logo projektu interreg cz_pl
Strona internetowa wykonana w ramach projektu nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000086 pn „Bolesławiec-Vrchlabí – aktywna transgraniczna współpraca muzeów”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

Uroczyste otwarcie wystawy “Mater Ceramica” w bolesławieckim Muzeum Ceramiki

W piątek, 11.04.2025 w sali wystaw czasowych Muzeum Ceramiki w Bolesławcu miało miejsce uroczyste otwarcie nowej ekspozycji “Mater Ceramica – wybrane obiekty ze zbiorów Museo Internationale Delle Ceramiche w Faenzie oraz Muzeum Ceramiki w Bolesławcu”. Jest ona efektem współpracy muzealników z włoskiej Faenzy i Bolesławca, zainicjowanej przez Włoski Instytut Kultury w Krakowie przy finansowym wsparciu Włoskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Wystawa, uprzednio eksponowana w Warszawie, pojawiła się w Bolesławcu w ramach akcji “Italian Design Day”, corocznej inicjatywy, która promuje włoski design na arenie międzynarodowej.

Do Bolesławca przybyli znakomici goście związani ze światem włoskiej kultury i sztuki. Wśród nich znaleźli się m.in. dr Claudia Casali – dyrektor prestiżowego Museo Internazionale Delle Ceramiche w Faenzie, Monika Kwiatosz – Konsul Honorowy z Konsulatu Honorowego Republiki Włoskiej czy Matteo Ogliari – dyrektor Włoskiego Instytutu Kultury w Krakowie wraz ze współpracownikami. Nie zabrakło przedstawicieli lokalnych władz reprezentowanych przez pana wiceprezydenta Roberta Rzepnickiego oraz wspaniałej publiczności, która tłumnie przybyła na wydarzenie.

Wernisaż rozpoczęła seria oficjalnych wystąpień gości, które przybliżyły zebranej publiczności proces, który doprowadził do prezentacji w Bolesławcu kolekcji włoskiej i bolesławieckiej ceramiki. Motywem przewodnim wystawy jest bowiem niezwykły artystyczny dialog pomiędzy najwyższej klasy włoskimi obiektami autorstwa znanych twórców, m.in. Lucio Fontany, Leoncilla czy Galileo Chiniego oraz mistrzowskimi przykładami ceramiki wykonanej w Bolesławcu – poczynając od projektów wybitnych artystów Karla Grossa i Arthura Lewina-Funcke wykonanych dla przedwojennych zakładów ceramicznych, po rzeźby cenionych bolesławieckich artystów – Krystyny Gay-Kutschenreiter, Janiny Bany-Kozłowskiej czy Bronisława Wolanina. Prezentowane eksponaty, powstałe w okresie od schyłku XIX po XXI wiek, skłaniają do porównań, poszukiwania różnic i cech wspólnych między tymi dwoma intrygującymi zbiorami ceramiki.

W programie otwarcia wystawy znalazła się również niespodzianka dla entuzjastów sztuki ceramicznej – dyrektorki obu muzeów, Anna Bober-Tubaj i Claudia Casali, zaprosiły zgromadzoną publiczność do wspólnej podróży po świecie ceramiki. Zwiedzanie kuratorskie wystawy przyniosło wszystkim wiele ciekawych informacji, nie tylko na temat historii artystów oraz prezentowanych dzieł, ale także uwrażliwiło na piękno różnych oblicz ceramiki.

Serdecznie dziękujemy wszystkim przybyłym gościom. Tych z Państwa, którzy nie mogli uczestniczyć w wernisażu informujemy, że wystawa jest dostępna do zwiedzania do 15.06.2025 r. w budynku muzeum przy ul. Zgorzeleckiej 28/29 w godzinach funkcjonowania placówki. Serdecznie zapraszamy do odwiedzin!

Koncepcja wystawy: Claudia Casali, Anna Bober-Tubaj, Barbara Glinkowska, Barbara Bednarowicz
Aranżacja wystawy: Barbara Bednarowicz
Fotorelacja z wystawy: Adrian Kowalski, UM Bolesławiec

Godziny otwarcia
w dni świąteczne
w maju 2024 r.

1 maja (środa)
Święto Pracy

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

3 maja (piątek)
Święto Konstytucji 3 maja

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

19 maja (niedziela)
Zielone Świątki

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

30 maja (czwartek)
Boże Ciało

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

Przejdź do treści