logo projektu interreg cz_pl
Strona internetowa wykonana w ramach projektu nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000086 pn „Bolesławiec-Vrchlabí – aktywna transgraniczna współpraca muzeów”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

   kontakt | PL | CZ | EN

W Muzeum Ceramiki w Bolesławcu w miniony weekend uroczyście uruchomiono zmodernizowany Dział Ceramiki oraz zorganizowano Noc Muzeów.

OTWARCIE DZIAŁU CERAMIKI
W piątek, o godz. 18.00 odbyło się uroczyste otwarcie budynku Działu Ceramiki przy ul. Mickiewicza 13. Uczestnicy wernisażu mogli po raz pierwszy obejrzeć nową aranżację wystaw stałych oraz ogrodu muzealnego, a także mieli niepowtarzalną okazję zobaczyć magazyny i pracownie konserwatorską, które na co dzień nie są udostępnione do zwiedzania.
Obecny wizerunek muzeum to efekt kilku lat ciężkiej pracy – mówiła Anna Bober-Tubaj, dyrektor Muzeum Ceramiki. W ramach ostatnich działań inwestycyjnych w l. 2013-2014 przebudowano poddasze budynku, gdzie zlokalizowano magazyn, biuro oraz część socjalno-sanitarną. Od podstaw stworzono też pracownię z nowoczesnym sprzętem do konserwacji ceramiki, kamienia i wyrobów rzemiosła. Ponadto wymieniono pokrycie dachu oraz odnowiono elewacje. Prace wykonano w ramach projektu „Via Fabrilis – szlak tradycji rzemieślniczych II”, realizowanego we współpracy z Muzeum Karkonoskiego Parku Narodowego we Vrchlabí. Było to kolejne wspólne przedsięwzięcie polskiej i czeskiej instytucji.

Wernisaż stał się okazją do podsumowania współpracy międzynarodowej Muzeum Ceramiki, które w l. 2008-2014 wraz z Muzeum Karkonoskiego Parku Narodowego we Vrchlabí oraz Schlesisches Museum zu Goerlitz zrealizowało kilka ważnych projektów, dzięki którym wykonano prace remontowe w obu działach Muzeum Ceramiki, zakupiono nowoczesny sprzęt wystawienniczy i multimedialny oraz zagospodarowano ogród przy Dziale Ceramiki i dziedziniec przy Dziale Historii Miasta, gdzie można organizować wystawy, prelekcje oraz warsztaty. Ważnym punktem projektu polsko-niemieckiego był także program naukowy „Badania nad bolesławiecką ceramiką”, rezultatem którego było wydanie dwóch ponad 350-stronicowych publikacji oraz organizacja trzech wystaw – dwóch w Bolesławcu i jednej w Goerlitz. Działania muzeum wpisują się w strategię pozyskiwania środków z Unii Europejskiej i innych funduszy, prowadzoną od lat przez miasto Bolesławiec – podsumował prezydent Piotr Roman.
Na otwarcie przybyli goście z czeskiego i niemieckiego muzeum. W niezwykle serdecznej atmosferze Blanka Zázvorkova z Muzeum Karkonoskiego Parku Narodowego we Vrchlabí oraz Martin Kügler ze Schlesisches Museum zu Goerlitz omówili efekty dotychczasowej współpracy i wspólne doświadczenia.

NOC MUZEÓW
W sobotę, 17 maja, w Muzeum Ceramiki zorganizowano Noc Muzeów, która, jak co roku, przyciągnęła tłumy zwiedzających. W obu działach Muzeum Ceramiki, które były czynne do godz. 24.00, czekały liczne atrakcje.
Noc Muzeów rozpoczęto o godz. 18.00 w budynku Działu Ceramiki przy ul. Mickiewicza, gdzie odbyła się promocja najnowszej książki dr. Andrzeja Olejniczaka, pracownika naukowego Muzeum, pt. „Wielka Armia na Dolnym Śląsku w 1813 roku”. Spotkaniu autorskiemu towarzyszył pokaz umundurowania i ekwipunku żołnierza z okresu napoleońskiego. Dodatkową atrakcją był udział członków grup rekonstrukcyjnych z Krotoszyc i Złotoryi, którzy wystąpili w replikach strojów z epoki napoleońskiej.: Agnieszka Młyńczak (w stroju mieszczanki z ok. 1807 r.) Cezary Skała (w mundurze 3. Pułku Cudzoziemskiego (Legionu Irlandzkiego), Józef Cieśla (w mundurze oficera artylerii Księstwa Warszawskiego) oraz Andrzej Kozyra (w mundurze szwoleżera Gwardii Cesarskiej).

Od godz. 19 w budynku Działu Historii Miasta przy ul. Mickiewicza odbywały się działania wokół ekspozycji czasowej „Wiosenny pokaz mody”.
Wieczór rozpoczął się zwiedzaniem wystawy, po której gości oprowadzała dr Małgorzata Możdżyńska-Nawotka z Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Kurator ekspozycji przedstawiła ponadto krótką historię kosmetyków i makijażu, której towarzyszyła prezentacja multimedialna.

Największą atrakcją wieczoru były niewątpliwie pokazy strojów wzorowanych na ubiorach z l. 1910-1960. Kilkanaście modelek zaprezentowało kreacje, przygotowane z pomocą Bożeny Jędrzejczyk oraz Barbara Delimat, w specjalnie na tę okazję zaaranżowanym, stylowym wnętrzu. Komentarzem kreacje opatrzyła Johanna Kutschera. Niespodzianką dla zwiedzających była prezentacja strojów z okresu napoleońskiego, w wykonaniu członków grup rekonstrukcyjnych ze Złotoryi i Krotoszyc.
Przez cały wieczór trwały ponadto pokazy makijażu, inspirowanego sztuką l. 20. i 30. XX w., w wykonaniu Alicji Konon-Patery i Agnieszki Górnej ze Studia Wizażu oraz prezentacja biżuterii z filcu, metalu i kamieni szlachetnych, autorstwa Johanny Kutschery oraz Sabiny Hil. Ponadto dużą atrakcją dla zwiedzających była możliwość mierzenia strojów, biżuterii i dodatków: kapeluszy, szali, torebek i innych. Dzięki temu po muzealnym do późnego wieczoru przechadzały się prawdziwe damy w oryginalnych kreacjach.

W organizację imprezy włączyli się także Danuta Maślicka oraz Stanisław Pieliński. Fotografie wykonywali: Grzegorz Sidorowicz, Krzysztof Jędrzejczyk oraz Marek Skała.


Godziny otwarcia
w dni świąteczne
w maju 2024 r.

1 maja (środa)
Święto Pracy

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

3 maja (piątek)
Święto Konstytucji 3 maja

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

19 maja (niedziela)
Zielone Świątki

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

30 maja (czwartek)
Boże Ciało

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

Skip to content