logo projektu interreg cz_pl
Strona internetowa wykonana w ramach projektu nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000086 pn „Bolesławiec-Vrchlabí – aktywna transgraniczna współpraca muzeów”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

   bilety  |  kontakt | PL | CZ | EN

Stempelkiem i pędzlem malowane

Teresa Nakonieczna

Teresa Nakonieczna

„Ceramika Artystyczna”
Spółdzielnia Rękodzieła Artystycznego

Z „Ceramiką Artystyczną” związana od 2004 r., kiedy została zatrudniona na stanowisku zdobnik ceramiki. Do konkursu przystąpiła za namową siostry. W kolejnym roku zaczęła projektować własne wzory i została przeniesiona do malarni unikatów, gdzie do lutego 2022 r. pracowała na stanowisku projektant dekoracji i odtwarzacz dekoracji unikatowych.

T. Nakonieczna pochodzi z rodziny o zainteresowaniach artystycznych. Od najmłodszych lat interesowała się sztuką. Chętnie oglądała malarstwo, grafikę i rzeźbę starych mistrzów, jak i artystów współczesnych. Sympatia do plastyki i wyczucie estetyki towarzyszyły jej od dziecka. W szkole i harcerstwie zawsze angażowała się w prowadzenie kroniki.

Głównym źródłem inspiracji dla T. Nakoniecznej zawsze była natura, przede wszystkim kwiaty, które z pasją uprawia w przydomowym ogrodzie. Najwięcej pomysłów dekoracji narodziło się właśnie tam. Z fascynacji kwiatami komponowała kolejne wzory roślinne, które starała się przenosić do tradycyjnego wzornictwa ceramiki bolesławieckiej. Podpatrywała przyrodę, zapamiętane obrazy przenosiła twórczo na wzory dekoracji, a szczególnie duży wpływ na jej projekty miały zaczerpnięte ze świata roślin intensywne zestawienia barw.

T. Nakonieczna miała zawsze ogromny szacunek dla sztuki użytkowej. Tworzenie kolejnych wzorów uważała za wyzwanie, szczególnie w kontekście wielowiekowej tradycji produkcji ceramiki bolesławieckiej. W swoich dekoracjach produkcyjnych używała wyłącznie stempli. Natomiast przy unikatowych mieszała dekorację stempelkową i malowaną pędzlem, bowiem przy użyciu pędzla można tworzyć bardziej spontanicznie. Z kolei stosując stemple, tworzyła dekoracje skomponowane z dwukolorowych kwiatów, wprowadzając tę nowość do produkcji.

Szczególnie upodobała sobie kolor niebieski, którego różne odcienie często wykorzystywała w swoich projektach. Większość wzorów autorstwa T. Nakoniecznej cechuje kompozycja w postaci subtelnego wianka kwiatowego z dominującym błękitnym kwiatem, uzupełnionym drobnymi kwiatkami różnych kolorów (U1803, U1896, U1894, U1896). Inny rodzaj kompozycji projektantka wykorzystała w dekoracjach 1617X, U2167, 1537X, 1538X i 1618X, w których główny kwiatowy motyw został okolony pasmem drobnych stempelków geometrycznych.

T. Nakonieczna stworzyła również wielobarwne dekoracje o swobodnie rozmieszczonych kwiatach (1617X, 1621X, 1536X, 1538X), w których krawędzie naczyń subtelnie podkreślono pasmem geometrycznych kobaltowych stempelków. Jest również autorką dekoracji z wielobarwnym bukietem kwiatów (U2940) oraz wzoru z ukwieconą łąką (U2709). Spod jej ręki wyszedł również wzór 1574Q składający się ze zgeometryzowanych kwiatków różnej wielkości w odcieniach zieleni, swobodnie pokrywających całe naczynia.

Naczynia z dekoracjami zaprojektowanymi przez T. Nakonieczną były prezentowane podczas Międzynarodowych Targów Sztuki Ludowej, odbywających się na krakowskim rynku w latach 2011-2019. Podczas dwutygodniowego wydarzenia T. Nakonieczna wraz z koleżankami ze spółdzielni prowadziła pokazy i warsztaty dekorowania naczyń, w których wzięło udział wielu turystów.

Godziny otwarcia
w dni świąteczne
w maju 2024 r.

1 maja (środa)
Święto Pracy

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

3 maja (piątek)
Święto Konstytucji 3 maja

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

19 maja (niedziela)
Zielone Świątki

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

30 maja (czwartek)
Boże Ciało

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

Skip to content