześnie swoiste podsumowanie wieloletniej działalności stowarzyszenia, które zostało założone w Siegburgu w 1953 r., a od 1992 r. aktywnie współpracuje z miastem Bolesławiec. Wydarzeniu towarzyszyła wystawa „Zgromadzone wspomnienia”, ukazująca część budowanych przez lata bogatych zbiorów Bundesheimatgruppe Bunzlau, obejmujących przedwojenną ceramikę bolesławiecką i osobiste pamiątki dawnych bolesławian. Kolekcja ta w 2019 r. została przekazana do Haus Schlesien, a znaczna jej część trafiła do bolesławieckiego Muzeum Ceramiki jako długookresowy depozyt.

Oficjalnego otwarcia konferencji, wspólnie z byłym przewodniczącym Bundesheimatgruppe Peterem Börnerem, dokonali starosta powiatu Rhein-Sieg Sebastian Schuster i burmistrz Siegburga Stefan Rosemann. Wśród licznego grona prelegentów z Niemiec i Polski znaleźli się historycy zajmujący się problematyką migracji ludności po 1945 r., historycy sztuki i muzealnicy zajmujący się badaniami nad kulturą materialną Bolesławca i Dolnego Śląska oraz archiwiści gromadzący i opracowujący dokumenty związane z naszym regionem.

Muzeum Ceramiki w Bolesławcu reprezentował Tadeusz Orawiec, który wygłosił referat przygotowany wspólnie z dyrektor Anną Bober-Tubaj. Autorzy przedstawili w nim najważniejsze działania podejmowane przez Muzeum Ceramiki wspólnie z Bundesheimatgruppe Bunzlau i Haus Schlesien. Szczególną uwagę poświęcili najnowszemu etapowi współpracy naukowej, obejmującemu badania i popularyzację części kolekcji Bundesheimatgruppe Bunzlau, która w 2019 r. została przekazana do bolesławieckiego muzeum. Najciekawsze eksponaty z tych zbiorów są już prezentowane w wydawnictwach książkowych, na wystawie wirtualnej oraz w artykułach publikowanych przez muzem w Internecie. W większym wymiarze zostaną udostępnione w ramach wystaw stałych w nowej siedzibie Muzeum Ceramiki w Pałacu Pücklera przy ul. Zgorzeleckiej 28-29.

Publikacje wydane w ramach projektów realizowanych przez Muzeum Ceramiki wspólnie z Bundesheimatgruppe Bunzlau

Uprzejmie informujemy,

że w dniach 30-31 marca i 1 kwietnia 2024 r.

wszystkie nasze placówki są nieczynne