logo projektu interreg cz_pl
Strona internetowa wykonana w ramach projektu nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000086 pn „Bolesławiec-Vrchlabí – aktywna transgraniczna współpraca muzeów”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

   bilety  |  kontakt | PL | CZ | EN

Stempelkiem i pędzlem malowane

Teresa Nakonieczna

Teresa Nakonieczna

„Ceramika Artystyczna”
Spółdzielnia Rękodzieła Artystycznego

Z „Ceramiką Artystyczną” związana od 2004 r., kiedy została zatrudniona na stanowisku zdobnik ceramiki. Do konkursu przystąpiła za namową siostry. W kolejnym roku zaczęła projektować własne wzory i została przeniesiona do malarni unikatów, gdzie do lutego 2022 r. pracowała na stanowisku projektant dekoracji i odtwarzacz dekoracji unikatowych.

T. Nakonieczna pochodzi z rodziny o zainteresowaniach artystycznych. Od najmłodszych lat interesowała się sztuką. Chętnie oglądała malarstwo, grafikę i rzeźbę starych mistrzów, jak i artystów współczesnych. Sympatia do plastyki i wyczucie estetyki towarzyszyły jej od dziecka. W szkole i harcerstwie zawsze angażowała się w prowadzenie kroniki.

Głównym źródłem inspiracji dla T. Nakoniecznej zawsze była natura, przede wszystkim kwiaty, które z pasją uprawia w przydomowym ogrodzie. Najwięcej pomysłów dekoracji narodziło się właśnie tam. Z fascynacji kwiatami komponowała kolejne wzory roślinne, które starała się przenosić do tradycyjnego wzornictwa ceramiki bolesławieckiej. Podpatrywała przyrodę, zapamiętane obrazy przenosiła twórczo na wzory dekoracji, a szczególnie duży wpływ na jej projekty miały zaczerpnięte ze świata roślin intensywne zestawienia barw.

T. Nakonieczna miała zawsze ogromny szacunek dla sztuki użytkowej. Tworzenie kolejnych wzorów uważała za wyzwanie, szczególnie w kontekście wielowiekowej tradycji produkcji ceramiki bolesławieckiej. W swoich dekoracjach produkcyjnych używała wyłącznie stempli. Natomiast przy unikatowych mieszała dekorację stempelkową i malowaną pędzlem, bowiem przy użyciu pędzla można tworzyć bardziej spontanicznie. Z kolei stosując stemple, tworzyła dekoracje skomponowane z dwukolorowych kwiatów, wprowadzając tę nowość do produkcji.

Szczególnie upodobała sobie kolor niebieski, którego różne odcienie często wykorzystywała w swoich projektach. Większość wzorów autorstwa T. Nakoniecznej cechuje kompozycja w postaci subtelnego wianka kwiatowego z dominującym błękitnym kwiatem, uzupełnionym drobnymi kwiatkami różnych kolorów (U1803, U1896, U1894, U1896). Inny rodzaj kompozycji projektantka wykorzystała w dekoracjach 1617X, U2167, 1537X, 1538X i 1618X, w których główny kwiatowy motyw został okolony pasmem drobnych stempelków geometrycznych.

T. Nakonieczna stworzyła również wielobarwne dekoracje o swobodnie rozmieszczonych kwiatach (1617X, 1621X, 1536X, 1538X), w których krawędzie naczyń subtelnie podkreślono pasmem geometrycznych kobaltowych stempelków. Jest również autorką dekoracji z wielobarwnym bukietem kwiatów (U2940) oraz wzoru z ukwieconą łąką (U2709). Spod jej ręki wyszedł również wzór 1574Q składający się ze zgeometryzowanych kwiatków różnej wielkości w odcieniach zieleni, swobodnie pokrywających całe naczynia.

Naczynia z dekoracjami zaprojektowanymi przez T. Nakonieczną były prezentowane podczas Międzynarodowych Targów Sztuki Ludowej, odbywających się na krakowskim rynku w latach 2011-2019. Podczas dwutygodniowego wydarzenia T. Nakonieczna wraz z koleżankami ze spółdzielni prowadziła pokazy i warsztaty dekorowania naczyń, w których wzięło udział wielu turystów.

Uprzejmie informujemy,

że w dniach 30-31 marca i 1 kwietnia 2024 r.

wszystkie nasze placówki są nieczynne

Skip to content