logo projektu interreg cz_pl
Strona internetowa wykonana w ramach projektu nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000086 pn „Bolesławiec-Vrchlabí – aktywna transgraniczna współpraca muzeów”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

   bilety  |  kontakt | PL | CZ | EN

Wizyta delegacji z Wielkiej Brytanii w trakcie Bolesławieckiego Święta Ceramiki

Nie tak dawno informowaliśmy o nawiązaniu kontaktu z nowym partnerem ze Stoke-On-Trent – stolicą brytyjskiej ceramiki – oraz o wizycie studyjnej, jaką odbyliśmy w lipcu u naszych angielskich przyjaciół. W ramach zawartego porozumienia, kolejnym etapem współpracy była wizyta przedstawicieli BCB w Bolesławcu podczas tegorocznego Bolesławieckiego Święta Ceramiki.

W trakcie swojego pobytu delegaci z Anglii mieli okazję zobaczyć nie tylko najpiękniejszy festiwal ceramiczny w tej części Europy, ale także poznać pracowników zakładów ceramicznych i instytucji kultury. Naszym gościom przedstawiliśmy także przeszłość Bolesławca oraz współczesną sytuację przemysłu ceramicznego.

Spotkania studyjne miały na celu wzajemne poznanie dziedzictwa ceramicznego obu regionów, co pozwoliłoby określić ramy i obszary przyszłych wspólnych przedsięwzięć. Wprawdzie nie możemy jeszcze zdradzić żadnych szczegółów, ale zapewniamy, że nasze spotkania przyniosły już pierwsze konkrety. Bardzo cieszymy się z nowego partnerstwa oraz perspektyw, jakie przed nami roztacza.

Fundacja British Ceramic Bienniale to prężnie działający kolektyw osób, które w kreatywny sposób starają się wykorzystać ceramiczne dziedzictwo regionu dla pożytku społeczności lokalnej. Fundacja skupia się na działaniu w szczególnym miejscu – angielskim mieście Stoke-On-Trent – które od XVIII do XX wieku słynęło z produkcji porcelany.

Serdecznie dziękujemy właścicielom oraz przedstawicielom Zakładów Ceramicznych BOLESŁAWIEC, Ceramiki Artystycznej – Spółdzielni Rękodzieła Artystycznego oraz Bolesławieckiego Ośrodka Kultury – Międzynarodowego Centrum Ceramiki za okazaną pomoc i wsparcie w realizacji wizyty.

Skip to content