logo projektu interreg cz_pl
Strona internetowa wykonana w ramach projektu nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000086 pn „Bolesławiec-Vrchlabí – aktywna transgraniczna współpraca muzeów”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

   kontakt | PL | CZ | EN

Konferencja „Wspomnienia osobiste – wspólne dziedzictwo kulturowe”

W muzeum Haus Schlesien w nadreńskim Königswinter (Niemcy) odbyła się międzynarodowa konferencja „Wspomnienia osobiste – wspólne dziedzictwo kulturowe”, która miała na celu przybliżenie przedwojennego dziedzictwa materialnego regionu bolesławieckiego oraz polsko-niemieckich działań służących jego zachowaniu i popularyzacji. Zorganizowało ją stowarzyszenie Bundesheimatgruppe Bunzlau zu Siegburg, zrzeszające byłych mieszkańców regionu bolesławieckiego przesiedlonych po 1945 r. na teren Niemiec. Konferencja stanowiła jednocześnie swoiste podsumowanie wieloletniej działalności stowarzyszenia, które zostało założone w Siegburgu w 1953 r., a od 1992 r. aktywnie współpracuje z miastem Bolesławiec. Wydarzeniu towarzyszyła wystawa „Zgromadzone wspomnienia”, ukazująca część budowanych przez lata bogatych zbiorów Bundesheimatgruppe Bunzlau, obejmujących przedwojenną ceramikę bolesławiecką i osobiste pamiątki dawnych bolesławian. Kolekcja ta w 2019 r. została przekazana do Haus Schlesien, a znaczna jej część trafiła do bolesławieckiego Muzeum Ceramiki jako długookresowy depozyt.

Oficjalnego otwarcia konferencji, wspólnie z byłym przewodniczącym Bundesheimatgruppe Peterem Börnerem, dokonali starosta powiatu Rhein-Sieg Sebastian Schuster i burmistrz Siegburga Stefan Rosemann. Wśród licznego grona prelegentów z Niemiec i Polski znaleźli się historycy zajmujący się problematyką migracji ludności po 1945 r., historycy sztuki i muzealnicy zajmujący się badaniami nad kulturą materialną Bolesławca i Dolnego Śląska oraz archiwiści gromadzący i opracowujący dokumenty związane z naszym regionem.

Muzeum Ceramiki w Bolesławcu reprezentował Tadeusz Orawiec, który wygłosił referat przygotowany wspólnie z dyrektor Anną Bober-Tubaj. Autorzy przedstawili w nim najważniejsze działania podejmowane przez Muzeum Ceramiki wspólnie z Bundesheimatgruppe Bunzlau i Haus Schlesien. Szczególną uwagę poświęcili najnowszemu etapowi współpracy naukowej, obejmującemu badania i popularyzację części kolekcji Bundesheimatgruppe Bunzlau, która w 2019 r. została przekazana do bolesławieckiego muzeum. Najciekawsze eksponaty z tych zbiorów są już prezentowane w wydawnictwach książkowych, na wystawie wirtualnej oraz w artykułach publikowanych przez muzem w Internecie. W większym wymiarze zostaną udostępnione w ramach wystaw stałych w nowej siedzibie Muzeum Ceramiki w Pałacu Pücklera przy ul. Zgorzeleckiej 28-29.

Publikacje wydane w ramach projektów realizowanych przez Muzeum Ceramiki wspólnie z Bundesheimatgruppe Bunzlau

Godziny otwarcia
w dni świąteczne
w maju 2024 r.

1 maja (środa)
Święto Pracy

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

3 maja (piątek)
Święto Konstytucji 3 maja

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

19 maja (niedziela)
Zielone Świątki

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

30 maja (czwartek)
Boże Ciało

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

Skip to content