logo projektu interreg cz_pl
Strona internetowa wykonana w ramach projektu nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000086 pn „Bolesławiec-Vrchlabí – aktywna transgraniczna współpraca muzeów”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

   kontakt | PL | CZ | EN

Wernisaż wystawy “U źródeł bolesławieckiej ceramiki.”

15 grudnia 2012 r. odbył się wernisaż wystawy, prezentującej najważniejsze bolesławieckie odkrycie archeologiczne ostatnich 120 lat. Ekspozycję, nad którą patronat honorowy objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej – Bogdan Zdrojewski, można zwiedzać w Muzeum Ceramiki przy ul. Kutuzowa do 10 marca 2013 r.

Wystawę oraz towarzyszącą jej obszerną publikację pn. „U źródeł bolesławieckiej ceramiki. Bolesławiec jako jeden z ośrodków garncarstwa środkowoeuropejskiego od XV do XVII w.” przygotowało Muzeum Ceramiki w Bolesławcu oraz Schlesisches Museum zu Görlitz we współpracy z Sächsisches Landesamt für Archäologie (Dresden) oraz Kunstgewerbemuseum, Staatliche Kunstsammlungen Dresden. W realizację przedsięwzięcia włączyło się ponadto 29 muzeów z terenu Polski, Niemiec oraz Austrii.
Ekspozycja i katalog są złożone z trzech części. W pierwszej prezentowane są przedmioty pozyskane w trakcie badań archeologicznych prowadzonych w 2007 r. przy ul. Piaskowej w Bolesławcu. W tym miejscu odkryto pozostałości jednaj z 5 nowożytnych garncarni działających na terenie miasta. Wydobyte przedmioty pochodzą z XVII w. W drugiej części pokazano inne naczynia bolesławieckie powstałe w tym samym czasie, wypożyczone ze zbiorów muzealnych i kolekcji prywatnych z Polski i Niemiec. Trzecią część poświęcono XVII-wiecznym wyrobom wykonanym w innych europejskich ośrodkach ceramicznych. Dla najmłodszych zwiedzających przygotowano specjalną ścieżkę pedagogiczną. Poprzez zabawę można zapoznać się z tajnikami dawnego garncarstwa, poznać techniki dekoracji oraz etapy produkcji wyrobów ceramicznych.
Ze względu na międzynarodowy i prestiżowy charakter projektu otwarcie ekspozycji miało niezwykle podniosły charakter. Uroczystość rozpoczęła się o godz. 16.00 w Sali Rajców bolesławieckiego Ratusza. Wśród zaproszonych gości byli naukowcy od lat zajmujący się badaniami nad bolesławiecką i europejską ceramiką, którzy wspierali realizację projektu: m.in, prof. dr hab. Paweł Banaś, (Wrocław) Dr. Heidi Müller (Nürnberg), Bolko Peltner (Höhr-Grenzhausen), Dr. Peter Plaßmeyer (Kunstgewerbemuseum, Staatliche Kunstsammlungen Dresden), prof. Konrad Vanja (Museum Europäischer Kulturen, Berlin) oraz Teresa Wolanin (Bolesławiec). Szczególne podziękowania organizatorzy skierowali do dwóch Pań: Dr. Heidi Müller i Teresy Wolanin, którym dedykowany jest katalog „U źródeł bolesławieckiej ceramiki. Bolesławiec jako jeden z ośrodków garncarstwa środkowoeuropejskiego od XV do XVII w.“.
Prowadząca uroczystość Anna Bober-Tubaj – dyrektor Muzeum Ceramiki w Bolesławcu wielokrotnie podkreślała, że tak duże i prestiżowe przedsięwzięcie wymagało olbrzymiego wysiłku i zaangażowania wielu osób, zarówno pracowników, jak i współpracowników bolesławieckiego Muzeum oraz Schlesisches Museum zu Goerlitz. W przygotowanie wystawy i publikacji włączyli się także kolekcjonerzy prywatni z Polski i Niemiec, w szczególności członkowie Bolesławieckiego Stowarzyszenia Kolekcjonerów i Miłośników Historii Miasta. Im również organizatorzy złożyli serdeczne podziękowania.
Zarówno w publikacji, jak i na ekspozycji prezentowana jest unikatowa kolekcja XVII-wiecznych naczyń bolesławieckich, pozyskanych do zbiorów Muzeum Ceramiki w Bolesławcu dzięki zaangażowaniu Prezydenta Miasta Bolesławiec oraz wsparciu finansowemu lokalnych firm: Zakładów Ceramicznych „Bolesławiec”, Zehnder Group Bolesławiec Sp. z o.o., EKOCERAMIKI Sp. z o.o. w Suszkach, Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Bolesławcu Sp. z o.o., Gerresheimer Bolesławiec S.A., Miejskiego Zakładu Komunikacji Sp. z o.o. w Bolesławcu, Zakładu Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Bolesławcu, Bolesławieckiego Stowarzyszenia Kolekcjonerów i Miłośników Historii Miasta, Spółdzielni Rękodzieła Artystycznego „Ceramika Artystyczna” w Bolesławcu, PPUH Elektros Sp. z o.o. w Bolesławcu, Zakładu Tkanin Technicznych BONITEX S.A. w Bolesławcu. Przedstawiciele tych przedsiębiorstw również zostali wyróżnieni podczas wernisażu oraz otrzymali honorowe dyplomy. Jak podkreślała dyrektor bolesławieckiego Muzeum kolekcja ta to największy na świecie zbiór tego rodzaju wyrobów. W Polsce tylko po jednym naczyniu tej klasy znajduje się w Zamku Królewskim na Wawelu i Muzeum Narodowym we Wrocławiu.
Niezwykle interesującą wystawę „U źródeł bolesławieckiej ceramiki. Bolesławiec jako jeden z ośrodków garncarstwa środkowoeuropejskiego od XV do XVII w.” można zwiedzać do 10 marca w Muzeum Ceramiki w Bolesławcu przy ul. Kutuzowa 14. Tam również można nabyć publikację, a także ceramiczne kafle i figurki koników, które są repliką przedmiotów pozyskanych w trakcie badań archeologicznych przy ul. Piaskowej w Bolesławcu.


Godziny otwarcia
w dni świąteczne
w maju 2024 r.

1 maja (środa)
Święto Pracy

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

3 maja (piątek)
Święto Konstytucji 3 maja

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

19 maja (niedziela)
Zielone Świątki

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

30 maja (czwartek)
Boże Ciało

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

Skip to content