logo projektu interreg cz_pl
Strona internetowa wykonana w ramach projektu nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000086 pn „Bolesławiec-Vrchlabí – aktywna transgraniczna współpraca muzeów”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

   bilety  |  kontakt | PL | CZ | EN

Tajemnice Muzeum Kutuzowa ciąg dalszy

Dlaczego Rosjanie zaczęli tak szybko organizować w powojennym Bolesławcu muzeum pogromcy Napoleona i gdzie trafiło wyposażenie ze zlikwidowanej w 1991 roku placówki – o tym wszystkim pisaliśmy już wcześniej na muzealnej stronie internetowej:

W niedzielę 11 lutego 1945 roku, około godziny 12.00 Rosjanie rozpoczęli ostrzał Bolesławca. Tego samego dnia zaczęły się rabunki i podpalenia. Ksiądz Paul Sauer, proboszcz parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Mikołaja, wielokrotnie zwracał się do komendantury radzieckiej z prośbą o zapewnienie bezpieczeństwa kościołowi i mieszkańcom wspólnoty, komendant jednak był stale nieosiągalny. Prawdopodobnie w trakcie jednej z tych wizyt proboszcz opowiedział Rosjanom o Kutuzowie. 25 lutego pokazał radzieckiemu pułkownikowi pomnik Kutuzowa i dom, w którym feldmarszałek zmarł. Wtedy zapadła decyzja, aby pomnik oczyścić, a budynek przeznaczyć na miejsce pamięci. Ponadto przed tymi obiektami wystawiono warty, pełniące straż przez cały dzień i noc.

Ksiądz Sauer był wielokrotnie wzywany do „domu Kutuzowa”, gdzie major Alexander Andriejewicz Tiszczenko gromadził obiekty z okresu wojen napoleońskich. Dzięki zapiskom proboszcza można dziś częściowo odtworzyć początki radzieckiego muzeum. Z parafii katolickiej w Bolesławcu zabrano kronikę Johanna Bergemanna, obrazy, medaliony i książki. W Muzeum Miejskim bez powodzenia poszukiwano modelu pomnika Kutuzowa, przeniesiono natomiast stamtąd portret feldmarszałka i inne eksponaty z epoki. Z willi Kurta Jaeschke (ul. Willowa) zabrano m.in. stare strzelby, a z Miejskiej Biblioteki i Szkoły Katolickiej – książki o Kutuzowie i Napoleonie. Podczas wyjazdu w celu oględzin pomnika na cmentarzu Kutuzowa w domu ewangelickim kantora Gneista w Bolesławicach zarekwirowano klawikord, a z tamtejszego kościoła parafialnego zabrano książki i nuty. Spisano też inskrypcje ze znajdujących się w Kruszynie pomników rosyjskich żołnierzy poległych podczas bitwy między Bolesławcem a Godnowem w 1813 roku. Zebrany materiał opracowywała pochodząca z Kijowa tłumaczka Frosja (Franciszka) Michajlowna Kostenko, podczas wojny pracująca w Berg- und Hütten-AG w Łące.

Naprawiono miejscowe uszkodzenia murów Muzeum Kutuzowa, pomalowano też jego elewacje. Na dolnym piętrze po prawej znajdowały się czytelnia i dwie sale wystawowe. Na ekspozycji prezentowane były obrazy ze scenami z okresu wojen napoleońskich, plany bitew z objaśnieniami, meble i srebra z epoki klasycyzmu. Aranżacja uzupełniona była marmurowymi elementami i ozdobnym dywanami. Na drugim piętrze budynku swój pokój miał major Tiszczenko. Muzeum Kutuzowa było gotowe na obchody rocznicy śmierci feldmarszałka Michaiła Kutuzowa – 28 kwietnia 1945 roku.

Godziny otwarcia
w dni świąteczne
w maju 2024 r.

1 maja (środa)
Święto Pracy

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

3 maja (piątek)
Święto Konstytucji 3 maja

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

19 maja (niedziela)
Zielone Świątki

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

30 maja (czwartek)
Boże Ciało

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

Skip to content